Перейти до основного змісту

Театральних прем'єр в Україні торік було на 52% більше, ніж у 2022-му — Винниченко

Вистава "Хазяїн", прем'єра 2023 року. Надано Театром на Подолі

Театри України за минулий 2023 рік поставили 350 прем’єр. Хоча це вдвічі менше, ніж у докарантинному 2019-му, зате на 52% більше, ніж протягом першого року повномасштабного вторгнення РФ.

Про це "Укрінформу" розповів театральний критик, засновник інтернет-порталу про сучасний український театр Сергій Винниченко.

"У нашій базі зібрано відомості про понад 350 прем’єрних вистав, які зіграли театри всіх форм власності та місцерозташування", — каже Винниченко.

Він додав, що ця цифра може бути не остаточною, оскільки під час подальших місяців зазвичай доуточнюються дані щодо прем'єр у країні. Наприклад, ще 30 грудня в ефірі "Радіо Культура" Винниченко говорив, що в Україні за минулий рік пройшли 363 прем'єри, тобто називав більшу цифру, ніж вийшло в інтерв'ю 3 січня.

Критик звертає увагу, що у 2022-му українські театри поставили 230 прем'єр, тобто вдвічі менше, ніж у 2023-му, хоча ситуація була ліпшою до пандемії коронавірусу, коли театри через локдаун тривалий час не працювали: у 2019 році в Україні поставили 699 прем'єр.

В інтерв'ю з критиком на "Укрінформі" звертають увагу, що у 2023 році частіше вживали поняття "українська прем’єра" – тобто робота, яку українські митці вже зіграли за кордоном.

Театральний критик Сергій Винниченко. Фото: Serg Vinnichenko/Facebook

Перша прем’єра-2023 відбулася першого ж дня в році. Це була казка "Крижан Холодрига" за твором дитячого письменника Всеволода Нестайка, яку поставив режисер Іван Данілін у Чернівецькому театрі ляльок. Останньою прем’єрою 2023-го, за словами Винниченка, була іронічна драма "Дон Кіхот" режисера Міхая Церне, яку зіграли 29 грудня 2023 року в Івано-Франківському національному драмтеатрі імені Івана Франка.

Запит на театральні вистави серед українського суспільства зріс, каже Винниченко. Цьому є кілька причин:

  • під час повномасштабної війни немає великих open air фестивалів, тож запит на культурні події сублімується в кіно і театрах;
  • театри всі останні роки не сиділи склавши руки, а напрацьовували репертуар та потужності — їм є що показати;
  • змінився менеджмент театрального сегмента, СММ-редактори тощо, тобто театр по-новому промотується.

Саме за повномасштабного вторгнення театри розширили свою присутність у медіа: їх роботу обговорюють. Виникли солдаути та театральні суперечки, чого не можна було уявити раніше.

Попри скорочення фінансування від держави, національні театри України поставили понад 25 вистав, заявив в інтерв'ю "Укрінформу" т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв. Він також наголосив, що в театрах і концертних залах нині аншлаги, а дійства на сцені корисні для суспільства, адже допомагають не лише перезавантажитися, а й нагадують про війну в країні.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції