Букерівська премія 2023 назвала переможця: хто ним став

Письменник Пол Лінч з книжкою "Пісня пророків". Фото: AP Photo/Kin Cheung

Лауреатом Букерівської премії 2023 року стала книга "Пісня пророка" (Prophet Song) ірландського письменника Пола Лінча.

Про це йдеться на сайті премії.

Твір розповідає про матір чотирьох дітей, яка намагається врятувати свою сімʼю, коли Ірландія "сповзає до тоталітаризму".

Голова журі Есі Едуґян зазначила, що "Пісня пророка" відображає соціальні та політичні тривоги сьогодення, розкриваючи трагічну долю жінки на тлі змін у її країні. Вона наголосила, що історія викликає відчуття "неспокою та клаустрофобії".

"«Пророча пісня» розповідає про спроби однієї жінки врятувати свою сім'ю в антиутопічній Ірландії, яка все далі й далі сповзає до авторитарного правління. Це разючий, часом ніжний роман, який не забувається швидко... Книга має одну з найбільш запаморочливих кінцівок, які вам коли-небудь траплялися, вона живе в пам’яті ще довго після того, як ви її прочитаєте", — прокоментували книгу інші члени журі.

Пол Лінч зазначив, що у своєму творі рефлексує про події у Сирії, проблеми біженців та пасивність Заходу. Він спробував занурити читачів у ці теми, щоб ті почувалися часткою сучасного хаосу та проблем західних демократій.

"Я намагався зазирнути в сучасний хаос. Заворушення у західних демократіях. Проблема Сирії — імплозія всієї нації, масштаби кризи біженців та байдужість Заходу... Мені хотілося занурити читача в цю тему настільки, щоб до кінця книги він не просто знав, а відчув цю проблему на собі", — наголосив автор.

Букерівську премію вручають у Великій Британії з 1969 року. Спочатку формується довгий список із 20–25 книг, потім — короткий з шести. Переможця або переможицю оголошують у жовтні, вони отримують 50 тисяч фунтів стерлінгів, а інші п'ять фіналістів — по 2500.

Пол Лінч — п'ятий ірландський письменник, який став лауреатом Букерівської премії.

У травні 2023 року оголосили тогорічного переможця міжнародної Букерівської премії. Лауреатом стала книжка Time Shelter ("Прихисток часу") Георгі Господинова (Болгарія) у перекладі Анджели Родель. Український письменник Андрій Курков цьогоріч увійшов до довгого списку премії.

Що відомо про Пола Лінча

Пол Лінч — 46-річний ірландський письменник. Опублікував п’ять романів і здобув за них кілька нагород.

До "Пісні Пророків" Лінч написав "За морем" (Beyond the Sea), "Грацію" (Grace), "Чорний сніг" (The Black Snow) і "Вранішнє червоне небо" (Red Sky in Morning). Його третій роман "Грація" у 2018 році став романом року за версією Kerry Group та лауреатом літературної нагороди послів франкофонії Ірландії у 2020 році. Ще один роман автора "Чорний сніг" отримав премію французького книготорговця Prix Libr'à Nous за найкращий іноземний роман.

В українському перекладі твори Лінча поки не публікували.

З 2007 по 2011 рік Пол Лінч був головним кінокритиком ірландської газети Sunday Tribune. Також він регулярно писав про кіно для Sunday Times.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media