Переселенці скаржаться на проблеми з винайманням житла у Дніпрі. Зокрема, відмічають завищені ціни, некоректне спілкування та заборону на приживання з тваринами або ж дітьми.
Чи дійсно вартість осель зросла через нову хвилю евакуації жителів небезпечних зон — дізнались кореспонденти Суспільного.
Що про проблеми з житлом розповідають переселенці
Найбільше оголошень в телеграм-каналах та соцмережах зараз від жителів Мирнограда та Покровська. Саме з цих міст закликали евакуюватися впродовж кількох тижнів, адже лінія фронту наближається до них.
Переселенка Ольга зі своєю донькою виїхала з Мирнограда. Днями вивезла й батьків та хотіла винайняти для них помешкання. З труднощами пошуку житла зіштовхнулася й сама.
"Казали, що дитина три роки. Мені відповідали, що краще б я була з собачкою до 10 кілограмів. Декілька разів, і в Дніпрі, і в Кам’янському. Типу, що, Донецькі? До побачення", — сказала вона.
Врешті Ольга оселилася в Камʼянському та винаймає там квартиру за сім тисяч гривень. Жінка допомагала шукати оселі на Дніпропетровщині й друзям з Донеччини. Однак, за її словами, ситуація повторилася.
Ускладнило й те, що у великих містах області рієлтори беруть за послуги 100% вартості житла, розказала переселенка. Якщо квартира коштує 10 тисяч, то потрібно одразу віддати задаток та так звані “рієлторські” — а це разом 30 тисяч. Тому багато її знайомих та рідних поїхали в інші регіони. Жінка розповіла: у центральній частині України винайняти житло зараз легше.
"Винаймати однокімнатну квартиру тут на лівому березі, не важливо це Дніпро чи Кам’янське — від 10 тисяч гривень. І дуже багато — це пуста квартира. Просто стіни", — розказала Ольга.
Чи дійсно є проблема: експеримент Суспільного
Кореспонденти Суспільного змоделювали кілька ситуацій, про які розповідають переселенці з Донеччини: шукали оселю для подруги, в якої є кішка чи собака, для знайомих з чотирирічною дитиною та для батьків поважного віку. Їх об'єднувало одне — вони з Покровська.
Телефонували за оголошеннями з Дніпра. Ціни на оренду житла у місті варіюються від п'яти до 10 тисяч гривень. Це однокімнатні квартири в різних районах міста.
За підсумками експерименту оселю для всіх трьох вигаданих переселенців знайти вдалося.
Чому виник ажіотаж на квартири — пояснення експерта
Ажіотаж на квартири утворився через попит, пояснив експерт з нерухомості Сергій Логутенко. Останні три тижні найчастіше до нього зверталися люди з Павлограда, Краматорська та Покровська. Більшість хоче винайняти квартири до 10 тисяч. За його словами, вартість оренди осель не зросла, а просто вже розібрали найдешевші варіанти. Ціни підіймалися на початку повномасштабної війни, рік як вони стабільні.
"Дешеві квартири до повномасштабної війни коштували п'ять тисяч, це однокімнатна. Попит великий — вона стала коштувати сім. Які коштували сім, стали коштувати 10. Які 10 — то тепер 15", — пояснив експерт.
Якщо в Дніпрі починається така проблема з пошуком житла, то вона згодом з’являється й в інших містах поблизу, розповів Сергій.
"Розв'язати цю проблему рієлтори, міська влада чи люди — не зможуть. Бо це від них не залежить. Якщо квартир немає, то їх немає. Якщо вони кудись далі будуть їхати, то там таке ж саме, але з якимись своїми аспектами", — розказав чоловік.
Порад як вийти з ситуації тим, хто шукає житло, за словами Сергія, немає. З його досвіду, кілька родин можуть обʼєднатися та винайняти велику квартиру. А от з приводу 100% так званих “рієлторських”, тут вибір — погоджуватися або ні. Та зазначив: це на совісті рієлторів, які хочуть нажитися на людях, що втратили домівки.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро