Карта-рекордсменка. У Дніпрі презентували унікальну мапу України з ляльок-мотанок

У Дніпрі, в обласній бібліотеці для дітей, 3 березня презентували мапу України, створену з ляльок-мотанок та авторських ляльок ручної роботи. Чому вона стала рекордсменкою та які витвори на ній можна побачити — у фоторепортажі Суспільного.

Мапа України з ляльок-мотанок. Суспільне Дніпро

Дерев’яний макет мапи виготовили підприємці з Костянтинівки – родина Поколенків.

Мотанки, що представляють Волинь. Суспільне Дніпро

У проєкті взяли участь 58 майстринь з України та з-за кордону, які створили понад 70 ляльок.

Один з експонатів. Суспільне Дніпро

Кожен з регіонів України представлений своїми ляльками, створеними з використанням притаманних їм строїв, кольорів, візерунків вишивки тощо.

Сучасні ляльки. Суспільне Дніпро

Частина ляльок – сучасні: це ляльки-чоловіки в одностроях, які символізують українських військових, – представляють Київщину та Харківщину, «конотопська відьма» та захисниця з «коктейлем Молотова» – Сумщину тощо.

Лялька з "коктейлем Молотова". Суспільне Дніпро

Для створення деяких ляльок використовували обрізки маскувальних сіток та клаптики з одягу військових. А лялька, що уособлює Одещину, робилася в бомбосховищі.

Як розповіла кураторка проєкту в Дніпрі Айна Кирпичова, мапу створювали для того, аби показати єдність України.

Айна Кирпичова. Суспільне Дніпро

Майстриня з Херсонщини, наприклад, зробила ляльку, що символізує окуповану Луганщину, – в чорно-червоних тонах зі свічею в руках.

Лялька, що символізує Луганщину. Суспільне Дніпро

«Майстриня, яка народилася на Київщині, зробила ляльку для Луцька, вивчаючи традиції саме цього краю. Майстриня з Дніпра Ірина Корінь зробила ляльку дніпровську – багато елементів традиційного крою, вишивки тощо, але також вона зробила дві ляльки для Криму, бо сама – родом з Криму», – розповіла Айна Кирпичова.

Наталія Курпай. Суспільне Дніпро

Майстриня-лялькарка з Дніпра Наталія Курпай виготовила для проєкту дві ляльки – в наддніпрянському строї та в синьо-жовтих тонах.

«Спідничка, стрічки, фартушок, намисто, дукач, очіпок – передала все, як носили раніше. «Дніпряночка». Вона була на виставці в Національній спілці майстрів народної творчості, представляла саме нашу область.. Кожна майстриня вклала частку своєї душі, свого тепла – і це дуже потужно відчувається», – сказала Наталія на презентації.

Ляльки Наталії Курпай. Суспільне Дніпро

Ще одна майстриня з Дніпра Ольга Бульдович зробила для проєкту пів сотні мінімотанок.

Роботи Ольги Бульдович.

Проєкт – волонтерський. На презентації в Дніпрі збирали гроші на проведення акції "Народжені у вишиванках", зокрема на пошиття льоль для українських дітей, народжених під час війни.

У Дніпрі унікальну мапу можна побачити впродовж трьох тижнів до 17 березня. Далі вона поїде до Тернополя.

Ініціатори проєкту «Мапа України «ОБІЙМИ»:

  • Оксана Муравльова – філологиня та громадська активістка. З 2014 року вимушена переселенка до Краматорська, а з 2022 року – до міста Бережани на Тернопільщині. Голова ГО «Український розмовний клуб «Файно»
  • Тетяна Золочевська – засновниця німецько-української спілки «KOLOS»
  • Віктор Грубяк – голова ГО «Креативний ХАБ «Бережани».

Мапа занесена до Книги рекордів України влітку 2023 року.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро