Турецька компанія Limak, яка не добудувала метро у Дніпрі, намагається судитися з міської радою. Фірма наполягає на стягненні збитків через початок повномасштабної війни.
Про це мовиться у пресрелізі міськради, який отримало Суспільне.
На початку повномасштабного вторгнення компанія заявила про форс-мажор, припинила будівництво метро і вирішила розірвати договір.
Як повідомили у міськраді, перші проблеми з будівництвом виникли у 2017 році, коли фірма не отримала дозволу на проведення вибухових робіт, адже контракт передбачав покладення ризиків на комунальне підприємство "Дніпровський метрополітен".
"Перший позов Limak, ініційований у 2020 році, був заявлений на суму майже 21 мільйон євро. З цієї суми арбітражний суд задовольнив лише 9,8 мільйона євро, як збитки підрядника внаслідок ненадання дозволу на виконання робіт від Держпраці. В частині позову на 11 мільйонів євро судом винесено рішення на користь КП "Дніпровський метрополітен", — йдеться у пресрелізі.
Три справи в арбітражному суді
Наразі в арбітражному суді існують ще три справи. За однією з них Limak намагається визнати договір розірваним і стягнути збитки внаслідок початку повномасштабної війни.
"Наші адвокати отримали висновок від Інституту держави і права, який вказує, що зазначене рішення, яке стягує з "Дніпровського метрополітену" 9,8 мільйона євро, порушує публічний порядок та заподіює шкоду національним інтересам України. Аби стягнути кошти з метрополітену це рішення має бути визнане українським судом", — зазначив секретар міськради Олександр Санжара
Наразі арбітражне рішення оскаржується. Загальна сума судових спорів – понад чотири мільярди гривень.
На найближчу сесію міськради депутати готують звернення до уповноважених державних органів України щодо зазначеного висновку про порушення публічного державного порядку рішенням арбітражного суду.
Крім того, з боку "Дніпровського метрополітену" ініційовано два спори на суму 14 та 20 мільйонів євро. Перший – це сума авансу, яка була виплачена компанії і не повернена нею після розірвання контракту. А 20 мільйонів євро – сума штрафу, який нарахований підряднику і підтверджений уповноваженою компанією-інженером.
"На сьогодні сума, яка підлягає стягненню на користь метрополітену, становить 34 мільйони євро. У рамках кримінального провадження метрополітен планує подавати клопотання щодо проведення судово-будівельної експертизи, яка повинна провести аналіз усіх будівельних робіт, які виконала компанія Limak, щоб перевірити, чи не порушені будівельні норми та правила", — мовиться у пресрелізі.
Заяви до правоохоронних органів
Також КП "Дніпровський метрополітен" подало заяву до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення з боку посадовців компанії Limak.
"По-перше, вони покинули будівельний майданчик без наявності відповідних документів та забрали частину проєктної документації. Окрім того, компанія Limak заблокувала у Стамбульському банку гарантію виконання контракту (сума близько 22 мільйонів євро), заборонивши виплатити кошти КП "Дніпровський метрополітен", — повідомила голова адвокатського об’єднання "Юрексім" Ганна Піддубна.
Крім того, найближчим часом міськрада Дніпра планує подати заяву про порушення кримінального провадження до турецької компанії вже з інших мотивів. Також розв'язують питання щодо техніки й обладнання, яке залишила Limak. Частина техніки використовувала компанія, яка супроводжує обслуговчі процеси. Іншу частину міськрада планує реалізувати, аби погасити збитки та заборгованість, спричинені з боку турецької фірми.
Міськрада намагається внести Limak до списку міжнародних спонсорів війни
Нагадаємо, що Дніпровська міська рада звернулася до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) щодо внесення будівельної компанії Limak до списку міжнародних спонсорів війни.
Як зазначили у міськраді, після такого звернення НАЗК втратило функцію внесення до цього реєстру. Натомість була створена міжгалузева робоча група щодо розгляду таких питань і дніпровські депутати вже повторно проголосували за звернення до цієї групи.
"Компанія продовжує платити податки в РФ і планує, як нам відомо, здійснювати будівництво на території України. Хочемо застерегти усіх щодо ситуації з компанією, яка незаконно залишила будівельний майданчик у Дніпрі", — сказав Олександр Санжара.
Що відомо про будівництво Дніпровського метрополітену
Дніпровський метрополітен почали будувати у 1981 році. Відкриття було заплановане на 1991 рік, але відбулося 29 грудня 1995-го. Тоді відкрили одну лінію – Центрально-Заводську, на якій побудовано шість станцій. Її довжина – 7,8 кілометра.
У 2016 році вирішили добудувати три станції у центрі міста. У липні 2016 року турецька компанія Limak перемогла у міжнародному тендері на будівництво метро в Дніпрі, винайнявши як субпідрядників "Днепрометробуд" і "Київметробуд»" Технічний нагляд за реалізацією проєкту довірили польській компанії ILF Consulting Engineers з представництвом в Дніпрі. Кредит на будівництво в розмірі 304 млн євро взяли в Європейському банку реконструкції та розвитку. Ці гроші місто отримувало частинами у вигляді субвенцій з держбюджету.
В рамках проєкту, укладеного з турецькою фірмою-підрядником Limak, в дніпровському метрополітені мали збудувати три нові станції в центральній частині міста — «Центральна», «Театральна» і «Музейна». Після завершення робіт довжина метро мала збільшитися з 7,8 до 11,1 км. Закінчити всі роботи планували наприкінці 2021 року.
У травні 2019 року заступник міського голови Михайло Лисенко на своїй сторінці в Instagram повідомляв, що нові станції будуть відкриті у березні 2023 року.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро