Перейти до основного змісту

Дві доби — і 64 тварини врятовані. Як волонтери UAnimals працюють Донеччини: репортаж з евакуації

Ексклюзивно

Понад 60 тварин за рейс можуть вивезти волонтери гуманітарного руху UAnimals із прифронтової Донеччини. Їздять лише за заявками місцевих жителів або на прохання військових. Деяких кішок і собак, яких забирають, — везуть до господарів, які вже виїхали, іншим — знаходять притулки в тилових регіонах України. Один евакуаційний рейс, який тривав дві доби, — у репортажі Суспільне Донбас.

Евакуаційник Владислав розповідає, як облаштована машина для вивезення тварин з прифронтової Донеччини. Є клітки різних розмірів, під різних тварин, показує: і клітки під алабая чи вівчарок, і переноски для котів та маленьких песиків.

Клітка та переноска для евакуації тварин з прифронтової Донецької області. Кадр з відео Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Щоб підібрати клітку, волонтери спочатку отримують список тварин, яких будуть. Владислав говорить: цього разу взяли з собою 17 кліток для собак і 25 переносок для котів.

"Машина облаштована всім, що треба для тварин. Зараз на вулиці холодно, у нас є пічка, і там буде їм тепло. Мінімум, який ми забирали — це 25, це мінімум. А максимум — це десь 50-60 тварин", — розповідає волонтер UAnimals Владислав.

Владислав займається евакуацією вже рік, робить чотири-п'ять рейсів на місяць. Скільки вивіз тварин — не рахував.

"Найважче — це коли є запити, на які ти не можеш заїхати, бо там бої ідуть вже. Бо у нас не військова якась машина, не бронь, немає РЕБрадіоелектронна боротьба", — каже Владислав.
Волонтер UAnimals Владислав, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

На цьому рейсі Владиславові допомагає Анна. На евакуації вона — три місяці. Один із найскладніших рейсів, згадує, був до Курахового.

"Був великий вівчар, зачинений у вольєрі. Він був дуже агресивний. Поряд, у дім був прильот. Ми поїхали вночі, з "Білими янголами". Повністю без фар, без нічого. Ми під вибухами, під всім цим працювали. Це було дуже складно", — згадує волонтерка UAnimals Анна.
Волонтерка UAnimals Анна, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Перша локація евакуаційників цього разу — на Курахівському напрямку. Владислав з Анною забирають кота, яку передали військові.

"Просто на позиції, де наші хлопці сидять, прийшла, прибилася. Їм звісно, шкода таких тварин. Цей кіт — не виняток. Їде до родичів військових", — каже волонтер.

"Є тварини, які їдуть до власників. Тобто вони знайшли житло, в якому можна з тваринами, і просять нас перевезти чи до родичів. Проте більша частина їде по притулках. А потім шукаємо їм родини. Зараз, звичайно, тяжка ситуація, але люди беруть", — пояснює Владислав.
Волонтери гуманітарного руху UAnimals евакуюють тварин, Донецька область, 25 листопада 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Далі в евакуаційників за маршрутом — село Шевченко, що за три кілометри від фронту, де вдалося врятувати ще одного кота.

У Мирнограді зоозахисники, попри дрон, що "висів" у повітрі", зрештою вивоять песика.

Пес, якого волонтери евакуювали з Мирнограда, Донецька область, 25 листопада 2024 рік. Скрін з відео UAnimals

У кожному рейсі, додають Владислав та Анна, вони свідомо ризикують своїми життями.

"Тварини не винні у тому, що зараз тут навколо відбувається. Тому треба їх рятувати. Буває — ти приїжджаєш, там вже нікого немає, а собака сидить на тому ж місці чи котик. Бо вони прив'язані до місця", — говорить Владислав.

"Люди самі несуть відповідальність за своє життя. А тварини — ні. Для нас кожне життя важливе. Для нас це виправданий ризик, бо я вважаю, що вони заслуговують на життя", — додає волонтерка.
Волонтери руху UAnimals вивозять тварин з прифронтової Донеччини. Кадр з відео Суспільне Донбас

Цей рейс тривав дві доби, евакуаційники UAnimals вивезли 64 тварини.

Упродовж року, каже Владислав, їхня організація евакуювала з прифронтових територій Донеччини, Харківщини, Херсонщини, Сумщини та Запоріжжя — близько трьох тисяч.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня

Вибір редакції