У Вікіпедії виявили тіньових редакторів, які додавали в статті російську пропаганду

. Піксабай

Дослідники двох британських аналітичних центрів — Інституту стратегічного діалогу (ISD) та Центру аналізу соціальних медіа (CASM) — 18 жовтня опублікували звіт, у якому викрили мережу тіньових редакторів, які намагалися вплинути на розповіді про російсько-українську війну, вносячи незначні зміни до статей. Про це повідомляє видання Gizmodo.

У звіті дослідники проаналізували діяльність 86 редакторів, які раніше були заблоковані через різні порушення етичного кодексу Вікіпедії. Серед сторінок, до яких вони робили правки, були й ті, які стосуються російсько-української війни. Детальна перевірка правок показала навмисні спроби маніпулювати наративом і схилити його у бік проросійської пропаганди.

Дослідники також стверджують, що ці спроби включали "зміну мови, щоб мінімізувати об'єктивність прозахідних повідомлень і максимізувати об'єктивність прокремлівських повідомлень", введення "тем, які зміщують історичне тло в бік проросійських наративів", і додавання "цитат і пресрелізів Кремля безпосередньо на сторінку, щоб підвищити значимість проросійських аргументів і точок зору". Також ці редактори постійно вставляли посилання на російські державні ЗМІ.

Українська "Вікіпедія" за вересень відвоювала в російської 15 мільйонів переглядів
Стаття про російсько-українську війну в англомовній Вікіпедії. Фото: скріншот

У звіті зазначено, що довести координацію між редакторами, а також з’ясувати, хто насправді керував обліковими записами, складно. Тому поки немає вагомих доказів того, що за цим стоїть російський уряд. Але видання зазначає, що все ж виявляє багато причин для занепокоєння.

Раніше Суспільне Культура повідомляло, що жінка з Китаю 10 років дописувала на Вікіпедію фейкові статті про Росію. Загалом вона зробила понад 200 публікацій, створила 4 акаунти, з який підтверджувала достовірність відомостей. Фейк викрив письменник-фантаст Іфань, який переглядав сторінки у пошуках нової історії.

Українська "Вікіпедія" випередила арабську та посіла 16 місце за кількістю статей

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!