700 людей з 23 тисяч. Як живуть люди у селах Вугледарської громади поблизу лінії фронту

Вугледарська громада — це потрощені будинки, розбиті адмінбудівлі, відсутність магазинів та газопостачання. В таких умовах живуть нині близько 700 людей. Саме стільки жителів лишаються у громаді нині, за даними військової адміністрації. Частина території окупована, а населені пункти поблизу лінії фронту щодня обстрілює армія РФ. Попри руйнування у громаді, у Новоукраїнці, Богоявленці, Максимівці є електрика та водопостачання. Як живуть люди у селах, що на межі, — репортаж.

Богоявленка: замість подвір'я — вирва

За 14 кілометрів від Вугледару розташоване село Богоявленка. Майже всі будинки там побиті російськими снарядами. Місцева жителька Наталія розповідає, два тижні тому поблизу дому влучила авіабомба, тепер біля подвір'я — це вирва.

"Будинком навіть не назвати, тому що це всього тут немає, ні забору. Огорожа у мене в хаті. Побито — все. Шифер, ні чого, ні даху, ні сараю, він підпертий. Прильот був не єдиний, тут було багато прильотів, то були прильоти, просто меншої сили. А це дуже потужний був прильот: куски асфальту були в хаті, на даху, у дворі. Добре, що у нас ніхто не постраждав, що ми всі просто залишилися живі", — розповіла жителька Богоявленки Наталія.

Вирва біля будинку від авіабомби, Богоявленка, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Наталя живе з чоловіком та мамою, під час обстрілу вони всі були в будинку:

"Я була в душі, мама сиділа на кухні, чоловік дихав киснем. Це добре, що ніхто не рухався, тому що коли вилітали вікна, скло в стіну повпивалося. Ми живемо тепер, як бомжі".
Жителька Богоявленки Наталія, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

У селі є "пункт незламності", де жителі отримують гуманітарну допомогу. Коли немає електрики — заряджають телефони, взимку у приміщенні можна зігрітися. Вікна там вибиті ударною хвилею, покрівля та стелі потребують ремонту.  

"Пункт незламності" у селі Богоявленка, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Пункт незламності" — приміщенні амбулаторії, розрахований на десять людей.

"Ми тут довгенько не залишаємося. Населення вже повідомлене про роботу, коли ми працюємо, коли не працюємо", — розповіла жителька Богоявленки Марина Москалькова.

Жителька Богоявленки Марина Москалькова, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Попри щоденні обстріли росіян, в Богоявленці залишається жити понад дві сотні людей, до повномасштабного російського вторгнення у селі було 1300 жителів.

"Газ відсутній, електрикою та водою населення забезпечено. Час від часу перебивають, ми стараємось відновлювати. Не працюють магазини, тому найбільша потреба — це продукти, це "гігієна", це будматеріали для відновлення будівель мешканців, які залишаються у селі", — розповів заступник начальника Вугледарської МВА Олег Скоробогатий.

Заступник начальника Вугледарської МВА Олег Скоробогатий, Богоявленка, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Зруйнований російськими обстрілами будинок, Богоявленка, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Новоукраїнка

Сусіднє село — Новоукраїнка, звідси до Вугледара близько 10 кілометрів. У селі також потрощені адмінбудівлі, перебитий газогін.

У будинок Галини снаряд влучив влітку: отвір у пошкодженому даху разом з чоловіком вкрили плівкою.

"І стеля, і все поопадало. У нас летіло все. Як би вночі, то саме там моє ліжко стояло: пробило стіну саме поряд із тим місцем, де я сплю Якби вночі, то від мене нічого б не залишилось. А так, у пів шостій вечора прилетіло", — розповіла про наслідки російського обстрілу жителька Новоукраїнки Галина.

Пошкоджений дах у будинку жительки Новоукраїнки Галини, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Галина разом з чоловіком облаштували одну з кімнат, де планують зимувати. Оскільки газопостачання немає, будуть опалювати кімнату пічкою.

"У нас проводка вся побита. Чоловік провів дротики. На ніч вимикаємо світло. А телевізор не вмикаємо вже другий рік. Стоїть у ящику, бо нема антени, всі кабелі побило", — розповіла жінка.

Жителька Новоукраїнки Галина, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

До Вугледарської громади входять чотирнадцять населених пунктів, дев'ять з них окуповані. Щодня російська армія намагається штурмувати Вугледар.

"Генератори надаємо, продукти будівельні матеріали, "гігієну", а також речі першої потреби для виживання даємо. В громаді відсутнє газопостачання. Зараз військова адміністрація займається питанням надання допомоги у вигляді твердого палива. У нас в громаді багато в яких селах був газ. Зараз він відсутній, і, на жаль, перспектив відновлення поки що немає", — зазначив заступник начальника Вугледарської МВА.

Село Новоукраїнка, Вугледарська громада, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

У Вугледарській громаді лишаються 700 людей, до повномасштабного вторгнення було більш як 23 тисячі.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram