"Сьогодні теж може бути актуальним". 8 березня – святкувати чи ні? Що кажуть дніпряни

Важливо
. Суспільне Дніпро

Через воєнний стан 8 березня у 2023 році – робочий день. У лютому до Верховної ради внесли законопроєкт щодо скасування вихідного в цю дату.

Як до цього ставляться дніпряни та який справжній сенс цього свята, з'ясовувало Суспільне Дніпро.

"Як день боротьби жінок за свої права"

Заступниця директора Дніпропетровського національного історичного музею імені Яворницького Валерія Лавренко каже: 8 березня задумувалося як День боротьби жінок за права.

"В 1857 році в березні у Сполучених Штатах Америки відбулась масова стачка представниць легкої та швейної промисловості, і от, власне, з того часу ми можемо говорити про якесь правонаступництво 8 березня. У 1911 році в серпні відбувся в Копенгагені Міжнародний соціалістичний конгрес, який затвердив наявність свята Міжнародний день жінок, і це розглядалося як день боротьби жінок за свої права", – говорить вона.

Квіти, сонечко, весна...

Соціолог, директор компанії “Оперативна соціологія” Денис Денисенко пояснює: підміна суті цієї дати відбулась через те, що суспільство не зрозуміло вкладених сенсів.

"Через те, що воно відбувається на початку весни та це теж певним чином неоязичництво, тому що весна починається, сонечко з'являється, і от... І що це значить? Це свято квіточок, сонечка, краси й всього такого. Тобто, це чисто асоціативний ряд, і врешті ми отримали зовсім інше за змістом свято", – розповів він.

Дніпро, 7 березня 2023 року. Суспільне Дніпро

Щодо законопроєкту стосовно скасування вихідного у цей день Денис Денисенко каже: це також через нерозуміння історичних сенсів цієї дати.

"Це свято було, яке активно святкували в Радянському Союзі, то це, значить, погане свято, і ніхто не замислюється про його глибші корені, про те, що воно і сьогодні теж може бути актуальним", – каже соціолог.

Жінки в армії й на посадах

Керівниця громадської організації “Спільна користь” Ольга Шулік говорить, що під час повномасштабного вторгнення питання гендерної рівності стоїть особливо гостро, бо понад 50 тисяч жінок наразі служать в ЗСУ.

"Немає форми, спеціально пошитої для жінок, немає білизни. Жінкам, коли видають комплект форми, видають чоловічу білизну, тобто далі з цим самі порайтесь. Момент жіночої гігієни – те, що коли дівчата, жінки знаходяться на лінії зіткнення... Окреме питання – це жіночі бронежилети, які мають бути легшими й мають враховувати анатомічні особливості", – каже вона.

Також, за словами Ольги Шулік, багато питань лишається й у громадському житті.

"Якщо ми подивимося на будь-яку сферу – медична сфера, сфера правоохоронних органів – коли це перша-друга ланка, там дуже багато жінок. Коли це керівні посади – головні лікарі, міністерство і так далі – там тотально чоловіки на керівних посадах", каже вона.

Бійчиня, ілюстративне фото. Фото: 14-та окрема механізована бригада ім. князя Романа Великого

Що кажуть дніпряни

Чи доречно лишати 8 березня вихідним? Суспільне запитало жителів Дніпра.

"Жіноче свято, по-перше, жінки завжди готуються до нього. Тут можна привітати і маленьких, таке воно нейтральне. І бабусю вісімдесятирічну, і дівчинку – можна всіх привітати. Всі хорохоряться, одягаються, увага, квіти – зазвичай так відбувається", – каже Тамара.

"Я за те, щоб воно залишилось, воно ж міжнародне свято, не російське, не якесь там – міжнародне. Хоч одне свято у жінок не треба забирати", – зазначив Віктор.

Читайте також

Чому 8 березня — не свято весни та краси: пояснює рівненська правозахисниця

В Україні погіршилось ставлення до 8 березня за останні роки — опитування

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро