Співає "Тріо Маренич": 10 фактів про популярний гурт 1970-х

Тріо Маренич. Суспільне Культура/Ніка Назарєнко

Уявіть: 1978 рік, на ще чорно-білому телебаченні ви вперше бачите виступ "Тріо Маренич" — Валерія, Антоніни та Світлани Мареничів. Звідтоді натраплятимете на пісні з їхнього репертуару: як народні, так і авторські, зокрема на слова Дмитра Павличка, Вадима Крищенка й музику Олександра Злотника та Платона Майбороди.

Мар'яна Хемій для Суспільне Культура розповідає 10 фактів про відомий гурт.

  1. "Тріо Маренич" — це подружжя Антоніни і Валерія Мареничів, а також сестра Антоніни Світлана Маренич.
  2. Валерій Маренич розпочинав музичну кар’єру як ударник у київському цирку. Пізніше почав грати на гітарі й співати. Антоніна Сухорукова пригадує, що вони познайомилися чи то наприкінці 1969-го, чи на початку 1970-го — і майже одразу почали працювати дуетом. А в 1971-му цей дует став сімейним.
  3. Ідея розширити склад до тріо виникла в Антоніни у вересні 1972 року, а втілити її вдалося через рік, коли до колективу приєдналася 17-річна сестра Антоніни Світлана. 1 січня 1974 року її офіційно взяли на роботу у Волинську обласну філармонію, де натоді працювали Антоніна й Валерій. Музичною керівницею "Тріо Маренич" стала Антоніна, адже вона єдина мала досвід роботи в ансамблях.
  4. Родинним прізвищем Валерія було Мар'яніч. На Маренич перетворилося через незвичне для радянських бюрократів звучання. Так записали бабусю виконавця, коли вона влаштовувалася на роботу в Кривому Розі.
  5. Навесні 1979 року тріо отримало звання заслужених артистів. Цього ж року в "Мелодії" вийшла платівка "Співає Тріо Маренич", яка розійшлася величезним тиражем по всьому світу і принесла гурту всесоюзну популярність. Студія "Укртелефільм" зробила її відеоверсію.
  6. Усі філармонії мріяли про приїзд "Тріо Маренич". Адже 3–5 концертів колективу фінансово забезпечували роботу закладу на пів року. Самі ж артисти отримували спершу по 6, а пізніше по 8 рублів за виступ. Та слава відміряла колективу всього два роки.
  7. Після того як у 1980-му Мареничі відмовилися співати під фонограму на відкритті Олімпіади в Москві, їм заборонили виступати за межами Волинської області, а їхні пісні зникли з ефірів радіо і телебачення. Пізніше, в Ковелі під час туру, Антоніні стало погано на виступі — через стрес вона втратила ненародженого сина. Так влада одним махом і зруйнувала кар'єру митців, і вбила нове життя.
  8. Імовірно, на рішення верхівки також вплинули інші фактори: "Тріо Маренич" вирішили не виконувати пісні російською мовою, відмовилися виступити на якійсь офіційній події на замовлення Брєжнєва, Валерій начебто співав на застіллях стрілецькі пісні, а також Мареничі, попри всі заборони, взяли участь у похованні Володимира Івасюка.
  9. Поки гурт був невиїзним, про них поширювали різні чутки. Начебто вони просили політичного притулку в Польщі чи виїхали у США або Канаду, де насправді гурт вперше побував із гастролями вже в 1989–90-му роках.
  10. 1994 року, до свого 20-ліття, колектив зіграв великий концерт у київському Палаці "Україна". Але колишню велику славу тріо повернути вже не вдалося. За часи незалежності вийшли альбоми "Три тополі" (1998), "Ой під вишнею" (2000) і кілька добірок вибраного. Гурт проіснував до 2004 року, та їхні композиції продовжують слухати.

Гурт МОВА, який виконує та популяризує пісні української естради, виконає нову програму на основі репертуару "Тріо Маренич", 29 червня — у Львові, а 30 червня в Києві.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media