Папа Римський пообіцяв у жовтні молитися за мир в Україні: як пройшла зустріч з єпископами УГКЦ

Папа Римський зустрівся з українськими священниками, 6 вересня 2023. Фото: сайт УГКЦ, ugcc.ua

Єпископи Української греко-католицької церкви зустрілися 6 вересня з Папою Римським Франциском. На зустрічі вони "висловили біль, страждання та деякі розчарування українського народу". Про це повідомляють на сайті УГКЦ.

Глава УГКЦ, патріарх Святослав заявив, що "ця зустріч була часом взаємного слухання та нагодою для відвертого і щирого діалогу". А єпископи розповіли, що певні висловлювання й жести Папи Римського "важко сприймаються українським народом, який у ці хвилини стікає кров’ю в боротьбі за свою гідність і незалежність".

Вони додали, що непорозуміння, які виникали між Україною та Ватиканом від початку повномасштабної війни, російська пропаганда використовує для виправдання та підтримки ідеології "русского міра", тому українці чутливі до слів Папи.

Папа Римський зустрівся з українськими священниками, 6 вересня 2023. Фото: сайт УГКЦ, ugcc.ua

Сам Папа пояснив: "Повертаючись із Монголії, під час розмови з журналістами я сказав, що справжнім болем є, коли культурна спадщина якогось народу проходить «дистиляцію» та зазнає маніпуляцій з боку певної державної влади, внаслідок чого перетворюється на ідеологію, яка нищить і вбиває. Великою трагедією є те, коли така ідеологія вривається в Церкву та підміняє собою Христове Євангеліє".

Він також спробував запевнити українських священників у "солідарності та постійній молитовній близькості".

Папа погодився присвятити жовтень молитвам за мир в Україні й розповів єпископам, що щодня молиться за мир перед іконою Діви Марії, яку йому подарував патріарх Святослав, коли обидва священнослужителі жили в Буенос-Айресі.

Папа Римський зустрівся з українськими священниками, 6 вересня 2023. Фото: сайт УГКЦ, ugcc.ua

Папа Римський зустрівся з українськими священниками, 6 вересня 2023. Фото: сайт УГКЦ, ugcc.ua

Кеннет Новаківський, єпископ українців-католиків у Великобританії, сказав, що єпископи були особливо зворушені тим, що Франциск привіз ікону з собою, щоб показати їм. А також тим, що він присвятив дві години свого ранку, щоб вислухати їх, хоча все ще відновлювався після візиту до Монголії.

На завершення аудієнції від імені єпископів Синоду УГКЦ патріарх Святослав подарував Папі деякі особисті речі полонених священників-редемптористів:

  • місійний хрест;
  • молитовник і вервицю;
  • ікону Ісуса Христа, врятовану зі спаленого росіянами храму в с. Червоне Запорізької області.

Що сказав Папа Римський Франциск

У відеозверненні до російської молоді 25 серпня Папа Франциск заявив: "Ви — нащадки великої Росії: великої Росії святих, правителів, великої Росії Петра I, Катерини II, тієї імперії — великої, освіченої, (країни) великої культури та великої людяності. Ніколи не відмовляйтеся від цієї спадщини".

Реакція України

Раніше на цю заяву відреагували й в українському МЗС.

Речник відомства Олег Ніколенко у коментарі для Суспільного наголосив, що "саме такою імперіалістичною пропагандою, духовними скрепами і потребою в порятунку «великої Матінки Росії» Кремль виправдовує вбивства тисяч українців та українок і знищення сотень українських міст і сіл".

Також на слова Папи Франциска відреагував голова Української греко-католицької церкви патріарх Святослав. Він заявив, що ці слова можуть бути сприйняті як підтримка "націоналізму й імперіалізму", який сьогодні став причиною війни в Україні.

Пізніше, повертаючись із візиту до Монголії, Папа Римський Франциск заявив, що його слова до російської молоді про "велику Росію" були невдало сформульовані. Понтифік не мав на меті виправдовувати імперіалізм. За його словами, головним наміром було нагадування молодим росіянам про велику культурну спадщину, а не політичну.

Позиція Папи Римського щодо російського вторгнення в Україну

За час повномасштабного вторгнення Росії в Україну Папу Римського кілька разів критикували за дії чи слова щодо війни. Спочатку Франциск сказав, що біженців з України у світі приймають краще, ніж з інших країн.

Перед католицьким Великоднем у Ватикані вирішили організувати символічне примирення українців та росіян. Під час хресної дороги в Колізеї хрест мали нести українка і росіянка. Ідея зустріла бурхливе обурення в суспільстві та серед вірян, а також українських дипломатів.

24 серпня Папа Римський Франциск заявив, що дочка кремлівського ідеолога Олександра Дугіна Дарія, яку підірвали у Підмосков'ї є "невинною жертвою війни". Посол України у Ватикані Андрій Юраш заявив про розчарування словами понтифіка.

25 серпня Міністерство закордонних справ запросило апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвалдаса Кулбокаса, щоб висловити йому розчарування словами Папи Римського Франциска про смерть дочки кремлівського ідеолога Олександра Дугіна Дарії.

30 серпня Ватикан відреагував на критику Папи Римського через його слова про вбивство дочки російського пропагандиста Дугіна. Там наголосили, що слова Папи слід трактувати як голос цінностей, а не політичну позицію.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media