21 червня 1971 року під час археологічних розкопок поблизу міста Покров на Нікопольщині археологи знайшли Золоту пектораль. Вона належала одному з царів-жерців скіфського періоду, ймовірно, царю Атею, розповіла Суспільному виконувачка обов’язків завідувачки відділом археології Дніпропетровського історичного музею Оксана Рутковська. Ця пектораль, каже історикиня, могла вважатися ознакою влади та статусу її власника.
За її словами, прикраса була у кургані скіфського періоду Товста Могила. Камера царя була пограбована давно, каже історикиня, тому золоту пектораль знайшли не на тому місці, де її поклали під час поховального обряду.
Окрім пекторалі археологи виявили у двох поховальних гробницях золоті прикраси. Оксана Рутковська розповідає, згідно з дослідженнями, курган у якому було знайдено золоту пектораль, датується 4 століттям до н.е. Керівником експедиції був Борис Мозолевський, а його заступником — Євген Черненко.
"Технологія виготовлення прикраси була дуже складною. Важить пектораль 1149,5 грамів та має в діаметрі 306 мм. Головним сюжетом пекторалі є постійна спіраль: життя-смерть-життя, яка показана у трьох світах. Центральне місце верхнього ярусу посідають два чоловіки, які обробляють шкуру вівці. Це можуть бути два скіфи. Також є припущення, що це можуть бути воїни та герої – Таргітай та Гойтосір", — каже вона.
"Там є ті тварини, які лежать, – тільки народилися, та ті, які смокчуть молоко. Ми отримуємо ланцюжок, – народження, годування, відлучення дитинчат і подальше доїння худоби. Це той тваринний світ кочовика, з якого вони жили. Людина була залежною від цього кола", — розповіла фахівчиня.
Середній фриз присвячений Дереву Життя. Посередині — квіти та пагони аканта і квітів. На нижньому фризі зображені сцени полювання диких та фантастичних тварин — грифонів, "крилатих псів Папая". Грифон вважався покровителем усіх родів скіфів.
"Прикраса дуже ретельно вивчена. Фахівці робили їй рентгенограму та дивилися схеми з’єднання трубок, джгутів. Тобто технологію її виготовлення також дослідили", — зазначила вона.
Сьогодні Золота пектораль зберігається у Києві в Скарбниці Національного музею історії України. Вона належить до Історичного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України, розповідає історикиня.
Автор — Андрій Незнаєнко
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро