"35-40 позитивних заяв на тиждень". Як отримують компенсації за пошкоджене житло у Краматорську на Донеччині

В Краматорську, за 30 кілометрів від лінії фронту на Донеччині, продовжує діяти програма єВідновлення. Містянам вже виплатили 126 мільйонів на ремонт пошкодженого житла. За зруйновані оселі люди отримують сертифікати на купівлю нерухомості в будь-якому регіоні, підконтрольному Україні. Як реалізується програма у місті — у матеріалі.

Жителька Краматорська Катерина згадує 20 лютого 2024. Тоді, розповідає жінка, вибуховою хвилею від російського обстрілу отримала пошкодження її квартира.

Жителька Краматорська Катерина, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

"В дитини було підборіддя порізане, і в мене було все обличчя "покоцане". Лопнула стеля, лопнули й повилітали двері: і вхідні, і міжкімнатні", — згадує жителька Краматорська Катерина.

Жителька Краматорська Катерина, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Пошкоджена всередені квартира жительки Краматорська Катерини, Донецька область, травень 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Катерина говорить, подала заявку на програму єВідновлення, чекає на допомогу. Так само як і ще одна мешканка будинку — Ганна. Жінка розповідає, звістку про пошкодження оселі отримала в евакуації — на заході України.

Жителька Краматорська Ганна, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

"Коли мені зателефонувала моя голова ОСББ — я приїхала. Але поки приїхала — вже було все позабивано. І люди вже отримали гроші. Я нічого не отримала, бо приїхала вже пізно", — ділиться жителька Краматорська Ганна.

Пошкоджена обстрілом квартира Ганни, Краматорськ, Донецька область, травень 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Пошкоджений будинок внаслідок обстрілу армії РФ в якому живуть Катерина та Ганна, Краматорськ, Донецька область, травень 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

За словами голови ОСББ Людмили Гришиної, у пошкодженему будинку 128 квартир.

Пошкоджений будинок внаслідок обстрілу армії РФ в якому живуть Катерина та Ганна, Краматорськ, Донецька область, травень 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

"У мене 128 квартир. Десь з 64 звернулись по єВідновленню. Ну в мене люди, слава Богу, всі цілі та живі. Ось це основне", — зазначила голова ОСББ Людмила Гришина.

Голова ОСББ Людмила Гришина, Краматорськ, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Заступник начальника Краматорської міської військової адміністрації Карен Заргарян говорить, компенсації за пошкоджене внаслідок обстрілів житло у місті отримали понад 1470 людей на суму — 126 мільйонів гривень. Власникам зруйнованих будинків, які не підлягають відновленню, видають житлові сертифікати.

"Вже більше ніж 30 відсотків від 31 заяви замінили свої сертифікати на житлові будинки та квартири. Це як приватний сектор, так і багатоповерхівка одна у нас визнана недоцільною для експлуатації. Там уже 16 заявників з неї отримали сертифікати та деякі навіть одні з найперших в Україні отримали квартиру", — говорить заступник начальника Краматорської МВА Карен Заргарян.

Зруйнований будинок, Краматорськ, Донецька область, травень 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Карен Заргарян додає: такі сертифікати можна обміняти на житло протягом 5 років від моменту отримання. У Краматорську комісія з єВідновлення працює 6 днів на тиждень — з понеділка до суботи, приймають заяви онлайн та офлайн.

У Краматорську приймають заяви онлайн та офлайн, програма єВідновлення, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас
"Дуже багато людей охоплюємо. На тиждень більш як 35-40 позитивних заяв приймаємо. Також є і відмови людям, які через додаток "Дія" подають заявки на єВідновлення, але самі фізично не знаходяться в місті та не мають законного представника. Відтак комісія не може потрапити до об'єкта та оцінити ступінь пошкодження", — зазначив Карен Заргарян.
Пошкоджений будинок внаслідок обстрілу армії РФ, Краматорськ, Донецька область, травень 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Посадовець говорить, така ситуація виникла через те, що більшість людей евакуювалися в безпечніші регіони України або за кордон.

Пошкоджений будинок внаслідок обстрілу армії РФ, Краматорськ, Донецька область, травень 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

За словами Карена Заргаряна, в Краматорську проживає приблизно 80 тисяч місцевих жителів, до повномасштабної війни їх налічувалось майже 300 тисяч.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів та за підтримки European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), Federal Foreign Office Germany, Voices of Ukraine as part of Hannah-Arendt-Initiative.