16 липня Верховна рада України скасувала перехід на літній час. Востаннє стрілки годинників в країні переведуть восени 2024 року.
Як це вплине на тривалість дня у різних регіонах України – Суспільному розповіла астрономка Людмила Марченко.
Людмила Марченко зазначає: зараз українці користуються літнім часом. 22 червня, у день літнього сонцестояння, у Дніпрі сонце піднялося о 4:38, а у Львові – о 5:16. У Донецьку це було близько 4-ї години.
"Щоб було найбільш наглядно, ми беремо за приклад дві крайні дати – день зимового сонцестояння і день літнього сонцестояння та дві точки країни на сході та заході – Донецьк та Львів. Тривалість дня і там і там однакова – 16 годин, але у Дніпрі сонце заходить о 20:45, а у Львові – о 21:36. Тобто майже до 10 години вечора на заході України все ще панує день", – каже фахівчиня.
Астрономка зауважує, що при запровадженні літнього часу виходили з того, що влітку краще на годину раніше вставати й на годину раніше лягати, аби скористатися ранковими прохолодними годинами та більш раціонально використати світловий день.
Взимку сонце сходить у Дніпрі о 7:29, а заходить о 15:48. Тривалість дня 8 годин 19 хвилин, – лише трохи більше за довжину робочого дня, каже Людмила Марченко.
"Територія України велика, і різниця між Донецьком і Львовом — більш ніж 45 хвилин. І те, що прийнятно для сходу України, – на вулиці вже світло і можна йти на роботу, на заході України ще 45 хвилин буде темно. Але сучасне суспільство не передбачає можливості існування різного часу в різних частинах України. Це дуже складно з економічного та логістичного погляду", — пояснює вона.
Саме для того, аби раціоналізувати використання світлого часу доби у багатьох країнах світу використовують перехід на літній час, каже Людмила Марченко.
Людмила Марченко зазначає: Дніпро відрізняється від Гринвіча на 2 години 18 хвилин. У Львові ж ця різниця становить 1 годину 40 хвилин. А київський час є середнім по країні та майже повністю збігається з астрономічною довготою.
"З астрономічної думки, довгота Києва – 2 години 2 хвилини, тобто у Києві різниця з Гринвічем становить практично точні 2 години. Залишкові 2 хвилини майже неможливо помітити у повсякденному житті.
Ідея переходу на літній час виникла у ХІХ столітті, розповідає Людмила Марченко. А вперше годинники перевели у 1908 році у Великій Британії. Пізніше до неї приєдналися й інші країни.
Автор — Андрій Незнаєнко
Що відомо про рішення щодо часу
Верховна рада у вівторок, 16 липня, ухвалила закон 4201 про скасування переведення часу в Україні з зимового на літній. Тобто в останню неділю жовтня час переведуть на зимовий і більше не мінятимуть.
Представники громадської організації "Академія наук вищої школи" звернулися до президента Володимира Зеленського із закликом накласти вето на цей закон. Голова громадської організації Олександр Наконечний каже, – закон, прийнятий Верховною Радою може призвести до збільшення витрат на електроенергію у вечірні години навесні, влітку та восени.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро