"Води у колодязі майже немає": на Дніпропетровщині обміліла річка Саксагань: яка причина зменшення рівня води

На Дніпропетровщині обміліла річка Саксагань. Однією з причин є підрив російськими військами Каховської ГЕС та зникнення Каховського водосховища, адже воно було основним джерелом водопостачання Кривого Рогу. Тепер цю роль виконують водосховища на річці Саксагань. Села що розташовані вздовж неї частково без води.

Що кажуть екологи та чи можливо відновити рівень води — дізнались кореспонденти Суспільного.

Від річки Саксагань залишився невеликий струмок. Рівень води почав знижуватися навесні, розповіли жителі селищ, розташованих вздовж ріки. Андрій живе в Чумаках. За його словами, води в колодязі завжди було понад чотири метри, а тепер — ледве сягає 70 сантиметрів.

"Півтора кільця води всього-на-всього у колодязі. Може ванну накачати, щоб колись можна було попити, чи по хазяйству, а так, води немає у колодязі. І коровам треба, і сім’ї. А зараз як треба і не помиєшся. Якщо встигнемо набрати — то й добре", — сказав чоловік.

Андрій. Суспільне Дніпро/Олександр Шалдибін

Проблема з водою й у Ольги. Жінка живе у сусідньому селі Саксагань. Вона розповіла Суспільному: часом у колодязі так мало води, що її просто неможливо набрати.

"Річка висохла, в колодязях вода пропадає. Півтора місяця, десь так, річки немає. Городину ми не поливаємо тому, що нам немає як поливати. Проблема це, і велика проблема", — розказала жінка.

Обміління на річці Саксагань. Суспільне Дніпро/Олександр Шалдибін

Рівень води у Саксагані почав знижуватися через забір з Макортівського водосховища для потреб жителів Кривого Рогу, пояснив Олексій Приймачук, представник офісу водних ресурсів Дніпропетровщини. Водосховище розташоване вище за течією. Разом з водою зі сховища, пішла й річна.

"Закінчення роботи, скиду води з Макортівського водосховища відбудеться, це п'ять-шість днів і державне підприємство Кривбаспромводопостачання закриє засуви скиду води", — сказав Олексій Приймачук.

Олексій Приймачук. Суспільне Дніпро/Олександр Шалдибін

Обміління Саксагані не несе загрози для природи, розповів еколог Вадим Манюк. За його словами, такий процес навіть корисний, адже на висохлих територіях з’являються нові рослини та мікроорганізми.

"Для живої природи, тобто для довкілля, окрім людей, особливих загроз не існує. Екологічних там, ніяких серйозних наслідків немає. Рослинність поступово наступає на ці оголені береги, але вона може бути й затоплена, тому ніяких критичних наслідків немає", — розказав еколог.

Вадим Манюк. Суспільне Дніпро/Олександр Шалдибін

Експерт Офісу водних ресурсів Дніпропетровщини розповів: після закінчення забору води, розпочнеться процес природного відновлення водосховища й, відповідно, Саксагані — дощами та таненням снігу. Також він додав: на повернення нормального рівня піде близько двох років.

Що відомо про проблеми з водопостачанням на території Дніпропетровщини

Через руйнування Каховської ГЕС жителі Апостолового, що на Криворіжжі, скаржаться на постійні проблеми з водопостачанням. Місяць тому, кажуть люди, вода взагалі зникла з кранів, попри те, що Держагентство з відновлення та розвитку інфраструктури ввело в експлуатацію водогін, який побудували після підриву греблі. Докладніше — читайте у матеріалі.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро