"Дуже багато було викрадено всього, вивезено". Як живуть люди у звільненій Білій Криниці на Херсонщині

Селище Біла Криниця на Херсонщині росіяни окупували на початку повномасштабного вторгнення. Контроль над ним українські війська повернули наприкінці травня 2022 року. Однак населений пункт став прифронтовим. Через постійні обстріли РФ звідси виїхала більша частина жителів. Повертатися люди почали лише з жовтня 2022 року, коли під час контрнаступу ЗСУ витіснили росіян з протилежного берега річки Інгулець.

Як відновлюють будинки та господарства – жителі розповіли Суспільному.

Рік тому родина Ємець повернулася додому. Марина Ємець каже, у будинку жити було неможливо, тож довелось облаштувати гараж.

"У будинку не жили, бо там неможливо було жити: воно стіни промокли, все зацвіло. Як сюди приїхали, відремонтували, вставили вікна, двері, і жили тут. А у будинку ми досі не живемо, бо там потрібно ремонт капітальний робити", — каже місцева жителька Марина Ємець.

Суспільне Дніпро

Жінка каже, далі планують поступово робити ремонт.

"Все треба знімати повністю, перекривати дах повністю, відновлювати все. Воно тільки того, що воно тримається. Гіпсокартон, профілі оці, каркас металевий, то воно на ньому тримається, а так би воно вже давно впало б", — розповіла жінка.

До повномасштабного вторгнення РФ родина працювала у полі, вирощували овочі та ягоди. Однак військові РФ вкрали трактор і побили теплиці. Зараз вони відновлюють свою справу за допомогою грантових коштів, а також відбудовують пошкоджене російськими снарядами житло.

"Дуже багато було викрадено всього, вивезено. Так що ми приїхали на напівпорожнє, розвалене приміщення. Телевізори, холодильники, морозилки, мікрохвильовка — все, що було у нас, практично, з побутової техніки, було все, все було розкрадено", — зазначила вона.

Суспільне Дніпро

Жінка розповідає, в теплиці вже висадили перець та помідори.

"Оце завтра будемо капусту висаджувати, і ще пізню капусту будемо знову садити на розсаду. Потрохи, поетапно. Полуницю тільки почали відновлювати, тільки там на городі заклали маточне відділення. Не так все скоро, на все не вистачає просто коштів", — розповідає Марина Ємець.

Суспільне Дніпро

Трактор, вкрадений військовими РФ, родина придбала у 2021 році. Зараз, каже, на грантові кошти купили новий.

"У нас був плуг, був оприскувач, він он розбитий, бочка розбита, його уламками побило. Потім фреза була, дискова борона була до трактора. А це — те, що залишилося. А це вже трактор новий, оприскувач і причіп до трактора — це ми завдяки грантовим коштам придбали", — каже вона.

Суспільне Дніпро

Жінка розповідає, аби розміновувати поля часто викликали саперів, деякі безпечні предмети витягували з землі самі.

"Страшно. Досі страшно, тому що ти не знаєш, наче все повитягували, наче немає нічого, але хто його знає, що буде далі", — розказала жителька села.

Суспільне Дніпро

За її словами, до села повернулась лише четверта частина жителів. Каже, більшість людей не має куди приїхати.

"Зараз ми живемо одним днем просто. Сьогодні живемо — і добре. Десь вже завтра хтось може і не жити, тому що скрізь дуже небезпечно: "шахеди" літають, ракети літають. То тому страшно. Просто страшно. Але нічого, переживемо! Сподіваюсь, буде краще, ніж було", — зазначила жінка.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро