МВС передало Музею Голодомору понад тисячу архівних справ. Більшість — про канібалізм

Секретарка МВС Інна Ящук передала 1022 архівні справи до Музею Голодомору, Київ, 25 листопада 2023 року. Фото: МВС України

Міністерство внутрішніх справ передало для дослідження Національному музеєві Голодомору-геноциду 1022 справи періоду Голодомору 1932–1933 років. Більшість із них стосуються канібалізму.

Про це повідомив Департамент комунікації МВС України.

Передання документів відбулося до дня пам'яті жертв Голодомору 25 листопада. Справи фонду 32 "Кримінальні справи судових та позасудових органів" з Галузевого державного архіву передала державна секретарка МВС Інна Ящук.

Більша частина справ датована березнем-червнем 1933 року. Тоді саме був пік смертності від голоду. Міністерство наголошує: канібалізм показує сплановане доведення українців до стану відчаю та переходу за межу людської моралі. У вказаних справах в анкеті обвинувачених є графа "громадянство і національність", де видно, що майже всі фігуранти — українці.

Суспільне Культура напередодні підготувало велике інтерв'ю з виконувачкою обов'язків музею Голодомору-геноциду Лесею Гасиджак. Там вона розповіла про цьогорічну співпрацю з галузевим державним архівом МВС. Робота передбачала оцифрування відкритих у 1932–1933 роках справ з архіву за фактом канібалізму. Гасиджак зазначила, що в архіві зберігається 1500 справ про канібалізм. 1015 з них оцифрувала команда музею і чекала, доки МВС передасть їх на зовнішньому носії. Ще частина справ евакуйована на час війни.

"Ми як дослідники знаємо, що до цих дій вдавалися люди, які були доведені голодом до божевілля. Вони були хворими, бо здорова людина ніколи не буде їсти собі подібних. (...) Це мала цифра, якщо її екстраполювати на всю кількість населення тогочасної України. Тобто коли росіяни чи інші опоненти розказують, що ми — нація канібалів, це повна маячня та брехня, бо у відсотковому співвідношенні навіть не 1 % історій про канібалізм, а 0,000..." — говорить науковиця.

Музей поки не планує оприлюднювати ці справи — спершу дослідить. З документів можна знайти інформацію про тодішній побут.

В МВС додають, що ці архівні справи варто оцінити науковцям з погляду медицини, психології, соціології, економічної географії та інших наук. А ще у відомстві підкреслюють, що в нинішній війні проти України Росія знову використовує голод як зброю. Росіяни спалюють або викрадають врожай, обстрілюють елеватори й порти, перешкоджають обігу зерна в Чорному морі, мінують поля, а також катують голодом українських військовополонених.

МВС передало Музею Голодомору 1022 архівних справ, Київ, 25 листопада 2023 року. Фото: МВС України

День пам'яті

Щороку в четверту суботу листопада в Україні відзначають День пам'яті жертв голодоморів — цьогоріч це 25 листопада. Офіційно назва пам'ятного дня стосується і масових голодів 1921–1923 років та 1946–1947 років, однак історики та громадські діячі вважають доцільно перейменувати на День пам'яті жертв Голодомору. Оскільки в Україні на юридичному рівні назву "Голодомор" має лише геноцид 1932–1933 років.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media