1 жовтня виповнюється два роки з дня звільнення Лимана. Мсто Донеччини було під російською окупацією майже п'ять місяців. За даними керівника міської військової адміністрації Олександра Журавльова, у Лимані практично немає вцілілих будинків — 90 відсотків зруйновані або пошкоджені. Армія РФ обстрілює місто — лінія фронту проходить за 15 кілометрів.
Як живе прифронтовий Лиман — у репортажі Суспільне Донбас.
Життя третій рік у підвалі
Житель Лимана Олексій вже два з половиною роки мешкає у підвалі. Каже: в ньому пережив і п'ять місяців окупації. Росіяни приходили, переписували особисті дані.
"Нікуди не ходив, ніде не оформлявся. Вони самі прийшли, переписали: "От прийдете туди, прийдете, там". Я кажу: "Вам треба — ви й прийдете". Я нікуди не піду з собакою. Тим паче, місто під обстрілами. Ну, нічого, вижили", — згадує про окупацію житель Лимана Олексій.
Не виїжджав з міста на час окупації й лиманець Юрій. Теж всі п'ять місяців — у підвалі.
"Хорошого тут нічого не було. Коли все літає, вибухає — перебіжками біжиш по воду", — каже житель Лимана Юрій.
Електрика є, воду дають погодинно, говорить Юрій. У місті, каже, його тримає родина: тут дружина, сестри, зять, племінниця.
"Фактично немає такого будинку, щоб не зачепило. Десь більше, десь менше, десь взагалі згоріло. Десь одна стіна залишилась. Мій будинок недатний до життя, дах розбило. П'ять квартир згоріло. Дощі пішли, все потекло, до другого поверху вода дійшла, все поцвіло, все. Живу в чужій квартирі, нас пустили", — говорить Юрій.
Армія РФ обстрілами руйнує будинки в Лимані
Російська армія б'є по місту чи не щодня, говорить місцевий житель Віктор, виїздити — не планує.
"Я вчетверте вікна ставлю. Не ставлю, а ремонтую. Чим завгодно. Щоправда, двічі дали OSB-плити, але воно вилетіло — і все. Куди? Кому я потрібен? Скоро 80 років. Якби транспорт був, гроші були, я б в Дубаї поїхав. Ні, серйозно", — каже чоловік.
Антоніна мала квартиру неподалік, у Щуровому — згоріла. Донька й онуки — в евакуації, за кордоном.
"Не виїжджала. Нікуди виїжджати. Та в мене й коштів нема таких. В мене пенсія — 4 тисячі, нікуди мені їхати. Там житло дуже дороге. А як поселять в клуб чи де небудь: два тижні побудеш, а тоді кажуть: шукайте собі житло. Я сподіваюся на мир, родичів, близьких своїх хочу побачити. Я вже стара, мені 76 років, я скоро помру, так що я хочу їх побачити", — ділиться жителька Лимана Антоніна.
Тільки три населені пункти Лиманської громади не були окуповані — з 40
Начальник Лиманської міської військової адміністрації Олександр Журавльов розповідає: перший населений пункт Лиманської громади — Терни, росіяни захопили в березні 2022 року.
В середині травня — увійшли в Лиман. З 40 населених пунктів громади лише три не були окуповані.
"За період окупації були загиблі люди — як цивільні, так і військові. 236 людей ми ексгумували. Як природною смертю, так і від поранень помирали. Ніхто не відновлював ні електрику, ні газопостачання, водопостачання. Люди були залякані. Вони розказують, як їх залякували комендатурами, перевірками", — розказує Журавльов.
"Ворог дуже упирався, але дякуючи нашим Збройним силам — вони відпрацювали добре цю операцію і звільнили нашу громаду. 66-та була основна, і 25-та, і 111-та (бригади — ред.)", — згадує начальник Лиманської міської військової адміністрації.
Після деокупації Лимана в місті живе вп'ятеро менше людей
За словами Олександра Журавльова, за два роки по деокупації в Лимані живе 4 тисячі людей — це вп'ятеро менше, ніж до повномасштабної війни. 80 відсотків жителів — пенсіонери. Близько 90 відсотків багатоповерхівок пошкоджені або зруйновані через обстріли.
"Школи, дитячі садочки — вони практично всі зруйновані. І на зараз — б'ють і б'ють. Останній раз — дитячий садочок розбили. Не розуміємо, скільки людей повернеться, але в нас є бажання відновити всі населені пункти", — додає Олександр Журавльов.
Газ у місті є частково: у вцілілих багатоповерхівках, приватний сектор — без газу. Взимку цьогоріч через руйнування комунікацій вимкнуть водопостачання, говорить Журавльов. Централізованого опалення третій рік поспіль не буде.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.