До музею в Дніпрі з прифронтового села Донеччини привезли кам'яну бабу, якій може бути понад 800 років

Доповнено

Дніпровському національному історичному музею імені Яворницького передали половецьку кам’яну "бабу", яку знайшли військові на Донеччині. Знахідка підпирала огорожу в одному із сіл за 10 кілометрів від лінії фронту.

Як доставляли "бабу" до музею та який її приблизний вік — читайте у матеріалі Суспільного.

Скульптура залишилася без голови приблизно 200 років тому, а також має пошкодження через обстріли під час повномасштабної війни, розповів військовий Дмитро.

Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

Половецьку бабу знайшов побратим Дмитра минулого року. Чоловік зацікавився нею, адже в цивільному житті працював у музеї. Найскладніше було вивезти скульптуру із села, де майже не залишилося людей. Через російські обстріли, на евакуаторах не хотіли туди їхати.

"Як нам місцевий житель сказав, старожил, вона стоїть тут ще з часів, як він себе пам’ятає, тобто дуже давно. Приїхало тоді нас чотири побратими й відкопали її. Дуже складно було її витягнути з ями, але ми це зробили. Намагалися її повантажити в автівку, але не вдалося", — розказав Дмитро.

Дмитро Романчук. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

Аби відкопати та довезти половецьку бабу до Дніпра знадобилося два тижні. Знахідку передали національному історичному музею Яворницького. Заклад збирає колекцію кам’яних баб з ХІХ століття, розповів виконуючий обов'язки директора Олександр Старік.

Колекція кам'яних баб у музеї. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

В музеї зберігають понад сотню таких експонатів, 70 з них — половецькі. За словами чоловіка, це перша кам’яна баба в їхній колекції з території сучасної Донеччини.

"Їх дуже мало, і кожна знахідка на вагу золота. В них багато своїх кінографічних особливостей. Вони відрізняються зображеннями: різні прикраси, зачіски, зброя, декоративні елементи. Ці статуї для нас відображають матеріальну та духовну культуру половецьких племен”, — сказав Олександр Старік.

Олександр Старік. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

Навіть без голови та з іншими ушкодженнями, половецька баба цінна, розповів Олександр. За попередньою оцінкою, їй близько 800 років. Надалі її досліджуватимуть та реставруватимуть. Презентувати скульптуру планують на виставці до 175-річчя музею.

Що відомо про колекцію кам'яних баб у Дніпрі

Колекція кам’яної пластики, яка належить Дніпровському національному історичному музею імені Яворницького, – одна з найбільших у Європі. У ній є стели епохи енеоліту, скіфські статуї VI-ІV століть до н.е. й середньовічні половецькі статуї. Частину цього зібрання можна побачити просто неба, біля музею.

Скіфські скульптури відтворюють образ чоловіка-воїна. Свідчення тому – зброя та ремені, які вказували на приналежність власників до військової верхівки. У цих статуях вгадуються портретні риси.

Колекцію баб для музею в Дніпрі збирали не одне десятиліття: біля її витоків, зокрема, стояли підприємець Олександр Поль та історик Дмитро Яворницький. Три роки тому в історичному музеї повідомили про поповнення зібрання сотим, «ювілейним» експонатом. Соту кам’яну скульптуру, якій близько 5 тисяч років, привезли з кургану Верхньодніпровщини.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро