"Все нормально, нас гатять. Кохана, тримайся": історія дружини оборонця "Азовсталі"

Ексклюзивно
. Акція напідтримку військових в "Азовсталі", фото з особистого архіву дружини оборонця "Азовсталі" Ганни

Ганна чекає свого чоловіка Олександра, бійця "Азову", який опинився в оточенні в Маріуполі. Як виживають військові, що роблять їхні дружини для порятунку коханих та якого бачать вихід — розповіла журналістам Суспільного.

“Почалася війна”

Ганні 27 років, Олександрові — 25. Вона родом з Луганська, він — з Черкас. У 2018-му році подружжя переїхало до Маріуполя. Тоді ж Саша, історик за фахом, пішов служити до полку "Азов".

Ганна згадує, до останнього чоловік не вірив, що буде повномасштабне вторгнення. Казав, що військове командування не мало такої інформації. В останні "мирні" дні лютого в родині обговорювали поїздку дружини до родичів в Київ.

Ганна з чоловіком, фото з особистого архіву дружини оборонця "Азовсталі" Ганни. Ганна з чоловіком, фото з особистого архіву дружини оборонця "Азовсталі" Ганни

"Мій чоловік абсолютно нормально казав мені: от з'їздиш в гості до батьків і повернешся. Я виїхала за два дні до початку війни. 24-го лютого я була у Києві, а точніше у Броварах. Я прокинулася від того, що мені вночі від чоловіка прийшло повідомлення. Одна фраза — "Почалася війна". Все. Потім я довго не могла з ним зв'язатися. Вийшло так, що ми збираємо моментально речі. Починають гатити по Броварах, ми кидаємо все в машину і виїжджаємо. Пробки, Київ, місто, страшно".

Олександр вийшов на зв’язок 24-го лютого ввечері, 25-го озвався двічі. Писав повідомлення, дзвонити не мав можливості. Але й ті короткі звістки ставали дедалі рідшими: іноді раз на 5 днів, іноді — на два тижні. На момент підготовки матеріалу Ганна не мала новин від чоловіка 4 дні.

"Я почала дізнаватися про нього від інших хлопців, хто виходив на зв'язок. Оскільки я жила у Маріуполі, я мала змогу познайомитися з реально крутими хлопцями, які зараз там. Вони мені допомогли в тому плані, щоб я не з'їхала з глузду. Я дзвонила їм і питала: де він, що він, як? Мені писали, що все нормально, що мій чоловік живий, бо просто нереальним чином приходило повідомлення ще тоді, коли був зв'язок. До березня приходили повідомлення "Він живий", "Я живий", — згадує Ганна.

Їли котячий корм

Інформація, яку отримувала від чоловіка, була невтішною. Оборонці Маріуполя не мають медикаментів, їжі та води. Особливо важко пораненим, які без необхідних ліків помирають від інфекції та болю.

"Були такі моменти, коли хлопці їли котячий корм, і це не вигадана якась "страшилка”, а реалії життя. Є шанс тільки в тих, хто не поранений. Про що він може мені розказати? "Все нормально, нас гатять. Кохана, тримайся". Повідомлення такого формату — і все. Жодної зайвої інформації. Якісь трошки емоції, і ті придушені. Єдине, останнє повідомлення було: "Чому забули про Маріуполь?". І було повідомлення на зразок: "Кохана, підганяй там всіх, бо нас всіх покладуть". Я наразі не знаю, що робити жінці, яка знаходиться за багато кілометрів від місця, де йдуть бойові дії. А їй дзвонить коханий і просто розказує, як його друзі помирають, як помирають його знайомі".

"Найголовніше — щоб були живі"

За словами Ганни, дружини "азовців" роблять все, аби привернути увагу до долі їхніх чоловіків. Виходять на мітинги в Україні та за кордоном, створюють петиції, пишуть листи.

Акція напідтримку військових в "Азовсталі", фото з особистого архіву дружини оборонця "Азовсталі" Ганни. Акція напідтримку військових в "Азовсталі", фото з особистого архіву дружини оборонця "Азовсталі" Ганни

"Ми робили звернення до Ердогана, ми зверталися до Байдена. Дружина "Редіса”, це Денис Прокопенко, Катерина їздила до Папи Римського в Ватикан. Мілан "шумить", "шумить" Польща, "шумить" Німеччина. Я відправляла листи до Міжнародного комітету Червоного Хреста, гуманітарних, церковних організацій. Всі нам кажуть: "Дівчата, ви тримайтеся, ми робимо. Вибачайте, що ви не бачите, що ми робимо. Але ми щось робимо". Тобто жодної конкретики, влада ніяк не відреагувала на заклики дружин".

Акція напідтримку військових, які перебувають на заводі "Азовсталь", фото з особистого архіву дружини оборонця "Азовсталі" Ганни. Акція напідтримку військових, які перебувають на заводі "Азовсталі", фото з особистого архіву дружини оборонця "Азовсталі" Ганни

Ганна додає — близькі оборонців Маріуполя просять процедуру "extraction", тобто щоб військових вивезли до країни, яка не є учасницею збройного конфлікту.

"Я не хочу, щоб мого чоловіка забули. Я не хочу, щоб його залишили там та кинули напризволяще. Ми вже згодні, що їх відсторонять від війни. Хай вони сидять в третій країні до кінця, але щоб вони були живі. Це найголовніше — щоб вони були живі".

Що відомо

  • У Маріуполі на металургійному комбінаті "Азовсталь", який штурмує армія РФ, перебуває понад тисяча українських військовослужбовців. Близько сотні з них поранено. Про це в інтерв’ю AFP повідомила голова Мінреінтеграції Ірина Верещук.
  • Станом на 9 травня на металургійному комбінаті "Азовсталі" залишається ще понад 100 цивільних. Про це в ефірі Суспільного повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко.
  • Маріуполь перебуває в блокаді російських військ із початку березня. Українські військові тримають оборону на території комбінату "Азовсталь"
  • Віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук 7 травня заявила про завершення евакуації всіх жінок, дітей і літніх людей із заводу "Азовсталь" у Маріуполі, що перебуває в облозі російських військ.
  • В Маріуполі окупанти, після виїзду колони ООН за межі Донецької області, почали штурм Азовсталі. Про це повідомив радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко.
  • Російські окупанти під прикриттям евакуації з "Азовсталі" облаштували нову вогневу позицію на шлаковій горі.

Читайте також

  • "Допоможіть врятувати тата": діти військовослужбовців "Азову" записали відеозвернення до світової спільноти
  • Люди помирають через відсутність антибіотиків: лікар закликав владу Туреччини допомогти вивести людей з Азовсталі
  • Петиція дружини командира полку "Азов" вже набрала понад мільйон підписів

Читайте всі новини Донбасу в Telegram та Viber