Перейти до основного змісту

Як уберегти город та сад від шкідників: поради на травень

Травневий хрущ, колорадський жук, ведмедка та рудий слимак. Суспільне Івано-Франківськ

Травень 2025 року на Івано-Франківщині буде теплішим від норми. Синоптики прогнозують, що в середньому температура повітря буде приблизно на 2°вищою. Коли стовпчики термометрів утримуються вище 10° тепла, прокидаються та активізуються перші шкідники — хрущі, колорадські жуки, ведмедки та слимаки. Вони можуть нашкодити молодим рослинам ще на початку сезону.

Суспільне зібрало поради, як захистити город та сад від шкідників.

Як боротися з травневими хрущами

Хто такі травневі хрущі та скільки вони живуть

Травневі хрущі — це сезонні жуки, які зникають до кінця травня-початку червня. Зимують лише їхні личинки. Хрущі пошкоджують бруньки та листя плодових дерев — яблунь, слив, абрикосів. Личинки також шкодять сільськогосподарським культурам (буряку, соняшнику, кукурудзі), і вони небезпечніші за дорослих жуків, оскільки живуть у ґрунті.

Травневі хрущі живуть чотири роки й мають чотири віки. Перший — це личинки, які перебувають на глибині 10-30 сантиметрів. Вони їдять корінці та гумус. Другий вік — це жуки, які ростуть. Вони можуть завдавати відчутної шкоди врожаю. З третього року життя личинки можуть поїдати майже всі коренеплоди, бульбоплоди та кореневу систему дерев.

Травневий хрущ на листку. Unsplash

Народні способи боротьби з хрущами

Народні методи слід застосовувати одразу після появи перших травневих хрущів, аби завадити самкам відкласти яйця, порадила начальниця відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Галина Данилюк.

Перелік способів:

  • вранці або ввечері, коли температура повітря нижча 15-12° тепла, потрібно розстелити під деревом тканину чи скатертину і струшувати хрущів з гілок. В цей час вони не активні. Коли хрущі падають на тканину, їх можна зібрати й знищити;
  • залучати свійських птахів. У боротьбі з хрущами також допомагають шпаки, горобці, їжаки;
  • використовувати світлові пастки, адже жуків приваблює світло. Вночі вони летять до лампи, вдаряються і падають. Тоді їх можна збирати;
  • ущільнювати ґрунт за допомогою подрібненої соломи, тирси, невеликих шматочків кори. Самки хруща не зможуть там відкласти яйця;
  • перекопувати ґрунт, адже личинки перебувають близько до поверхні — за 10-25 сантиметрів. Після перекопування вони опиняються зверху.

Які хімічні препарати відлякують хрущів

Галина Данилюк радить використовувати хімічні препарати для знищення шкідників, які є у переліку Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Як вберегти картоплю від колорадських жуків

Через потепління колорадські жуки пережили зиму майже без втрат

Взимку 2024-2025 року на Івано-Франківщині загинули лише 7% популяції колорадського жука, повідомили у Держпродспоживслужбі в області. Ці шкідники зимують у ґрунті на глибині 10-30, а іноді — й до 50 сантиметрів. За прогнозами фахівців, у травні шкідники масово виходитимуть з ґрунту і заселятимуть сходи картоплі та розсаду пасльонових культур (помідорів, баклажанів та перцю). Також у цей період вони паруються та відкладають нові яйця.

Жуки активно вилізають на поверхню землі після випадання дощів у теплу сонячну погоду за температури повітря понад 15°. Якщо стовпчики термометрів упродовж кількох днів утримуватимуться у межах 22-25° тепла, а вологість повітря становитиме 70-75%, то у другій половині травня можуть відродитися ті личинки, які перезимували.

Колорадські жуки активно розмножуються. Одна самка відкладає яйця на нижньому боці листка купками по 16-28, а інколи й по 30 яєць.

Личинка колорадського жука. Unsplash

Як боротися з колорадськими жуками

За словами начальниці відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Держпродспоживслужби в області Галини Данилюк, народними способами колорадських жуків не завжди можна позбутися. Такі методи мають слабкий і нетривалий ефект, тому їх краще застосовувати для профілактики.

Для відлякування шкідника зокрема можна використовувати настої цитрусових кірок, листя тополі, гіркого перцю та попіл. Якщо висадити поблизу ароматні рослини (чорнобривці, пижмо, лаванду, базилік та петрушку), то вони у цьому також можуть допомогти. На ранніх термінах жуків та личинок можна збирати віником у відро та знищувати.

Колорадський жук на листку. Unsplash

Чим обробити город проти колорадських жуків

Проти шкідників можна використовувати хімічні інсектициди, порадила Галина Данилюк. Утім колорадські жуки стійкі й до препаратів, тому їх слід комбінувати: спочатку використовувати один засіб, а потім — інший.

Шкідники досить швидко звикають до інсектицидів. Тому на першому етапі можна використовувати контактно-системний інсектицид, на другому — системний. Обробляти рослини від колорадських жуків краще до 10:00 або з 18:00 до 22:00, адже в цей час вони активні, а їхні личинки харчуються. Обприскувати посіви потрібно тоді, коли шкідники масово з'явилися на рослинах. Також можна орієнтуватися на їхню чисельність — 10-20 особин на кожній з восьми-десяти рослин.

За словами Галини Данилюк, біологічні препарати також застосовують проти колорадського жука. Ці речовини — безпечні для навколишнього середовища, і продукція, яку обробляють, також буде екологічно чистою. Біопрепарати виготовляють на основі грибків та бактерій, які вбивають шкідників. Перевага такого методу полягає у тому, що колорадські жуки не звикають до біологічних препаратів.

Як позбутися ведмедки на городі

Що таке ведмедка

ВедмедкаТакож відома як капустянка та вовчок — комаха великих розмірів — до восьми сантиметрів завдовжки. Вона є родичкою цвіркунів і коників. Пошкоджує майже всі овочеві, злакові, кормові культури. Ця комаха веде нічний спосіб життя. Через це її важко зловити. Навесні та восени комахи шкодять найбільше — в цей період вони й розмножуються.

Пік активності ведмедки припадає на теплу, вологу погоду. "Виманити" цього шкідника на поверхню землі можна за допомогою мильного або порошкового розчину. Комахи не переносять специфічних запахів і виповзають на поверхню.

Ведмедка або капустянка. Flickr

Народні методи боротьби з ведмедкою

Найлегший метод — це розпушування ґрунту. Наприкінці травня та на початку червня ведмедки відкладають яйця. Тому, аби зруйнувати їхні нори, треба двічі-тричі розпушувати ґрунт на глибину 10-15 сантиметрів.

Допомагають також:

  • хвойні гілки (на відстані по півтора метра одна від одної вони відлякують шкідників, але гілки час від часу потрібно змінювати на свіжі);
  • висаджені навколо грядок чорнобривці або хризантеми, адже ведмедки не люблять контакту з цими рослинами через специфічний запах;
  • пастки, як-от скляні банки та пластикові пляшки, закопані в землю під нахилом (їх потрібно змастити по краях медом або трохи наповнити свіжим пивом, тоді ведмедка заповзе у пляшку на запах, а вилізти не зможе).

Після збору врожаю на городі можна викопати яму завглибшки до 80 сантиметрів та закласти її гноєм. На цій ділянці на зимівлю збираються комахи. Після похолодання гній треба розкидати поверхнею ґрунту — і ведмедка згине на морозі.

Які хімічні препарати допоможуть позбутися ведмедки

Перед висадженням у ґрунт розсаду можна потримати у спеціальних препаратах проти шкідників. Обробивши коріння, можна зробити профілактику проти ведмедки. Також можна полити грядки розчином і настоєм курячого посліду (пропорція: один кілограм на 12 літрів води).

Ведмедка гине від приманок з інсектицидів, які слід розлити в ямки на ті ділянки, де найбільше пошкоджені рослини. Приготувати їх можна за таким рецептом: на один кілограм відвареної кукурудзи, гороху або пшениці потрібно додати 30 грамів олії та будь-який інсектицид, а потім перемішати. Перед розкиданням приманок ґрунт потрібно полити водою. А після — накрити землею.

Для знищення ведмедки можна використовувати хімічні препарати, які є в переліку Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволені до використання в Україні.

Як попередити появу рудих слимаків на городі

За прогнозом Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, у травні осередково розвиватимуться іспанські слимаки. Вони вперше з'явилися на Прикарпатті понад 10 років тому. Ці молюски швидко розмножуються. З яєць, які перезимували, наприкінці травня та на початку червня народжуються молоді шкідники, які приблизно за два місяці досягають зрілого віку. Один іспанський слимак може відкласти до 500 яєць.

Іспанські слимаки шкодять капусті, салатам, помідорам, огіркам, суниці, бурякам, картоплі, чорнобривцям та іншим рослинам. Оптимальні умови для іспанських слимаків — після дощів або при підвищеній вологості. За собою вони залишають сліди слизу, який засихає та перетворюється на сріблясту блискучу доріжку.

Рудий слимак. Unsplash

Для запобігання розмноження іспанських слимаків головна спеціалістка управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Любов Іванюк радить вирощувати салат у міжряддях. З її слів, це — улюблені ласощі молюсків, які можуть їх приваблювати. Після цього можна вранці зрізати листя й залити його разом зі слимаком сольовим розчином або кип'ятком.

Також Любов Іванюк порадила скошувати траву навколо ділянок на городі, де росте салат. Такі місця — це укриття для іспанських слимаків, в яких вони ховаються та розмножуються.

Жаби як метод боротьби проти рудих слимаків

На думку науковця Андрія Замороки, хімікати не дають тривалого результату на рудих слимаків. Окрім того, вони діють на невеликих територіях. Значне зменшення чисельності молюсків можливе лише при використанні біологічних методів, на які потрібні роки.

Дієвим методом, каже Андрій Заморока, є знищення рудих слимаків природним ворогом. Для наземних молюсків це — ропуха.

"Це — прекрасна жаба, яка поїдає слимаків. Відомі випадки, коли в ботанічні сади Європи завозили ропух, і вони не лише рудого іспанського виїдали, а й усіх слимаків за кілька місяців", — пояснив біолог.

Народний метод боротьби зі слимаками

Руді слимаки люблять вологу, тому їх можна заманити, розставивши на ніч на городі мокрі ганчірки або шматки шиферу. Про таку пастку для шкідників Суспільному розповів франківець Богдан Каразуб. Чоловік зранку збирає слимаків та нищить їх.

Які шкідники активізуються на Івано-Франківщині у травні 2025 року

Погодні умови квітня 2025 року призвели до прискореного розвитку шкідників, інформують у Держпродспоживслужбі в Івано-Франківській області. Окрім хрущів, колорадських жуків, ведмедок та слимаків на Прикарпатті можуть становити загрозу:

  • хлібні клопи, масовий переліт яких очікується за теплої погоди (12-18° тепла упродовж кількох днів);
  • злакові мухи, які розповсюдилися на 8% площ озимих зернових культур в області;
  • хлібні блішки, які можуть завдати шкоди посівам зернових культур та кукурудзі у разі засушливої погоди у травні;
  • хлібні п'явиці, які в цей період розвиваються та відкладатимуть яйця;
  • личинки хлібної жужелиці, 98% популяції якої змогли перезимувати на Івано-Франківщині у період з 2024 по 2025 рік;
  • злакові попелиці та пшеничний трипс, розвиток яких залежить від теплої та вологої погоди;
  • цикадки, які поширюватимуться під час теплої, посушливої погоди;
  • бульбочкові довгоносики, переліт яких очікується за утримання температури повітря у межах 14-17° тепла упродовж кількох діб;
  • а також ковалики, гусениці підгризаючих совок, щитоноски, бурякові крихітки (на певних ділянках), листкові попелиці, ріпакові квіткоїди, стручкові комарики, білокрилки, білани, бариди, капустяна міль, цибулеві мухи, медяниці, плодові кліщі, гусені золотогуза, яблуневої плодожерки тощо.
Капустяна міль . Flickr

Також фахівці Держпродспоживслужби застерігають аграріїв не застосовувати засоби захисту проти шкідників та хвороб для ріпаку, оскільки цвіт цієї рослини — це джерело нектару для бджіл. В Івано-Франківській області заборонено здійснювати будь-які роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції