Антиутопія, репресії, ГУЛАГ. Сім художніх фільмів про боротьбу людини і системи

.

Щороку в третю неділю травня в Україні вшановують жертв політичних репресій. Цього року День пам'яті припадає на 17 травня. Сталінські репресії – важкий, але важливий сюжет для кінематографістів. Атмосфера залякувань, фабрикація справ, судові шоу над жертвами ретельно показані в документальних фільмах "Процес" (2018) Сергія Лозниці, "Будинок "Слово" (2017) Тараса Томенка, "Червоний Ренесанс" (2004) Віктора Шкуріна й Олександра Фролова та інших.

Утім, ми пропонуємо поглянути на тему ширше. До Дня пам'яті жертв політичних репресій наша несувора, але прискіплива кінокритикиня та ведуча Радiо Промiнь Віра Сивачук підготувала добірку фільмів про боротьбу людини і системи.

Читайте також: "Скандальний "Дау": невідоме про кінопроєкт Іллі Хржановського"

"Життя інших"

Драма 2006 року, дебют німецького режисера Флоріана Хенкеля фон Доннерсмарка. Сюжет фільму розповідає про спостереження за жителями Східного Берліна агентами секретної поліції Східної Німеччини "Штазі". Випущений через 17 років після падіння Берлінської стіни, яке ознаменувало кінець соціалістичної держави, "Життя інших" став першим помітним фільмом на цю тему. Попри те, що режисер виріс за межами Східної Німеччини, справжність того, що відбувається у стрічці, гідна похвали. Надихаюча історія перевтілення людини в країні тотального стеження і несвободи.

"1984"

Британський антиутопічний науково-фантастичний фільм 1984 року режисера Майкла Редфорда, знятий за мотивами однойменного роману Джорджа Орвелла. Фільм розповідає про життя Вінстона Сміта в зруйнованому повоєнному Лондоні, який опинився під правлінням тоталітарної супердержави Океанії. Сміт бореться за можливість зберегти розсудливість і владу над реальністю, тоді як режим переслідує будь-які прояви індивідуалізму й вільного мислення як на політичному, так і на особистісному рівнях.

"Хрустальов, машину!"

У перший день холодної весни 1953 року відбуваються дві події, непорівнювані за значенням: пожежник Федя Арамішев заарештований, а "найбільший вождь усіх часів і народів" Йосип Сталін знайдений мертвим на підлозі своєї дачі. За деякий час до цих подій нам показують життя генерала військово-медичної служби Юрія Кленського, який ховається за непробудним пияцтвом від "справи лікарів" – нової каральної операції радянського правосуддя. Кленський розуміє, що саме він призначений наступною мішенню, після того, як зустрічає в госпіталі власного двійника. Приголомшливий погляд на кінець епохи Сталіна.

"Втеча з ГУЛАГу"

Фільм про втечу німецького солдата Клеменса Фореля з Сибірського ГУЛАГу, знятий за однойменною книгою баварського романіста Йозефа Мартіна Бауера. Книга, своєю чергою, заснована на розповіді Корнелія Роста, який використовував псевдонім "Форелл", щоб уникнути помсти з боку КДБ. Гостросюжетна стрічка про втечу, переслідування і виживання на далекій півночі, яка так нагадує "Тигроловів" Івана Багряного.

"Червоний"

1947 рік. Двоє українців – вояк Української повстанської армії Данило Червоний та радянський льотчик з Чернігова Віктор Гуров, якого після німецького полону вважають дезертиром – потрапляють в ГУЛАГ. Вони перебувають по різні боки ідеологічних барикад, проте змушені разом пройти через усі труднощі, вижити в нелюдських умовах каторги та врятуватись від переслідування ватажків кримінального світу. Вітчизняний історичний бойовик режисера Зази Буадзе про те, як українець почав війну із законами ГУЛАГу.

Читайте також: "Кожен другий – пірат. Як в Україні з’явилось піратство та коли воно зникне"

"Холодна війна"

Історична драма 2018 року польського режисера Павла Павліковського, який став класиком ще за життя. Дія кіноспектаклю розгортається в Польщі та Франції під час холодної війни з кінця 1940-х до 1960-х років. Сюжет розгортається навколо музичного керівника, який відкриває молоду співачку – і розкриває їхню подальшу історію кохання, яка триває протягом багатьох років. Фільм отримав безліч нагород, включаючи 3 номінації премії Оскар і 4 – премії BAFTA. Вишукана історія кохання "пролетарської" співачки і диригента з "капіталістичним" світоглядом, яка відбувається в повоєнній Польщі.

"Параджанов"

Кінорежисер Сергій Параджанов створює блискучі фільми, доки його нонконформістська поведінка не вступає у гострий конфлікт з радянською системою. Він засуджений до ув'язнення за ексцентричність, але його непорушна любов до краси дозволяє витримати роки тюрми, ізоляції та забуття. Фільм не просто розповідає незвичайну історію життя видатного режисера, а й розкриває художню душу майстра. "Колаж" про життя Сергія Параджанова – зухвалого митця, який не вписувався в рамки радянського буття і соціалістичного мистецтва.

Що радить Віра Сивачук: