На кінофестивалі у Карлових Варах відбулася світова прем'єра нового документального фільму "Реал" від Олега Сенцова. Стрічку зняли на GoPro під час українського наступу на Херсонщині у 2023 році.
Про мету фільму та українську прем'єру Сенцов розповів у ефірі програми "Культура на часі".
Протягом 90 хвилин фільму глядачі бачать (і, скоріше, чують) війну через камеру GoPro, прикріплену до шолома самого Сенцова. У стрічці режисер постійно телефонує між підрозділами та штабом і розмовляє з людьми, які зібралися навколо нього, намагаючись організувати евакуацію солдатів, оскільки російські війська наближаються.
"Для мене особисто це пам'ять про тих, хто загинув. Не тільки під час цього бою, а й в інших. То люди гинуть, і про них забувають. І для мене це спосіб пам'ятати їх", — говорить режисер.
Також для нього було важливо показати "справжній документ війни", бо, на його думку, про війну треба говорити "відверто, не ховаючи голову в пісок, і якось по-дорослому, без дитячого захвату".
"Щоб ті, хто в тилу, розуміли, що люди відчувають і як вони там попереду. Що це важка, ризикована робота, і треба, щоб люди відчувалися, розуміли, як воно буває".
Сенцов додає, що ця стрічка важлива й для того, щоб мати ще один привід у Європі та світі поговорити про війну в "правильній тональності", нагадати про Україну та чому важливо її підтримувати.
Як створювали фільм
У коментарі для Deadline Сенцов раніше розповідав, що створення фільму — випадковість.
Нині він додає, що такими камерами GoPro хлопці документують війну на передовій — фактично, працюють репортерами, оскільки туди журналісти потрапити не можуть.
"Це була та ж сама історія. Я користуюся GoPro достатньо часто, але постійно забуваю його вмикати, тому що коли починається двіжуха, то тобі не до GoPro. Тому що я на війні не як режисер-документаліст, а як військовослужбовець", — говорить Сенцов.
Режисер додав, що хоча й натис на запис на камері, не знав, що саме знімається і чи знімається взагалі — тільки через пів року побачив великий файл на комп'ютері. І, порадившись із продюсером та друзями, вирішив перетворити це на фільм:"Так, це дивитися важко, але цікаво, це треба показувати".
Відео спеціально не монтували, лише звук, оскільки на GoPro він записався вкрай погано.
"Фільм достатньо вражає, хоча не показано ніякого бою, але оце занурення в траншеї, розуміння, що відчуває тут боєць, коли десь там недалеко гинуть побратими, і не може допомогти — це так чіпляє".
Відгуки на стрічку
Сенцов зазначає, що не очікував настільки хороших відгуків на фільм.
"[Після показу] пішла дуже хороша хвиля. Не очікував, що глядачі дійсно сприймуть цей фільм, таке художнє висловлювання, яке показує справжню війну і без прикрас", — говорить режисер.
Прем'єра в Україні
За словами Сенцова прем'єра в Україні буде — орієнтовно до кінця року. Спочатку має відбутися світова прем'єра, потім стрічку покажуть в інших країнах.
Також він би хотів, щоб фільм показували на онлайн-платформах: "Я думаю, що це буде вирішено, особливо після такої достатньо вдалої прем'єри".
Зустріч із президентом Чехії
Напередодні показу фільму режисер зустрівся президентом Чехії Петром Павелом, який висловив підтримку Україні.
Сенцов говорить, що подякував очільнику країни за політичну та військову підтримку, зокрема за його ініціативу щодо снарядів.
"Він здається дуже такою потужною, глибокою особистістю. Він колишній генерал. Тому розуміється на військовій справі й дуже тверезо дивиться на все це. Спокійно, без зайвого «ура-патріотизму» і без зайвих ілюзій. Але він на нашому боці", — додає Сенцов.
Фільм "Реал" знято у копродукції з Хорватією. Продюсерами стали Олег Сенцов ("Край Кінема"), Денис Іванов ("Артхаус Трафік"), Майк Дауні (Downey Inc), Борис Т. Матич і Лана Матич (Propeler Film).
Фільм показали у межах програми кінофестивалю в Карлових Варах (Чехія). За словами артдиректора фестивалю Карела Оха показ стрічки у програмі є "актом солідарності з українцями, які борються проти агресора".
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media