Як не стати жертвою торгівлі людьми. Поради дніпровських експертів

. pidgorodne.otg.dp.gov.ua

На сьогодні понад 60 мешканців Дніпропетровщини мають офіційний статус постраждалих від торгівлі людьми. Нещодавно такий статус отримали три мешканки області, які потрапили до трудового та сексуального рабства. Про те, як отримати статус постраждалого та як не стати жертвою торгівлі людьми до Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми Суспільному розповіла начальниця управління інтегрованих соціальних послуг департаменту соцзахисту Дніпропетровської облдержадміністрації Анна Василишина.

Щороку — близько 20 фактів торгівлі людьми

За словами посадовиці, серед видів злочинів, пов`язаних з торгівлею людьми, на першому місці — незаконна трудова експлуатація. Найчастіше причиною цього стають складні життєві обставини.

“Основними країнами, де українці та, зокрема, мешканці Дніпропетровщини потрапляють у трудове рабство, є Російська Федерація, Польща, Туреччина та ОАЕ. Люди у пошуках заробітків їдуть туди, жодним чином не захистивши себе”, - зазначила Анна Василишин.

Захист, говорить начальниця управління, полягає у тому, аби перевірити легальність фірми-посередника, яка обіцяє працевлаштування за кордоном, уважно ознайомитися з трудовою угодою (вона має бути обов`язково прописана українською мовою), дізнатися про державні органи за кордоном, які допомагають у випадках, коли забрали або вкрали документи.

За матеріалами управління міграційної поліції Дніпропетровської області, наданими у відповідь на запит Суспільного, цьогоріч від торгівлі людьми постраждали 16 осіб, з яких 13 чоловіків та 3 жінки. У середньому протягом року працівники поліції виявляють 21 факт торгівлі людьми. Так, у 2019 році було виявлено 23 факти, у 2020-му — 20, за 7 місяців 2021 року — 15. Інформацію по 15 цьогорічним фактам внесено до єдиного реєстру досудових розслідувань, повідомлено про підозру 13 особам.

Також у поточному році до суду направлено 2 кримінальних провадження щодо організованої групи, яка вербувала та утримувала соціально незахищених громадян, людей з наркотичною залежністю та людей з інвалідністю у реабілітаційних центрах на території області та змушувала їх до примусової праці.

Жертвою може стати будь-хто

Як йдеться у відповіді управління, серед виявлених жертв торгівлі людьми є люди різної статі, віку, соціального походження, статку. У той же час існують певні групи ризику. До них можна віднести представників соціально незахищених верств населення, і людей, які знаходяться у складних життєвих обставинах. Це одинокі матері, члени малозабезпечених та багатодітних родин, самотні люди похилого віку, діти, позбавлені опіки та піклування, безробітні працездатного віку (особливо ті, хто тривалий час не може знайти роботу), бездомні.

Високий ризик стати жертвами злочинів, пов`язаних з торгівлею людьми, мають також:

- трудові мігранти (насамперед, з неврегульованим статусом);

- люди, які незаконно виїжджають за кордон чи перебувають там або незаконно в’їхали чи перебувають на території України;

- люди, які користуються послугами шлюбних агенцій, фірм з посередництва у працевлаштуванні, в тому числі й за кордоном;

- люди, які займаються модельною діяльністю чи працюють у сфері розваг;

- люди з наркотичною або алкогольною залежністю.

Голова громадської організації “Промінь Дніпро” Олена Моргун каже: жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто. Згідно з даними представництва Міжнародної організації міграції в Україні, останніми роками постраждалими від торгівлі людьми здебільшого стають чоловіки: у першому півріччі 2021 року — 74%. Найбільш розповсюдженою формою торгівлі людьми за перші шість місяців поточного року є трудова експлуатація — 93%, на другому місці — жебрацтво (4%), на третьому - сексуальна експлуатація (3%).

“Багато хто стає жертвами незаконної трудової чи сексуальної експлуатації через власну безпечність та необізнаність. Я знаю випадок, коли 18-річна дівчина, наслухавшись від знайомої історій про високі заробітки моделей за кордоном, погодилася поїхати, скориставшись послугами жінки, яка обіцяла вигідні умови праці і взагалі придбала їй квиток до Китаю. На місці виявилося, що працювати треба танцівницею на пілоні, паспорт у неї одразу забрали. Через два дні вона занедужала і не змогла вийти на роботу, але “працедавців” це не влаштовувало: дівчина мала відпрацювати витрачені на неї гроші на квиток, а також їжу та перебування у хостелі. Якщо не на пілоні, то якимось іншим чином”, - розповіла Олена Моргун.

Та історія, говорить голова громадської організації, для дівчини закінчилася щасливо. Вона, маючи мобільний телефон, зателефонувала рідним в Україну і розповіла, у яку халепу потрапила. Ті підняли усі служби та правоохоронців, і міграційна служба в Китаї допомогла її “визволити”. Проте таких щасливих завершень подібних ситуацій — одиниці.

Допомога постраждалим від торгівлі людьми

Олена Моргун зазначає: нині допомогу постраждалим від торгівлі людьми здійснює держава. Людині, яка вважає себе постраждалою, потрібно звернутися з заявою до департаменту соцзахисту районної чи обласної державної адміністрацій. Там мають розглянути заяву і надати особі статус постраждалої від торгівлі людьми.

“Надання такого статусу передбачає виплату одноразової матеріальної допомоги у розмірі трьох прожиткових мінімумів. До того ж, за потреби надається психологічний супровід, правова допомога та навіть допомога у працевлаштуванні. Статус надається на два роки, і може бути продовжений ще на рік”, - пояснила начальниця управління інтегрованих соціальних послуг департаменту соцзахисту Дніпропетровської облдержадміністрації Анна Василишина.

І посадовиця, і голова громадської організації наголошують: перед тим, як їхати працювати за кордон, не пошкодуйте часу, аби дізнатися контакти місцевих правоохоронних органів та міграційних служб. А також консульства чи представника України в країні, куди збираєтеся. Це, до речі, стосується не лише заробітчан, а й відпочивальників чи тих, хто їде до родичів за кордон. Ви маєте знати, як діяти і куди звертатися у випадку втрати документів. У жодному разі не віддавайте свої документи працедавцям за кордоном.

Перед поїздкою не зайве буде проконсультуватися за номером гарячої телефонної лінії з питань протидії торгівлі людьми:

527– безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні 0-800-505-501– безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні Графік роботи гарячої лінії: пн-нд з 08:00 до 20:00

З питань звернень та повідомлень про/або від осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або про загрозу вчинення такого насильства можна звертатися на цілодобову та безкоштовну гарячу лінію за номером 1547.

Аби не стати потерпілим від торгівлі людьми, слід дотримуватися

наступних правил:

1. Не вірте рекламі фірми, яка не відповідає вимогам законодавства України (не вказує повної назви фірми, її адреси, номеру ліцензії та органу ліцензування, що її видав).

Торговці людьми можуть ввести вас в оману, використовуючи:

- різноманітні фірми-посередники з працевлаштування за кордоном,

- туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомства, агенції шоу

бізнесу,

- оголошення, рекламу в ЗМІ та Інтернеті,

- незнайомих людей, а часом навіть, як зазначалось вище, родичів,

друзів, сусідів, знайомих.

2. Не ведіть переговори про навчання, працевлаштування чи шлюб наодинці з агентом. Запросіть взяти участь у переговорах довірену особу – це може бути юрист або хтось із близьких.

3. Перевірте, чи має фірма ліцензію на надання відповідних послуг (навчання, працевлаштування за кордоном).

4. Зв’яжіться з Посольством країни, куди ви плануєте подорож та дізнайтесь про правила щодо працевлаштування або навчання іноземців.

5. Особисто оформлюйте пакет документів та самі сплачуйте за послуги. Це не дасть можливості торговцям людьми втягнути вас у боргову залежність або вчинити злочин стосовно інших за вашими документами. Не користуйтеся послугами незнайомих, які пропонують допомогу в оформленні виїзних документів, продовженні терміну перебування на території іноземної держави. А ще варто пам’ятати, що потрапити в трудове рабство можна й не виїжджаючи за межі України. Тож у випадках працевлаштування краще звернутися за консультацією до юристів.

Читайте також

- У Кропивницькому влаштували акцію з протидії торгівлі людьми

- Понад 60 мешканців Дніпропетровщини мають статус постраждалих від торгівлі людьми

- На Дніпропетровщині створили інтерактивну мапу для постраждалих від торгівлі людьми

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро