В Україні документальний фільм Олега Сенцова "Реал" тепер можна подивитися на платформі Takflix. Стрічка доступна з українськими та англійськими субтитрами.
Сенцов зняв фільм під час українського наступу на Херсонщині у 2023 році. Глядачі бачать війну через камеру GoPro, закріплену на шоломі самого режисера, який виконував бойові завдання.
У стрічці немає прямих бойових сцен, але відчуття присутності в окопах, напруженість ситуації та безпорадність перед смертю побратимів створюють сильний емоційний ефект.
Олег Сенцов зазначає, що цей фільм — передусім пам'ять про загиблих: "Люди гинуть, і про них забувають. Це мій спосіб пам'ятати їх".
Він наголошує, що про війну потрібно говорити чесно, без романтизації: "Щоб ті, хто в тилу, розуміли, що люди відчувають і як вони там попереду."
Відео спеціально не монтували, зміни торкнулися лише звуку, який на GoPro записався погано.
Стрічку створено у копродукції з Хорватією. Продюсерами стали:
- Олег Сенцов ("Край Кінема");
- Денис Іванов ("Артхаус Трафік");
- Майк Дауні (Downey Inc);
- Борис Т. Матич і Лана Матич (Propeler Film).
Прем'єра фільму відбулася на кінофестивалі в Карлових Варах.
Також "Реал" показали на Міжнародному фестивалі документального кіно в Амстердамі, Варшавському і Стокгольмському кінофестивалях. Українська прем'єра пройшла на Київському тижні критики.
В українських кінотеатрах стрічку можна було подивитися з 20 лютого. Тепер же вона доступна і онлайн.
Відгуки на фільм "Реал"
Видання The Hollywood Reporter відзначає фільм як "важливий історичний документ, що ілюструє сучасну війну та мужність українських солдатів".
Артдиректор кінофестивалю в Карлових Варах Карел Ох назвав стрічку "унікальним захопливим досвідом, який пропонує гіпердокументальний погляд на реальність війни очима одного безпосереднього її учасника".
Кінокритикиня Соня Вселюбська говорить, що такі фільми, як "Реал", здатні урізноманітнити образ війни у кіно.
"Своєю незмінною напругою «Реал» дає змогу зануритися в події та наблизитися до відчуття часу на фронті. Фільм також прямо змушує замислитися про те, що цей некомфортний у всіх сенсах відеоряд є всього лише півторагодинним уривком. А з таких уривків й окопів складається повномасштабна війна в прогресії трьох років. У цьому і є головна функція стрічки, якою простою вона не була б", — пише вона.
Вона говорить, що стрічка постає як гіперреалістичний і сирий фільм, але водночас "це сміливий стилістичний експеримент, який до того ж заохочує безліч інших кінодіячів у ЗСУ перетворювати зняте ними, випадково чи навмисно, на документальне кіно".
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media