Перейти до основного змісту

Генералам і комунарам: у Дніпрі пропонують демонтувати три пам'ятники радянської епохи

Пам'ятник комунарам у Дніпрі. Суспільне Дніпро

Громадська організація "Деколонізація. Україна" оновила топ 100 споруд, які варто демонтувати в рамках деколонізації та дерусифікації. До переліку потрапили і пам'ятники Дніпра. Серед них — монумент генералу Василю Маргелову на Січеславській Набережній, генералу Василю Каруні в парку ім. Тараса Шевченка та пам'ятник комунарам на вулиці Нечуя-Левицького (колишня вулиця Каруни).

Що з приводу запропонованого демонтажу думають історик та жителі міста — у матеріалі Суспільного.

Історик Вадим Цингареллі зазначив: вказані монументи несуть лише пам’ять про минулу епоху. Наразі для України цінності вони не несуть, оскільки ці діячі зміцнювали Радянський Союз.

Пам'ятник генералу Маргелову, Січеславська Набережна, Дніпро. Суспільне Дніпро

"Це було зміцнення радянської влади. Пам'ятники мають лише другорядну цінність — це символи епохи, яка вже минула і не має повернутись. Їхнє місце лише в парку радянської окупації, як це зробили в одній з країн Балтії", — сказав чоловік.

Пам'ятник генералу Каруні, Дніпро. Суспільне Дніпро

За його словами, демонтаж історичних пам'яток відбувається в усіх країнах і є різним. Все залежить від періоду та направленості. Демонтовані пам'ятк зазвичай відправляють на зберігання до музею або сховища.

Історик додав: про становлення нових монументів мають вирішувати громада міста або Інститут національної пам'яті.

Надпис на пам'ятнику комунарам у Дніпрі. Суспільне Дніпро

"Це питання можна поставити на розгляд жителів міста. Люди ухвалюють рішення, чи встановлювати монументи сучасним діячам, витвори мистецтва або зробити місце пам"яті", — говорить Вадим Цингареллі.

Що думають про демонтаж дніпряни

Місцева жителька Ольга проживає поруч з пам’ятником комунарам. За її словами, якщо ухвалили рішення знести старі пам'ятники, то замість них треба встановити нові та тримати під наглядом.

"Пам’ятники мені не заважають. Але, те, у якому вони вигляді — це жах. Велика кількість скла і сміття, а поруч розташована школа. Буде краще, щоб за ними доглядали", — сказала жінка.

Інший місцевий житель Євген зазначив: про демонтування об’єктів мають вирішувати звичайні люди. Говорить: на місце демонтованих мають поставити нові на честь загиблих військових.

Житель Дніпра Євген. Суспільне Дніпро

"У нас загинуло багато хлопців. Є кому ставити, можливо з нашого району", — додав він.

За словами Івана, деколонізація є важливим етапом в історії України та національної свідомості. Проте зараз є більш глобальні проблеми, які треба вирішувати.

Житель Дніпра Іван. Суспільне Дніпро

"Якщо це стосується комунізму, то я проти нього. У нас дуже багато залишилося наслідків від Росії, всередині кожного з нас. Але я вважаю, що зараз треба всі кошти відправляти на оборону. Міська влада має це знати", — сказав чоловік.

За даними громадської організації "Деколонізація. Україна", частину історичних пам'яток демонтують вже в березні-квітні 2025 року.

Автор Назар Шарков

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня
Вибір редакції