Перейти до основного змісту

А до лікарні — у Дніпро. Як живуть і чи планують виїжджати жителі села Андріївка за 25 кілометрів від фронту

Село Андріївка — Новосілківська громада Волноваського району. 25 кілометрів від лінії фронту, село газифіковане і газ є, мають місцеві й електроенергію, магазини працюють, але до лікарні люди їздять в сусідню область. Як живуть у селі та чи збираються в евакуацію — у репортажі Суспільне Донбас.

Хату Ніни Буквай пошкодило російським обстрілом у минулому році.

"Летіло груддя. На кришу — наскрізь пробило. Вікна полопалися всі. Дід позакладав вікна. Полопалася хата, фундамент, але витримала", — згадує жителька Андріївки момент російської атаки по селу.

Село Андріївка, Великоновосілківська громада, Волноваський район, Донецька область, 20 вересня 2024 року. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Жінка визнає, у селі — страшно, але тримає — господарство. А ще — родичі, які евакуювалися до неї.

"У мене з Новогродівки зараз дві сім'ї переїхали. Там розбили їм квартиру, гаражі побили. Вони приїхали — в чому стояли, в тому й приїхали. Не хочемо виїжджати. Треба, мабуть, виїжджати", — говорить Ніна.
Жителька Андріївки Ніна Буквай, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Любов приїздить до Андріївки з сусіднього села збувати городину. Розповідає: має 15 соток городу. Вирощуванням помідорів і перцю займається сорок років. Виїздити не збирається.

Жителька сусіднього села Любов, Андріївка, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

"Садила, поки тихіше було. Сподівалися на щось, що будемо збувати, їздити. А зараз — ну, не пропадати йому серед городу. Ще й діти пороз'їжджалися, не при мені", — поділилась жителька Андріївки Любов.

Перець, який виростила у себе на городі та продає Любов, Андріївка, Донецька область, 20 вересня 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Місцева жителька Тамара також живе сама, рідні за кордоном. Розповідає: магазини в селі працюють, а до лікарні їздять в сусідню область.

"В селі не вистачає аптеки й лікарні. Це найголовніше, що потрібне людям. Коли була можливість, їздили в Селидове, там гарна була лікарня, в Мирноград, Курахове. Така ситуація зараз — ні. А зараз — хто куди попаде. Зараз — або на Дніпро, або в Межову", — говорить жителька Андріївки Тамара.

Два роки тому через атаку російських військ, згадує жінка, побило її хату, але полагодили.

"Дах знесений був, вікна повилітали всі. Вікно позакладали після того. Я думаю, що зараз такий час, що страшно кругом, але тримаємося. Виїздити не збираюся, моє тут коріння, якщо так належить — значить так воно буде. Ніде зі своєї хати не піду", — зазначила Тамара.
Жителька Андріївки Тамара, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

У місцевій крамниці працює продавчинею Ірина. Каже, робота є, дім теж, тому їхати не збирається.

"В Дніпропетровській області, наприклад, щоб винаймати квартиру, треба 10 тисяч. А де знайти роботу? Працювати на квартиру? А жити за що? А дітей за що вчити? Живемо в страху. Як ото: прокинулися вранці — і слава Богу", — каже продавчиня Ірина.
Продавчиня Ірина, Андріївка, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Населення Великоновосілківської громади від початку повномасштабного вторгнення скоротилося майже вчетверо, розказав Суспільне Донбас начальник загального відділу Великоновосілківської селищної військової адміністрації Євген Кіруцак. Зараз — менше ніж шість тисяч жителів.

"У когось це — домівка, ще цілі будівлі, можливо щось відремонтувати, у когось — немає коштів виїжджати нікуди. Хтось — нещодавно поховав рідних", — назває посадовець причини, чому люди лишаються в селі.

Село Андріївка, Донецька область, 20 вересня 2024 року. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Євген Кіруцак додає: з 29 населених пунктів громади зараз 17 — у зоні активних бойових дій, у десяти з них — є люди. Звідти жителів евакуюють екіпажі поліції.

З населених пунктів, де не ведуться бойові дії, люди виїздять самостійно.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня

Вибір редакції