"Просіюємо землю та забираємо навіть нігті". Як працює пошукова група "Плацдарм"

Керівник пошукової групи "Плацдарм" Олексій Юков у цій справі майже 25 років. Розповів, що від початку повномасштабної війни їхня організація виявила півтори тисячі тіл. Частина з них — росіяни, яких передали на обмін. Зараз шукають тіла навіть тих військових, які загинули у 2022 році. За словами Олексія, волонтери забирають найдрібніші частини тіл, для цього просіюють землю.

Суспільному чоловік розповів, як, де та в яких умовах доводиться працювати.

Керівник пошукової групи Олексій Юков розказав, нещодавно волонтери повернулися з-під Авдіївки. Привезли зо 15 тіл та фрагменти. Для цього зробили три виїзди. Загиблих шукають зранку і до вечора.

"Заходимо в посадку і всю територію, від першого дерева до останнього, придивляємось. Звичайно, лише в погану погоду. Під дощем, коли вітер. Бо дронами б'ють постійно, артилерією. Іноді працюємо дуже рано, коли сонце не встало, бо дуже небезпечно", – каже Олексій.

Суспільне Дніпро

Людей ідентифікують по одягу, особистим речам. Можуть сказати, як давно загинула людина, розповів волонтер. Каже, там де були прямі влучання снарядів знайти залишки складно. Під час виїзду волонтери навіть просіюють землю.

"Час працює проти пошукової групи, на жаль. Ми забираємо все, навіть нігті знаходимо, фрагменти фаланги пальців, фрагменти ребер, зуби. Все, що можливо. Решту розтягують тварини", – розказує волонтер.

На обмін волонтери вже передали понад 750 тіл російських солдатів.

"Це дуже важка справа. Тут залучений не лише наш пошуковий загін, але й Координаційний штаб, Генеральний штаб, ГУР, СБУ, поліція, лікарі", – каже волонтер.

Олексій розказав, що працюють волонтери недалеко від фронту. Підходять і на 100 метрів від лінії зіткнення.

"Є місця, куди лише пішки йти, від трьох до пʼяти кілометрів. Ми робимо собі евакуаційне місце, де ми можемо відпрацьовувати. А потім вмикаємо РЕБи і вже під'їжджаємо на швидкості на машині та забираємо тіла", – каже чоловік.

Робота вкрай небезпечна, їх часто вистежують російські безпілотники.

"Я вважаю, що ці загиблі люди, яких ми знаходимо, нас бережуть. Нещодавно виїзд був, важкий такий. По нас відкрили вогонь зі 120-го міномета. Вони нас помітили “пташкою”. Ні одна міна не спрацювала — всі поруч падали. Ми очікуємо, що по нас зараз прилетить, а нам нікуди діватися, ми в цьому бліндажику сидимо разом з тілами загиблих. І ти відчуваєш, що тебе захищають, вони поруч", – каже чоловік.

По кістках волонтери зʼясовують вік людини, його поранення, стать. Також по особистим речам та міткам зʼясовують хронічні хвороби загиблих.

"Червоного кольору браслети – це у Вагнерів ВІЛ-інфікованих. В них і на жетоні вказано діагноз. Є мітки жовті, є білі, є червоні. На 250 тіл, які ми знайшли, чоловік 30 ВІЛ-інфікованих, а там ще були з гепатитом і туберкульозом", – каже чоловік.

Суспільне Дніпро

Чи знаходять загиблих цивільних

За словами Олексія, нині у зоні бойових дій цивільних знаходять рідко.

"Цивільні закопані в городах, а також у квартирах, в будинках, в підвалах та сараях лежать. Важко, коли кістки згорілі, в них немає біологічного матеріалу для забору. Люди знають, де лежать тіла та не говорять. Не приємно, коли ти дивишся людині в очі, і відчуваєш, що вона тобі не говорить, де є поховання. А потім згодом, за пів року вони кажуть: так, ми знаємо, але не хотіли говорити, ми боялися. Вбиває така байдужість", – розповідає чоловік.

Олексій наголосив, що для них важливо повернути та поховати кожне тіло.

"Коли хтось говорить, що хай валяються. Це не правильно. Друга світова війна показала, що радянських воїнів кинули на полях і просто загорнули, як собак, в ями. І їх 80 років шукають пошуковці. Ви хочете, щоб наших і їхніх людей ось так закопували і ми за 80 років продовжували розкопувати? Війна звідси не піде, поки не поховають воїнів, які тут лежать", – каже Олексій.

Суспільне Дніпро

Загиблих знаходять у водоймах, лісах, посадках. За словами волонтера, роботи ще матимуть чимало.

"Скільки нам ще доведеться з таких міст як Маріуполь, з підвалів, які вже позаливали бетоном, виколупувати ці рештки людей, щоб поховати. Щоб рідні могли прийти на могилу і сказати останні слова. В мене просто життя не вистачить на це. Але ми робимо на максимум, наскільки це можливо", – каже Олексій.

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів та за підтримки European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), Federal Foreign Office Germany, Voices of Ukraine as part of Hannah-Arendt-Initiative.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро