Шрифт "Іжиця" можуть заборонити у Верховній Раді

Фото: ukrinform.ua

У Верховній Раді можуть заборонити шрифт "Іжиця" — відповідний законопроєкт "Про припинення використання шрифтів російського походження" зʼявився на сайті парламенту.

Повного тексту проєкту поки на сайті Верховної Ради немає. Однак заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" сказала, що шрифт наразі асоціюється з "рускім міром" і має певне смислове навантаження.

Саме тому група депутатів пропонує припинити використання шрифтів російського походження в роботі українського парламенту — його досі використовують для оформлення почесних грамот та інших офіційних документів Верховної Ради.

Російську гарнітуру пропонують замінити на український шрифт Volja, який уже використовують, зокрема, у відзнаках Головнокомандувача Збройних сил України.

Водночас це не означатиме повної відмови від "Іжиці" на всеукраїнському рівні, зазначає у соцмережі X (колишній Twitter) дизайнер Богдан Гдаль.

"Іжицею" написана назва Києво-Могилянської академії. Фото: @viterzbayraku/X (Twitter)

"Тобто, наприклад, «Іжицею» не будуть оформлені лише, до прикладу, грамоти самої ВР. Але на загальнодержавному рівні це не міняє зовсім нічого. І незрозуміло, чому для цього потрібні не внутрішні директиви апарату ВР, а цілий закон", — пише він.

Шрифт "Іжиця" у 1988 році розробила дизайнерка Світлана Єрмолаєва на основі прямого півуставу Російської Академії наук кінця XIX століття. Шрифт призначався для відтворення старослов’янських текстів у енциклопедіях та наукових статтях.

Шрифт використовують із початку 1990-х — він поширився Україною через "незнання і відсутність адекватних альтернатив". Його можна побачити на зупинках, в оформленні таблички на будівлі Офісу президента, на знаках при вʼїзді в Україну.

Табличка "Україна" на кордоні, написана "Іжицею". Фото: @viterzbayraku/X (Twitter)

Назва зупинки, написана "Іжицею". Фото: @viterzbayraku/X (Twitter)

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media