"Землі ніхто не обробляє, бо немає сенсу: прилетіло — все". Фермер з Донеччини полишає справу й їде в нікуди: історія

Понад 20 років займався фермерством на Донеччині Василь Погородник, а тепер через збитковість та загострення військових дій збирається закривати свою справу.

Василь Погородник з села Красний Яр Гродівської громади має шість паїв землі, які обробляв самотужки на власній техніці. Нині через наближення фронту та збитки, говорить чоловік, вивозитиме техніку в евакуацію та полишатиме справу.

"Десь в районі 32-33 гектара маю. Немає найманої праці. На тракторі працюю сам. Останній рік засію. Якщо пшеницю засію, я кину ті три гектари, залишу лише своє і все. Йду з приватного підприємця. Просто збираємося в нікуди", — говорить фермер Василь Погородник.

Сільгосптехніка, Гродівська громада, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Фермер розповідає, цього сезону не матиме врожаю через негоду.

"Цього року пшениця вимерзла. Пшениці посаджено в районі 11-13 гектар. Хотів сіяти соняшник — не посіяв. У зв'язку з "освободітелями". Зараз його сіяти сенсу немає, земля суха, воно нічого не зійде. Врожаю не буде це точно", — зазначив фермер.

Продавати пшеницю доводиться у збиток, розповідає Василь Погородник.

"В 2021 році пшеницю я здавав 6.75, а зараз 3.50. Тоді добрива коштували 8 тисяч, зараз 28. Це через знайомих, друзів, товариші допомогли здати по такій ціні. 2.10 пропонували, воно і 3.50 в збиток, а 2.10 взагалі ні про що. Може в нулях, може в мінусах. Просто живемо за рахунок старих запасів", — ділиться Василь Погородник.

Кадр з відео Суспільне Донбас
"Везти нікуди, і мені йде 61-й рік. Куди розпочинати на новому місці? Виїхати просто..."
Василь Погородникфермер з Донеччини

За словами фермера, сусідні господарства, також через обстріли, виїжджають в евакуацію.

"Три трактора підірвалося, комбайн підірвався. Повиїжджали, техніку повиганяли вже всі: Іванівка — повністю, Ударник розпродався, повиганяли. Орлівка, Миколаївка — сусідні села — повиганяли", — розповідає Василь Погородник.

"Фермерства на даному етапі немає, землі ніхто не обробляє, тому що немає сенсу. Ми не знаємо, що буде завтра, сьогодні, через 3-5 хвилин. Раз прилетіло і все".
Поля, Гродівська громада, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Село Красний Яр розташоване за 16 кілометрів від лінії фронту.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів та за підтримки European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), Federal Foreign Office Germany, Voices of Ukraine as part of Hannah-Arendt-Initiative.