Тімоті Снайдер обґрунтував тезу, що РФ – фашистська держава

. Facebook

Професор Єльського університету, відомий історик та письменник Тімоті Снайдер видав статтю під назвою "Це має прозвучати: Росія – фашистська держава". Його колонку опублікувало видання New York Times.

Снайдер, який спеціалізується на історії Східної Європи, у своїй колонці міркує, що на фронтах Другої світової війни було переможено нацистську Німеччину, проте не саму ідеологію фашизму, суть якої можна сформулювати як "очисне насильство". Досі найяскравішою асоціацією цієї ідеології для людей були Гітлер та Голокост.

Але, на думку автора, це дуже тонкий підхід. Так, фашизм прокотився в різні часи й у різному масштабі по багатьох країнах Європи. У всіх своїх проявах він завжди прагне перемоги чийогось бажання над здоровим глуздом. І, як стверджує Снайдер, рівно це ми спостерігаємо зараз: Росія, на його думку, веде справжнісіньку фашистську, руйнівну війну.

"Україна не вперше стає об'єктом фашистської війни. Захоплення цієї країни було головною метою Гітлера 1941 року. Гітлер вважав Радянський Союз, який тоді володів Україною, єврейською державою. Він планував замістити радянську владу і захопити родючі землі України: СРСР, за його задумом, мав після цього поринути у вир голоду, а Німеччина — стати імперією. Гітлер уявляв, що це буде легко, оскільки СРСР, на його думку, був штучним утворенням, а українці — колоніальним племенем", – пише Снайдер.

Автор публікації робить висновок, що сьогоднішня Росія відповідає більшості критеріїв, з яких, на думку істориків, складається фашизм:

  1. Культ одного лідера (Володимир Путін);
  2. Культ померлих за щось велике (перемога у ВВВ);
  3. Міф про колишню велич імперії та бажання цю велич повернути;
  4. Потужна машина пропаганди;
  5. Візуальні символи як знак власності (Z і V);
  6. Масові заходи на підтримку вождя;
  7. Мова ненависті стосовно конкретної групи людей.

Подібності між гітлерівською Німеччиною та путінською Росією вражають, пише Снайдер. Хоч би як важко було це прийняти, але Росія повторює цей шлях, сіючи навколо себе страждання і руйнування.

Тімоті Снайдер.

"Помилково вважати, що країна, яка колись перемогла фашистів, сама не може бути такою", — думає автор. До певного моменту історії фашизм не викликав у Радянського Союзу особливої ​​ворожості, що випливає з укладеного в 1939 союзницького договору між СРСР і Німеччиною. Відомий нацист, філософ і мислитель Карл Шмітт сказав одного разу, що фашистська політика починається з визначення ворога. Чи не цим упродовж усієї своєї історії займався Радянський Союз, і чи не цим зараз займається Путін, прикриваючись терміном "антифашизм".

Українці є для російського президента нацистами, бо не визнають себе росіянами та наважуються чинити опір, продовжує Снайдер. А будь-хто, хто виступає проти його плану знищення України – прибічник нацизму/фашизму.

Вихід із ситуації всього один, пише Снайдер: фашистський лідер має бути переможений – остаточно та безповоротно.

Тімоті Снайдер — американський історик, письменник, дослідник історії Східної Європи, публічний інтелектуал, постійний член Інституту гуманітарних наук у Відні. Професор Єльського університету.Займається переважно історією XX століття. Дослідник націоналізму, тоталітаризму та голокосту. Володіє українською мовою. У монографії "Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним" Снайдер обґрунтував тезу про те, що нацистський та радянський режими знищили близько 14 млн мешканців на території України, Польщі, Білорусі, країн Балтії та в західних областях Росії.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culturesuspilne@gmail.com. Ваші історії важливі для нас!