На Дніпропетровщині волонтери відкрили центр для евакуйованих тварин. За словами засновника Сергія Луденського, починаючи з лютого 2022 року він разом з командою майже щотижня вивозить собак та котів з прифронтових міст Сумщини, Херсонщини та Донеччини. За 31 місяць роботи евакуювали близько дві тисячі тварин. Цьогоріч на початку літа волонтери вирішили побудувати центр для врятованих котів та собак.
Суспільному чоловік розказав, як працює заклад та чи шукають тваринам нових господарів.
За словами Сергія, їхати в "гарячі" точки та рятувати тварин його команду мотивує результат. Проте бували й хвилини розпачу, бо вивести всіх волонтери не встигають.
"Дуже багато було історій, коли ми не встигали. Бахмут, Часів Яр там дуже динамічно розвивалися військові події, то час грав проти нас. Це демотивує, але не настільки, що б опустити руки й нічого не робити. Знову ж таки, коли ми можемо когось врятувати, ми бачимо результат", – каже Сергій.
Нині волонтери відкрили центр перетримки евакуйованих тварин. Сергій розповів, на такий крок наважився лише зараз, бо раніше боявся, що заклад стане великим притулком, куди підкидатимуть котів та собак.
"Ми зрозуміли, що велика кількість запитів. Не можна було не відреагувати. У нас вже облаштовані вольєри. Наразі їх 10. Буде більше", – розказує засновник.
Волонтер розповів про мешканців притулку. Наприклад, Патрона врятували військові.
"Генштаб підтвердив, що російська армія окупувала селище Желанне. Патрон родом звідки. Його знайшли наші військові. В його будинок влучив снаряд. Пса придавило уламками будівлі", – каже чоловік.
Собаки Джек і Кардан до Дніпра приїхали з Нью-Йорка. Тварин евакуювали разом з двома жінками. Їх розмістили у шелтері.
"У шелтер не можна з тваринами. Ми домовились, що тварини поки що будуть у нас, а жінки навідують їх щотижня. Гуляють зі своїми собаками. Причому Джек злий на всіх, як тільки бачить господиню, то все стає дуже добрий, спокійний. Ми ще думаємо над тим, щоб облаштувати якийсь модульний будиночок для цих жінок", – каже Сергій.
Раніше на території притулку була ферма для корів. Нині окрім вольєрів, там облаштували зону вигулу. Сергій розказав, що нині для розширення закладу шукають додаткове фінансування.
"Мені зателефонував товариш, який займається обсмаженням кави, і запропонував, щоб їхня компанія поставила один вольєр й забрендувала його. Я гадаю, що це слушна думка. Ми будемо пропонувати й іншим представникам бізнесу співпрацю. Це нам дасть змогу забирати більше собак", – розказує чоловік.
За словами волонтера, спочатку вони планували, що в закладі будуть тварини, яких треба взяти на перетримку, але так виходить не завжди.
"Наприклад, у Патрона немає господарів. У Дніпрі він шукає нову сім'ю. Три маленькі собаки ми вже прилаштували. Їх вивозили з Нью-Йорка. Ми ловимо тварин на вулиці, забираємо і пробуємо прилаштувати. А далі вони роз'їжджаються Україною. Притулки зараз забиті. Спочатку волонтери заповнили притулки в Дніпрі. Після цього перейшли на область, на центральні області України, на західні області України", – каже волонтер.
Сергій розказав, що у них побільшало виїздів на Донеччину та Сумщину. Загадав, як у селищі, що за чотири кілометри від кордону вони знайшли пса, будинок якого розбило авіаційною бомбою.
"Малий сидів і охороняв просто в будці й нікуди не біг. Нема ні їжі, ні води, нема людей взагалі на вулиці нікого нема, а він сидить. Я не міг відкрити двері, бо він одразу огризався. Проте згодом зрозумів, що хочемо допомогти та підпустив до себе. Ще одну собаку волонтер знайшов у підвалі, де ховався від обстрілу", – каже засновник притулку.
Сергій розказав, що волонтерство – це друга робота.
"Реалії такі, що є основна робота, на якій ми заробляємо гроші. Після цього залишається субота й неділя. Там, де ми виїжджаємо, це може бути чи просто одна субота, чи неділя, чи в суботу в шелтер, в неділю на евакуацію, або навпаки. В такому режимі з відсутністю вихідних вже деякий час", – каже чоловік.
Волонтер такий ритм сприймає, як тимчасові складнощі.
"Ми розуміємо, що це просто такий період. Зараз всім треба згенерувати свої зусилля, активізуватися. Війна в будь-якому випадку закінчиться, і треба, щоб як мінімум було не соромно за свої дії. Ми точно знаємо, що нам не соромно, і ми бачимо результат", – каже Сергій.
Волонтер розказав, що їхній заклад розташований у мальовничому місці. Поряд ліс та водойма. Усіх охочих волонтери запрошують провести час на природі та вигуляти собак.
"Ми розуміємо, що собаки тут сумують, і ми спонукаємо людей, аби приїжджали просто з ними погуляти, приділити час. Приїхав, поспілкувався з тваринами, вийшов на берег, полежав, відпочив, покупався, половив рибу", – розказує чоловік.
Сергій розповів, що у 2022 волонтерство він починав із забезпечення блокпостів. Потім дізнався, що є багато запитів на евакуацію.
"Тоді це був здебільшого, Харківський напрямок. Людей вивозили, а евакуацію тварин ігнорували. Тоді я сказав, що поїду й заберу тварин. Тоді вивезли перших трьох цуценят. На сьогодні, командою евакуйовано 1900 тварин", – згадує волонтер.
Сергій сподівається, що люди відгукнуться та прийдуть на допомогу притулку.
"Я думаю, що хтось точно до нас приїде погуляти з собаками, хтось відпочити на березі, допоможе руками будувати ці зони вигулу, вольєри. Якісь компанії все-таки поставлять нам вольєри, а хтось забере тварин в нову сім'ю, там де їм точно буде краще. Вони будуть не у вольєрі чекати, коли їх погодують, або вигуляють, а будуть у своєму подвір'ї бігати під опікою гарних людей", – каже Сергій.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро