"Оскар" для Леся Курбаса. Добірка вистав, створених у пам'ять про культового режисера

Колаж: Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

Ім'я українського режисера, актора, теоретика театру, драматурга й представника генерації "розстріляного відродження" Леся Курбаса має театр у Львові, також на його честь названа одна з престижних театральних премій.

У пам'ять про режисера створюють і вистави — Суспільне Культура пропонує добірку театральних постанов, які були зроблені в пам'ять про Курбаса або на основі його творів.

Якби Лесь Курбас отримав "Оскар"

Засновниця і режисерка харківського театру "Арабески" Світлана Олешко, яка нині живе та працює в Польщі, у кінці вересня проанонсувала п'єсу про театр "Березіль". Текст для постанови спеціально написав Сергій Жадан.

"Це справді дуже харківська історія про те, як театр «Березіль» переїжджає до Харкова з Києва. І що з ним стається потім. Жадан дотримується історичної правди, але ми вирішили, що досить убивати наших митців, тому залишили Курбаса жити та вручили йому «Оскара»", — говорить Світлана Олешко.

Svitlana Oleshko/Facebook

Джаз-мюзикл у Нью-Йорку

У березні в США презентували авангардний джаз-мюзикл режисера Леся Курбаса "Радіо 477", вірші до якого написав Сергій Жадан.

"Це наша спроба відтворити й опрацювати легендарну березолівську виставу «Алло на хвилі 477», джазову музику для якої свого часу, 1929 року, написав батько українського джазу Юлій Мейтус, а лібрето — геніальний Майк Йогансен. Тепер ось, майже сто років потому, не менш геніальний Ентоні Колмен зробив свою обробку музики, а я, наскільки зміг, переписав текст", — писав на своїй сторінці Жадан.

Фото: Сергій Жадан/Facebook

Дослідження Вірляни Ткач

У Сполучених Штатах вистави про Курбаса та "Березіль" ставила американська театральна режисерка українського походження Вірляна Ткач. Вона досліджувала біографію митця й відкрила чимало невідомих архівних документів у його справі.

"Я навчалася у Колумбійському університеті на режисурі, готувала велику виставу про відносини у США між білими та афроамериканцями у 20-х роках. Це була дуже контраверсійна вистава. І мій керівник класу каже: «Ще мусиш про якогось маловідомого режисера написати». Я пригадала, що дід мій колись згадував, що був такий Лесь Курбас. Я пішла до бібліотеки, а там було 2 книжки. Я подумала: «О, фантастика! За вихідні напишу». Ось так почалося моє захоплення Курбасом", — розповідала вона в інтерв'ю Радіо Свободі.

За участі Вірляни Ткач відбулося кілька виставок про Курбаса в Києві та Харкові.

Вистава до дня народження Леся Курбаса та 29-го дня народження Yara Arts Group. Фото: Facebook Вірляна Ткач

Доля вистави "Маклена Граса"

"Маклена Граса" за Миколою Кулішем стала останньою виставою, яку Лесь Курбас ставив перед ув'язненням у 1933 році. Після сьомого показу її було заборонено, театр "Березіль" ліквідовано — тоді Курбаса і Куліша звинуватили в "українському націоналізмі" й згодом розстріляли.

Після багатьох років перерви в 1962 році "Маклену Грасу" поставили в Херсонському обласному драматичному театрі. У тому ж році її поставили дипломанти Київського театрального інституту, а в 1967-му вистава була показана в Родопському драматичному театрі в Болгарії. Також у 1968-м — у Львівському театрі імені Марії Заньковецької.

Історія сторіччя "Березолю"

"Маклену Грасу" ставлять і досі: у харківському театрі "Березіль" за кілька днів до повномасштабного вторгнення Росії готувалися святкувати 100-річчя театру й день народження Леся Курбаса. Мали грати саме "Маклену Грасу".

"В історії «Березолю» були різні сторінки — зокрема, й складні, і по-справжньому драматичні. Але того, якою виявиться наша «ювілейна» сторінка, не очікував ніхто.

У театрі 25 лютого — на день народження Леся Курбаса і до 100-ліття театру — мала б вийти прем'єра, «Маклена Граса» Миколи Куліша, 24-го числа мала бути генеральна репетиція з виходом допрем'єрного глядача. Цього не сталося. Зазвичай в цей день збирається колектив, були намічені різні заходи. Готувався вечір святковий (...) До лав ЗСУ та тероборони пішли як працівники театру, так і з акторського складу",розповідав Суспільному головний режисер театру Степан Пасічник.

Про "Розстріляне відродження"

У 2022 році Київська опера відкривала новий 41-й театральний сезон виставою "Розстріляне відродження". У ній йшлося про історичні події 1920–30-х років та людей, які віддали своє життя за право української нації на існування, зокрема про Леся Курбаса:

"У цей період діячі української культури були під пильним наглядом радянської влади. Такі видатні митці як Лесь Курбас, Євген Плужник, Микола Хвильовий, Михайло Драй-Хмара та Микола Куліш відчули на собі жах радянських репресій. Усі представники культури, які мали проукраїнську позицію, були або знищені, або морально зламані. Довідки більшості з цих митців закінчуються словом «розстріляний». Таких репресованих українців близько 30 тисяч", – коментували виставу в Київській опері.

Фото: УНІАН

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media