«Ошаліле, проросійське, з п’яними казаками». Переселенки з Криму згадують спротив окупації 2014 року

Ексклюзивно
. Фото: Суспільне Львів

26 лютого в Україні відзначають День спротиву окупації Криму та Севастополя.

Нині на Дніпропетровщині, за словами представниці облдержадміністрації Людмили Король, проживає 2,5 тисячі внутрішньо переміщених осіб з півострова.

Суспільне записало історії двох жительок Дніпра, які змушені були переїхати з Криму. Жінки розповіли про російські війська на їхніх батьківщині, останні дні перед так званим “референдумом” і про життя на новому місці.

"Відчувалося, що якась катастрофа буде" – Марія Вєтрова

Марія Вєтрова прожила у Севастополі 33 роки. Жінка згадує день так званого «референдуму про статус Криму» – відбувся 16 березня 2014 року: порожнє місто

«У цей день було дуже порожньо у місті. Я не знаю, чому вважається, наче усі голосували — порожньо, порожні вулиці, нікого немає. Зрідка хтось з прапорами або п’яні. Відчувалося, що якась катастрофа буде, от прямо висіло у повітрі, що буде щось дуже погане. Я тоді ще зустріла свою вчительку з історії. Вона дивиться на мене, питає: “Машо, що відбувається”? Вона була єдиною людиною, що мене тоді зрозуміла», – розказала Марія Вєтрова.

Марія Вєтрова.

Після окупації Криму жінка з дітьми спершу переїхала до Хмельницького, потім жили в одному із сіл на Хмельниччині, згодом у Кам’янському. До Дніпра переїхали, щоб влаштувати до школи сина з інвалідністю. Марія розповідає: ставши переселенкою, займалася волонтерством для армії. На батьківщину спробувала поїхати тільки раз.

«Мене внесли до списків «фашистів» у Севастополі. Я довгий час боялася туди їхати, але потім поїхала у 2017 році, спробувати вирішити свої питання. Мене затримали на виїзді. На щастя, вдалося вирватися звідти. Паспорт відібрали, не повертали», – розповіла.

Марія каже: переконана, що Крим повернеться до України.

"Я чула, як літали вертольоти і з них випускалися снаряди" – Наталя Злигостєва

Дніпрянка Наталя Злигостєва допомагала організовувати Євромайдан у Феодосії. Розповідає: через це її та інших активістів почали переслідувати.

«Наприклад, мені били скло в автівці. Я думаю, це не просто так – ніколи не били, а з березня почалося. Тоді ще був Вконтакте, там були групи, були погрози. З тегами, поіменно, кого на площі до дерева прив’яжуть та розкажуть, як Вітчизну любити», – розказала вона.

Наталя Злигостєва.

Наталя каже: пам’ятає, як до Криму прибували колони російської військової техніки.

«Коли усе це почалося ошаліле, проросійське, з п’яними казаками озброєними, з воєнними… Нашу військову частину останньою штурмували, мій будинок знаходився у двох кварталах від неї. Усе було наочно. Я чула, як літали вертольоти і з них випускалися снаряди, чула і автоматну чергу, і БТРи, і спалахи. Тоді здавалося, що там пів міста не буде. Але ні, все вціліло», – сказала Наталя Злигостєва.

Наталя переїхала до Дніпра у грудні 2014 року. Розповідає: у Феодосії вона однією з перших розпочала приватну практику психотерапії. У новому місті довелося будувати все з початку.

Зараз жінка каже: коли окупанти залишать Крим, повертатися туди не планує.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро