Криголам "Ноосфера" вирушив у свою третю експедицію в Антарктиду

Криголам "Ноосфера" вирушає в третю експедицію, Кейптаун, 17 листопада 2023 року. Фото: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

Криголам "Ноосфера" 17 листопада розпочав свій третій сезон, вирушивши з Кейптауна (ПАР) в Антарктиду. Серед учасників — технічні працівники й троє науковців.

Про це повідомили Національний антарктичний науковий центр та міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

Капітан судна — Олександр Гришко. Перед відправленням судно планово оглянули й поремонтували, встановили кавітаційний паливний модуль, оснастили новим навігаційним обладнанням і прожекторами. Очікується, що судно прибуде в Антарктиду у перші десять днів грудня 2023 року.

Криголам "Ноосфера" вирушає в третю експедицію, Кейптаун, 17 листопада 2023 року. Фото: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

Цього року експедиція "Ноосфери", як і у 2022-му, спільна від України та Польщі. Її частково профінансувала Польська антарктична програма. Тому судно спочатку прибуде на польську антарктичну станцію "Арцтовський" на острові Кінг Джордж, доставивши туди польських полярників та їхні вантажі. А вже потім криголам піде до української станції "Академік Вернадський", куди привезе сезонну експедицію.

Більшість учасників цієї місії — технічні спеціалісти. Вони завершуватимуть модернізацію станції, яка почалася ще до повномасштабної війни. Цього сезону вони мають замінити водопостачання гарячої та холодної води, реконструювати причал, завершити заземлення всіх будівель станції.

В Антарктиду також поїхали троє науковців: біолог, метеоролог та геофізик. Докладно про їхні цілі антарктичний центр обіцяє розповісти пізніше.

Третя експедиція криголама "Ноосфера", 17 листопада 2023 року. Фото: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

Що відомо про криголам "Ноосфера"

Криголам "Ноосфера" (до перейменування "Джеймс Кларк Росс") 30 років працював у складі Британської антарктичної місії. Він належить до криголамів одного з найвищих класів. Судно може рухатися крізь шар криги завтовшки до 4 метрів за екстремальних умов, воно працює в штатному режимі у крижаному шарі завтовшки до 1,5 метра.

У серпні 2021-го його придбали для української антарктичної станції "Академік Вернадський". У 1996 році саме цей криголам доставив першу українську місію на колишню британську станцію "Фарадей", яка тепер відома як "Академік Вернадський".

5 жовтня 2021 року дослідницький корабель зайшов до порту Одеси. 29 жовтня під час візиту до Одеси Президент Володимир Зеленський заявив про те, що криголам "Джеймс Кларк Росс" перейменували на "Ноосферу".

28 січня 2022 року криголам "Ноосфера" вирушив з Одеського порту у свій перший рейс до Антарктиди. Але через війну судно не може повернутися до України, тому тимчасово базувалося у Кейптауні (Південно-Африканська Республіка).

24 грудня криголам "Ноосфера" вийшов із Кейптауна в Антарктику, розпочавши другий антарктичний сезон. А 29 квітня 2023 року судно завершило свій другий антарктичний сезон та повернулося до Кейптауна. Повернення судна в Україну до завершення повномасштабної війни не планується, пише пресслужба антарктичного центру.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media