Справа митрополита Святогірської лаври в суді: що розглядали та чому суддя закрив засідання

Важливо

Слов’янський міськрайонний суд 21 червня почав розглядати клопотання сторін у справі священника УПЦ Московського патріархату, митрополита Арсенія. Настоятелю Святогірської лаври інкримінують розголошення даних про блокпости Сил оборони на Донеччині.

Про це Суспільне Донбас повідомила захисниця священника Світлана Торопчина-Агалкова.

"Розглядається клопотання сторони обвинувачення щодо продовження тримання під вартою на 60 діб. Сторона захисту подала клопотання про поруки від 10 народних депутатів України і щодо застосування застави до владики", — розповіла Агалкова.

Засідання не завершилось, суд оголосив перерву до 24 червня, повідомила адвокатка.

Це вже друге слухання у справі митрополита Арсенія, яке відбувається у закритому режимі — журналіста Суспільного на слухання 21 червня не пустили.

Суддя Денис Воронков, який головував, повідомив: "Суд на місці ухвалив, на підставі статті 27Закон України "Про судоустрій і статус суддів", слухати справу в закритому режимі. По-перше, це рішення обумовлене кваліфікацією кримінального правопорушення. По-друге, розпорядженням голови Слов'янського міжрайонного суду від 10.05.2022 року. Ми перейшли в роботу на дистанційній основі. Це все обумовлено місцем розташування суду. Суд не може забезпечити безпеку, коли ви перебуваєте в цьому приміщенні. Тому дозволити, щоб така кількість людей перебувала в одному приміщенні в процесі, де відбувається суд під моїм головуванням, я не можу".

Настоятель Святогірської лаври перебуває під вартою з кінця квітня 2024 року, відколи його затримали слідчі СБУ за підозрою у передачі даних про Сили оборони. Термін тримання під вартою був визначений — до 22 червня.

Суспільне звернулось до обласної прокуратури, яка представляє сторону обвинувачення, із запитанням щодо умов, терміну та обґрунтування утримання під вартою митрополита. На момент публікації відповіді не надсилали.

Що відомо про підозру митрополиту Арсенію — настоятелю Святогірської лаври

У квітні 2024 року настоятелю Святогірської лаври УПЦ Московського патріархату митрополиту Арсенію оголосили підозру у тому, що він під час літургії у вересні 2023 року розголосив інформацію про розташування блокпостів Сил оборони у Краматорському районі на Донеччині.

Зокрема, за даними слідчих, під час своєї проповіді він розповів вірянам про місця розташування блокпостів, а також підрозділів ЗСУ, СБУ, НПУ й Сил оборони України на території Святогірської громади.

Священника взяли під варту та обрали запобіжний захід: тримання під вартою без альтернативи внесення застави.

Підозру оголосили за поширення інформації про переміщення рух та розміщення підрозділів Збройних сил України за можливості їх ідентифікації на місцевості — за ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України. Йому загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років.

На засіданні 13 травня, де митрополит вперше оскаржував запобіжний захід, Арсеній заявив, що не визнає звинувачення.

7 червня відбулось судове засідання, під час якого розглядали клопотання адвоката підозрюваного митрополита Арсенія щодо зміни запобіжного заходу. Сторона захисту просила суддів відпустити митрополита Арсенія на поруки або визначити розмір застави. Суд відмовив у клопотанні, термін перебування під вартою лишився без змін — до 22 червня.

17 червня сторони закінчили ознайомлення з матеріалами і провадження передали до суду.

19 червня розпочалось перше підготовче засідання у справі, у якому оголосили перерву. Засідання продовжили 21 червня.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram