Реальна епідемія чуми та заборона першоджерела: що відомо про серіал "Декамерон"

Кадр з серіалу "Декамерон". Netflix

25 липня на платформі Netflix вийшов серіал "Декамерон" — чорна комедія, події якої розгортаються в Італії 1348 року. За сюжетом країною починає ширитися бубонна чума, тож дворяни зі своїми слугами зачиняються на віллі, де їхній розкішний відпочинок швидко перетворюється на хаос. Сам серіал був натхненний італійською збіркою новел XIV століття Джованні Боккаччо.

Одну з ролей — одноокого бандита, який впадає за жінками та обожнює гроші, — зіграв український актор театру і кіно Олександр Рудинський.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає, чим цікавий серіал "Декамерон" та як проходили зйомки.

Реальна історія в основі та заборона "Декамерона" в Італії та США

Сюжет серіалу частково заснований на збірці оповідань Джованні Боккаччо XIV століття та розповідає про групу італійських дворян і слуг, які тікають у сільську місцевість, рятуючись від Чорної Смерті. Вважають, що Боккаччо задумав історію в 1348 році, через рік після того як пандемія чуми вразила Європу, і завершив її до 1353 року. У грецькій мові "декамерон" означає "10 днів". Така назва відповідає кількості днів, які персонажі провели на заміській віллі. Збірка містить 100 історій, розказаних від імені кожного з 10 героїв протягом цих 10 днів.

Серіал відкривається сценами трупів і хворих людей на вулицях Флоренції, де, схоже, усіх зачепила Чорна Смерть, яка охопила Європу з 1347 по 1351 рік. За цей відносно короткий час від хвороби померло щонайменше 25 мільйонів європейців. Широко поширена думка, що Чорна Смерть була чумою, викликаною бактеріальною інфекцією, хоча інші дані вказують на те, що вона могла бути вірусною. Хоча хвороба охопила всю Європу, дія "Декамерона" відбувається в Італії, де Чорна Смерть вперше почала поширюватися на континенті.

"Симптоми чуми охоплювали набряки та фурункули, які були графічно зображені в «Декамероні» як ознака того, що хтось заразився. На той час не існувало раціонального пояснення Чорної Смерті. Ніхто не знав, як вона передається, як їй запобігти чи як її лікувати. Все, що могли зробити здорові люди — це уникати хворих, багато хто тікав з міст у сільську місцевість, як це робили герої «Декамерона»", — пояснює Screen Rant.

Збірка "Декамерон" Джованні Боккаччо була заборонена в Італії між 1497 і 1559 роками, задовго після смерті автора у 1375 році. Твори Боккаччо, які відображали індивідуалізм у суспільстві, що не відокремлювало церкву від держави, були засуджені католицькою церквою. Представникам церкви також не сподобався відвертий сатиричний тон твору та коментарі до клерикалізму Політична течія, спрямована на посилення впливу релігії та церкви на всі сфери суспільного життя.в Італії, який існував у Середньовіччі.

Кадр з серіалу "Декамерон". Netflix

Пізніше в Америці "Декамерон" також був заборонений з 1873 до 1930-х років, оскільки закон КомстокаЗакон Комстока 1873 року стосувався низки чинних положень федерального законодавства, які загалом криміналізували участь Поштової служби США (United States Postal Service), її працівників або звичайних перевізників у пересиланні "непристойних" матеріалів, матеріалів, що підбурюють до злочину, або певних матеріалів, пов'язаних з абортами. 1873 року заборонив аборти, а також обмежив свободу слова, заборонивши відверті книги, зокрема ті, що сатирично висміювали релігію або детально описували секс. Це вплинуло на авторів, які жили в той період, наприклад на Ернеста Гемінґвея, Джона Стейнбека, Вільяма Фолкнера та Френсіса Скотта Фіцджеральда. Письменниці Езра Гейвуд і Маргарет Сенгер були заарештовані за порушення.

"Декамерон" був єдиним художнім твором, написаним під час Чорної Смерті, який зафіксував трагічні події в усіх болючих деталях. Перебуваючи в Італії, Боккаччо відчув вплив цієї історичної події на суспільство та релігію. Хоча всі історії в книзі вигадані, вони були символічними для того, що відбувалося в реальному часі.

Так само й у серіалі: у сьомій серії "Декамерона", коли герої вшановують пам'ять одного з персонажів, вони розповідають про всіх близьких, яких вони втратили через чуму. Місце дії робить історію про Чорну Смерть ще більш жорстокою, адже ніхто не може сказати, що його не торкнулася ця пошесть. Боккаччо писав про те, як під час Чорної Смерті люди залишали своїх хворих близьких та відмовлялися від Бога, як це показано в історіях декількох персонажів у серіалі.

Персонажі, виконавці ролей та де ще ви могли їх бачити

Деякі персонажі серіалу "Декамерон" з'явилися в оригінальних оповіданнях Боккаччо, але в екранізацію було внесено багато змін. Проте основна історія — про групу людей, які шукають притулку на віллі, щоб врятуватися від Чорної Смерті, — залишилася в екранізації. Самі ж персонажі серіалу "Декамерон" не засновані на реальних історичних постатях.

Пампінея (Зося Мамет)

"Незабаром вона стане господинею вілли, Пампінея сповнена надій і абсолютно позбавлена самокритичності", Netflix.
Кадр з серіалу "Декамерон". Netflix

У 2012 році Зося Мамет зіграла свою проривну роль Шошанни Шапіро у серіалі "Дівчата". Це все ще найвідоміша її роль, але після закінчення серіалу Мамет знялася у фільмі "Стюардеса" та у проєкті Marvel "Мадам Павутина".

"Персонажі, яких я граю, часто жахливі. Але я думаю, що у цьому полягає частина втіхи. Грати когось, хто, можливо, не дуже симпатичний, часто є однією з найскладніших речей, які ти можеш зробити як актор. Тому що люди, які не є привабливими, часто не думають про себе так", — сказала Мамет.

Акторка також поділилася, що її чоловік прочитав сценарій до пілотної серії "Декамерона" раніше за неї, і що саме він порадив їй звернути увагу на проєкт, сказавши, що вона має там зіграти.

Лічиска (Таня Рейнольдс)

"Слухняна, але непередбачувана служниця із залізним серцем, Лічиска народилася в рабстві й провела все своє життя внизу харчового ланцюга, працюючи на сім'ю Філомени. Хоча Філомена жорстока до неї, Лічиска терпить це, виконує свою роботу і залишається відданою сім'ї, якій служить — аж дотепер" — Netflix.
Кадр з серіалу "Декамерон". Netflix

Таня Рейнольдс здобула значну популярність завдяки ролі Лілі Айґлгарт у хітовому серіалі Netflix "Сексуальна освіта". Її персонажка — ексцентрична та сексуально відкрита підлітка, яка цікавиться науковою фантастикою та космічними темами. Окрім того, Рейнольдс запам'яталася глядачам в екранізації Джейн Остін "Емма" 2020 року, де вона зіграла роль міс Бейтс.

"Я нервувала. Моєю першою сценою був епізод, де Лічиска прибуває на віллу. Насправді я не можу переглядати цю сцену, бо маю такий страх перед нею. У нас було багато інтимних сцен, але я не дуже хвилювалася, тому що актори та команда були дуже близькі. Ми тісно співпрацювали з координаторами інтимних сцен; я почувалася дуже комфортно, і ми часто сміялися під час цих сцен", — розповідала Рейнольдс.

Філомена (Джессіка Пламмер)

"Філомена — розпещена дивачка і остання дитина зі своєї шляхетної родини, що вижила", — Netflix.
Кадр з серіалу "Декамерон". Netflix

Акторка Джессіка Палмер відома своїми ролями переважно у жанрах наукової фантастики та фентезі. Наприклад, у проєктах Echoes of War (2020) та Eternal Play Time (2019) Палмер грає роль слідчої, яка досліджує паранормальні явища. У "Декамероні" її роль є більш комедійною, а її персонажка найкраще працює у дуеті з Лічискою.

"Коли я прочитала сценарій, то зрозуміла, що хочу це зробити, бо ніколи не робила нічого подібного. Я знала, що це буде виклик, і хотіла зробити щось нове, щоб побачити, який досвід я отримаю", — розповідала акторка.

Сіріско (Тоні Гейл)

"Сіріско — привітний, погано підготовлений і сповнений бажання догодити управитель вілли Санта", — Netflix.
Кадр з серіалу "Декамерон". Netflix

Тоні Гейл здобув широку популярність завдяки ролі Бастера Блута в комедійному серіалі "Затримка у розвитку" (Arrested Development). Його персонаж, невротичний і занадто залежний від матері син, став однією з найбільш впізнаваних і комедійних героїв шоу. За цю роль він отримав премію "Еммі".

Також серед головних персонажів: служницю Місію зіграла акторка Сірша-Моніка Джексон, кухарку Стратілію — Лейла Фарзад, хитрого Панфіло — Каран Гілл, Діонео — Амар Чадха-Патель, Нейфіле — Лу Гала, Тіндfhо — Даґґі Макмікін.

Одну з ролей у серіалі також зіграв український актор Олександр Рудинський. Його персонаж — одноокий бандит, який любить жінок та гроші, — з'являється у трьох епізодах серіалу.

Олександр Рудинський у ролі одноокого бандита для серіалу "Декамерон" на Netlix. Instagram/sasha_rudinskiy

Зйомки проходили в Римі на студії Cinecittà. За словами Рудинського, для серіалу залучили професійну команду з каскадерами та дублерами. А над деякими сценами працювали по кілька днів.

"Я думаю, кожен актор хотів би взяти участь в оригінальному серіалі або фільмі від Netflix. Згадую, як мені скинули перші проби. Я робив грим, використовував спеціальну лінзу, бо в мене персонаж без ока. Розумів, що треба вразити своїм підходом",зазначає актор.

Що говорять критики

На сторінці IMDB серіал має рейтинг 6,1 з 10, майже 2000 відгуків. На платформі Rotten Tomatoes "Декамерон" також має статус "свіжого" серіалу з оцінками 68 % якості від критиків і 60 % від глядачів.

Загалом серіал хвалять за гумор та легку форму подачі. Частина критиків сходиться на тому, що події можуть відчуватися занадто повільними та нудними, а жарти поверхневими. Проте інша частина хвалить "Декамерон" за відсутність страху перед відвертими жартами та комедійні перформанси акторів.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media