Перейти до основного змісту

"Зі шматка безформної маси створити радість". Переселенець з Бахмута розвиває традиційні ремесла в Краматорську

Майстер народної творчості, переселенець з Бахмута Дмитро Денисенко працює у Краматорську. Він вчить роботі на гончарному колі, ліпленню з глини, тканню та писанкарству. Усі уроки — безоплатні. Вдома, в Бахмуті, під обстрілами, говорить Дмитро, загинула частина цінної колекції різьблених писанок. Загалом чоловік займається дослідженням народного ужиткового мистецтва понад 20 років.

Як працює майстерня традиційних ремесел у прифронтовому Краматорську, що виготовляють у передріздвяні дні — у репортажі Суспільне Донбас.

Майстер народної творчості Дмитро Денисенко працює із місцевою — слов'янською червоною глиною. Розказує: з цим матеріалом працює понад двадцять років.

Майстер народної творчості Дмитро Денисенко працює з гончарним колом, Краматорськ, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола
"Зі шматка, якогось шматка безформної маси під твоїми руками може створитися виріб, який може приносити радість", — говорить Дмитро Денисенко.
Майстер народної творчості Дмитро Денисенко працює з гончарним колом, Краматорськ, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

До повномасштабного вторгнення, розповідає чоловік, жив у Бахмуті й викладав образотворче мистецтво, займався писанкарством та гончарством. Брав участь у виставках.

"Вони знаходилися частково в Бахмутському міському Народному домі. Те, що у мене знаходилося в моїй майстерні, на жаль, під час обстрілів частина робіт була знищена. Особливо — частина колекції "Скорботний шлях Бахмута" — це різьблені роботи. Повна колекція налічувала 40 робіт, зараз залишилося 20", — розповідає Дмитро Денисенко.

Майстер народної творчості Дмитро Денисенко, Краматорськ, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

У Краматорську Дмитрові довелося розпочинати спочатку, розказує, у цьому просторі працює понад рік. Проводить майстерки: показує, як працювати з глиною, ткати та створювати писанки. У передріздвяні дні виготовляє дзвоники й горщики для куті.

"Наша малеча любить їх використовувати як елемент декору для своїх дрібничок, для цукерок, особливо перед святом", — каже чоловік.

Майстерня традиційних ремесел, Краматорськ, Донецька область, грудень 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Протягом року працював над іншими роботами. "Ми хочемо, щоб на Донеччині також продовжувалася ця традиція традиційного розпису", — зазначає майстер.

Пташки з паперу у майстерні традиційних ремесел, Краматорськ, Донецька область, грудень 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Писанки у майстерні традиційних ремесел, Краматорськ, Донецька область, грудень 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Займатися творчістю приходить Елла з донькою.

"Нитки доступні, фарби — теж. А глина — де? У нас в місті ніде такого не було, щоб займатися глиною. А тут — доступно. Ось немає настрою, наприклад, а приходиш сюди, емоційно заспокоюєшся, сидиш, ліпиш", — ділиться жителька Краматорська Елла.

Вироби з глини у майстерні традиційних ремесел, Краматорськ, Донецька область, грудень 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

8-річна Поліна найбільше, каже, полюбляє ткати.

"Я навчилася ткати, малювати й з глини ліпити. Ткати люблю. Рушничок, може, підставочка буде", — каже дівчинка.
Жителька Краматорська Елла разом з донькою Поліною на заняттях традиційних ремесел, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Майстерня традиційних ремесел, Краматорськ, Донецька область, грудень 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Майстер народної творчості каже: згодом сподівається відновити свої втрачені в Бахмуті роботи. А ще — надалі досліджувати традиційні ремесла й навчати інших.

Вироби з глини у майстерні традиційних ремесел, Краматорськ, Донецька область, грудень 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня

Вибір редакції