Перейти до основного змісту

Прийняли майже 15 тисяч переселенців. Дружківська громада: від плану оборони до плану відбудови. Інтерв'ю начальника МВА

Ексклюзивно

Розробляють стратегічний план по розвитку та відбудови Дружківки після перемоги, а зараз будують фортифікаційні споруди, щоб не дати російським військам дійти до громади. В Дружківці, що розташована за півтора десятки кілометрів від прифронтовій Костянтинівки працюють всі соціальні та адміністративні установи, комендантська не продовжена до 20 годин, як у і більш наближених до бойових дій громадах. Від початку вторгнення сюди переїхали близько 15 тисяч переселенців з інших громад, а останнім часом почав релоковуватися бізнес.

Про наближення лінії фронту, евакуацію, водопостачання та опалення — інтерв’ю Суспільне Донбас із начальником Дружківської міської військової адміністрації Сергієм Боєвським. Далі — пряма мова.

Фронт, обстріли, руйнування

Ситуація дуже складна. Лінія фронту наближається до нашої територіальної громади, особливо це стосується селища Олексієво-Дружківка, але поки ситуація контрольована. В нашій громаді проводиться добровільна евакуація. На початку військових дій вона була дуже активна, ця евакуація, зараз вона йде повільно, тому люди і їдуть, і повертаються. Всі багатодітні родини покинули нашу громаду.

- Яка найближча відстань лінії фронту? До самої Дружківки?

За останньою інформацієюІнтерв'ю записано 27 листопада 2024 року було 16,2 кілометри. Якщо буде вже 10 кілометрів, питання обов’язкової евакуації дітей буде розглядатися на Раді оборони Донецької області.

Начальник Дружківської військової адміністрації Сергій Боєвський, Дружківка, Донецька область. Суспільне Донбас/Олександр Буряк
Долітає до нас все. І КАБи долітають, і ракети долітають. Після обстрілів нашого міста або сусідніх міст ми бачимо невелику тенденцію, що більше людей евакуюються.

Обстріли почастішали. Чимало будівель адміністративних у нас пошкоджені: і дитячі садочки, і школи й інші заклади. Адмінбудівлі — поки це консервація. Вікна забиваються OSB-плитами, латаються дахи, консервуємо, щоб перезимувати, а далі вже по ситуації будемо планувати, як відбудовувати наше місто і наші будівлі.

Пошкоджена обстрілами будівля, Дружківка, Донецька область 27 листопада 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Є пошкоджені житлові будинки. Один будинок був пошкоджений в минулому році, тому були виділені гроші з місцевого бюджету, і ми зараз його відбудовуємо. До кінця цього року ці роботи будуть повністю завершені.

Півтора місяці тому теж було влучання у житловий будинок. Зараз цей будинок законсервований, формується бюджет, ми плануємо замовити проєктну документацію, експертизу цього житлового будинку, виділити гроші з місцевого бюджету і відновити цей житловий будинок.

Пошкоджена обстрілами будівля, Дружківка, Донецька область, 27 листопада 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Опалення та водопостачання

Опалювальний сезон почався 1 листопада, всі котельні працюють на сто відсотків, всі житлові будинки отримують тепло. Є перелік тих домогосподарств, де немає газопостачання, і ми почали їх забезпечувати паливом. Комусь були видані пелети, комусь — дрова, комусь — вугілля.

Водопостачання в громаді є, але все залежить від постачання по другому Донецькому водогону. Якщо там щось обмежується, то в місті починаються проблеми з постачанням води. Ми співпрацюємо із благодійними організаціями, зараз в громаді, за кошти місцевого бюджету ми пробурили вже 26 свердловин із технічною водою і зараз ще тривають роботи по бурінню 11 свердловин. Вони розміщені по всьому нашому місту.

Жителька Дружківки набирає воду зі сведловини, Донецька область, 27 листопада 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Оборона, евакуація, переселенці

В Дружківці та громаді (п’ять старостинських округів) до початку повномасштабного вторгнення проживали 67 тисяч людей. Зараз близько 34 тисяч населення в нашому місті.

Багато людей приїжджають з інших громад, де зараз відбуваються бойові дії. В Дружківці вони можуть отримати притулок недовгий, ми надаємо медичну, соціальну допомогу, іншу допомогу гуманітарного характеру і намагаємося направляти в більш безпечні місця.

За статистикою, якою володію я, з першого дня ведення бойових дій під час повномасштабного вторгнення в нашу громаду приїхали 14 500 тимчасово переміщених осіб. Вони вже роз’їхалися по іншим регіонам нашої держави.

Є перші випадки евакуації бізнеса до громади. Приїжджають ФОПи, в основному то об’єкти торгівлі. Великі підприємства призупинили роботу у місті Дружківка у зв’язку з бойовими діями.
Начальник Дружківської військової адміністрації Сергій Боєвський, Дружківка, Донецька область. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Попри це в нашому місті працюють всі адміністративні послуги: ЦНАП, управління труда і соціального захисту, лікувальні заклади, суди, правоохоронні органи. Якщо пройти по вулицям нашого міста, то ми побачимо всі відкриті торгові точки і інші соціальні послуги, і перукарні. Працює все. Комендантська година у нас з 9-ї вечора і до 5 ранку. Але ми закликаємо громадян евакуюватися, убезпечити своє життя і переїхати до більш безпечних регіонів.

Дружківка, Донецька область, 27 листопада 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Ми готуємося до оборони. Є план оборони міста, виконуємо всі заходи, будуємо фортифікаційні споруди.

Дружківка, Донецька область, 27 листопада 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Пам'ятник козаку Дружко, Дружківка, Донецька область, 27 листопада 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

План розвитку Дружківки

Ми зараз із відділом економіки ведемо роботу по стратегічному розвитку нашого міста. Це план на час після перемоги. Хочемо розробити план по відновленню нашого міста.

Для чого? Для відбудови, для залучення нового бізнесу, для створення нових робочих міст. Я думаю, що прийдуть якісь інвестиції, прийдуть інші благодійні кошти і ті заклади освіти, дитячі садочки, заклади освіти, вони будуть відбудовані, і в нашому місті буде мир, розвиток і майбутнє.

Дружківка, Донецька область, 27 листопада 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня

Вибір редакції