Про домашнє насильство в українському фольклорі – етнологиня Ірина Ігнатенко

. Фото: AP

Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію, а президент вже підписав відповідний закон. Правозахисники чекали на це 11 років, але депутатам бракувало політичної волі, а часто і базового розуміння про те, що означає ця конвенція, покликана боротися із насильством щодо жінок і не тільки, зокрема у сімейному колі.

Про те, чим жили українці понад 200 років тому, ведуча Катря Гончарук в ефірі програми "На часі. Культура" розпитала етнологиню, авторку етнологічного бестселлеру "Жіноче тіло у традиційній культурі українців" Ірину Ігнатенко.

Захист жінок і недопущення домашнього насильства, зокрема щодо чоловіків і дітей – це мета Стамбульської конвенції. Існує міф, що в українській традиції не було місця домашньому насильству, але це не так.

Наприклад, пісня "Мала мати одну дочку" – про знущання чоловіка-алкоголіка. Запис здійснили фольклористи проєкту "Polyphony Project".

Суспільство і народна мораль подекуди це підтримували. Навіть такі приказки, як "Люби як душу, тряси, як грушу", свідчать про те. Тут головною була мотивація, щоб жінка краще працювала, була більш мовчазна, покірна. Тобто це вважалося нормальною виховною метою.

Те ж саме було і до дітей, якщо дітей били. Якщо чоловік був п’яниця і бив жінку майже щодня, тоді громада намагался втрутитися. Треба зазначити, що побиття, фізичне, моральне насильство не були приводами для розлучення. Вважалося, що шлюб – це на все життя, а якісь негаразди треба пережити, змовчати. Так алкоголізм, побиття, зради були тим, з чим потрібно якось змиритися і жити далі.

Про сексизм і домашнє насильство наші предки говорили у пісенній формі, загортаючи травматичний досвід у метафори і символи. У таких піснях жінки могли вилити весь свій розпач, як у пісні "Ой, на горі чорний ворон кряче", де змальовано сцену, як п’яний чоловік приходить додому, б’є дружину, змушує голубів ганяти, щоб його не будили, а потім дивується, чого мила від нього тікає.

Сьогодні час прощатися із забобонами і стереотипами. Шлях до змін лежить не через замовчування проблем, а через подолання безкарності.

Саме тому Стамбульська конвенція у світі вже давно є маркером того, що держава дбає про кожного та кожну з громадян. Тож маємо плекати нову українську традицію, зробити так, щоб люди були захищені від усіх форм насильства та дискримінації, а зловмисники несли відповідальність.

Що таке Стамбульська конвенція та чому вона так важлива

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!