Як розвивалася російська пропаганда

Ексклюзивно
.

Суспільне Культура запустила проєкт про історію впливу Росії на розвиток України. Спроби зруйнувати українську ідентичність почалися не за тиждень. Як саме впродовж століть російська влада нищила все українське – пояснюють українські знавці й знавчині історичного контексту.

Усі ці тексти ми публікуємо у двох версіях – українськомовній та англомовній. Для українців проблема інформаційної агресії Росії – частина повсякденного дискурсу, який особливо актуалізувався після Майдану 2014 року. Тепер необхідно поширити цю інформацію за кордоном, щоби показати, що Росія завжди мала нищівний вплив на Україну.

У своїй колонці журналіст медіа "Простір" Ярослав Шпет показує, як розвивалася російська пропаганда від XVI століття до сьогоднішньої війни. Історичне медіа "Простір" засноване авторами подкасту "Вуса Гоголя" Вадимом Кириленком та Микитою Рибаковим і пояснює складні сторінки української історії англійською та українською мовами.

Англійська версія колонки за посиланням.

Наукове редагування – Михайло Назаренко.

Пропаганда опинилася на вістрі агресії Росії проти України. Ця війна почалася з годинного звернення Володимира Путіна до росіян, де він, маніпулюючи фактами, проголошував низку наративів, на яких будується сучасна зовнішня політика та пропаганда Росії. Вона завжди служила підґрунтям для подібних атак та мала надати їм певного історичного сенсу. Що ж, розберемо кілька головних міфів.

Москва – третій Рим

Лубкове зображення концепції "Москва – Третій Рим", стилізоване під православну ікону. 2011 рік.

Цей ідеологічний та теологічний концепт уперше згадується в 1523 році, коли православний чернець Філофей Псковський формулює доктрину, за якою саме Москва як осередок православ'я наслідує державні традиції християнської імперії ромеїв. Відповідно до неї "перший Рим" упав, коли його обрали своєї столицею єретики-латиняни (папісти), а "другий Рим – Константинополь" у 1453 році був захоплений турками-мусульманами.

Отже, за цією концепцією, Москва – остання велика православна держава й без неї світ закінчитьсяІ хоча ще з часів правління Єкатерини ІІ Росія не забувала про свої претензії на Константинополь, доктрину про Третій Рим актуалізували лише наприкінці ХІХ століття, – ред..

Проте окрім Московії є й інші держави зі значно довшою історією поширення православ'я у своїх землях, як-от Молдова, Сербія, Грузія тощо. Ба більше, є країни, де відсоток православних вірян набагто вищий, ніж у сучасній Росії: Греція, Кіпр тощо.

Україна – окраїна

Мапа (Україна або козацька земля з прилеглими провінціями Валахії, Молдавії і Малої Татарії, зображена Йоганом-Баптистом Гоманном. Нюрнберг, 1720 рік).

Московські пропагандисти часто-густо звертаються до етимології назви України як "окраины" Росії або Польщі, намагаючися так поставити під сумнів існування цієї "держави-кордону". Припустимо, що походження назви "Україна" дійсно лежить у слові "окраины", себто кордону. Та чий то був кордон? Вперше ця назва згадується в Київському літописі 1187 року, коли на північному кордоні Русі тільки-но заснували провінційне місто Москву, а кордон Русі з Польщею пролягав у західній Галичині.

Значно ймовірнішим виглядає трактування цієї назви як "окраїни Русі", тобто кордонів Київської землі та її південних сусідів. Протягом століть саме український степ був своєрідним фронтиром, що розділяв християнський та ісламський світи. А вже на мапах XVII століття з'являється означення "карти України, або козацької землі", себто не кордону, а окремої країни.

Українці та росіяни – один народ

Фрагмент сторінки Київського Псалтиря 1397 року – пергаментного рукопису великого формату на 229 аркушах, пам’ятки середньовічного книжного мистецтва України.

Наратив, покликаний довести, що українці та росіяни складають один народ, має давню історію. За часів імперії була теза про середньовічний руський народ, що в часи дроблення Русі поділився на окремі племена, але під владою Москви мав знов об'єднатися у єдиний етнос. Сучасний російський наратив до цієї тези додав ще й спільне радянське минуле.

Втім, факти заперечують ідею такої єдності. Доведемо це на прикладі мови та релігії, адже у Середньовіччі то були основні маркери етносу. Єдиною спільною мовою в Русі була церковнослов'янська, себто писемна. Вона була створена на основі давньоболгарської й у Київський Русі виконувала функцію, аналогічну латиніПроте походження від східнослов’янських племен не свідчить про належність до одного народу. Так само українці з індусами походять від індоєвропейців, але ніхто не намагається об’єднати нас у один народ, – ред. в Західній Європі. Щодо конфесійної єдності, то фактично вона щезла у XIII-XIV століттяхБа більше, в XVII-XVIII століттях релігійні книжки, видані в Києві, палили як єретичні в Москві – схоже на конфесійні відмінності, правда?, – ред., коли в межах Київської Русі діяли окремі митрополії у Володимирі, Галичі та Вільнюсі.

Україна Володимира Ілліча Леніна

Володимир Ленін на відпочинку в Горках, 1922 рік.

"Сучасна Україна цілком і повністю була створена Росією <…> водночас Ленін та його прибічники робили це досить грубо щодо самої Росії – шляхом від’єднання в неї частини її власних історичних територій", – таку заяву зробив Путін 21 лютого 2022 року, пояснюючи необхідність визнання незалежності самопроголошених "Л/ДНР".

Вочевидь, президент Росії мав на увазі відокремлення Донбасу від Росії та приєднання його до України. Що ж, це твердження неправдиве, адже з падінням імперського уряду в Петербурзі землі східної України ввійшли до складу новоствореної Української Народної Республіки. Зі свого боку більшовики вже 25 грудня 1917 в Харкові проголосили створення своєї маріонеткової держави – Української Народної Республіки Рад, що мала постати на противагу УНР. Так от, навіть у цьому форматі більшовики залишили Донбас українським. Робимо висновок: ніякого дарунку не було, відбулася лише окупація.

ОУН та УПА – нацисти

Невідомий розділ УПА.

У російській пропаганді протягом десятиліть, а особливо зараз, шириться міф щодо співпраці ОУН та УПА з нацистською Німеччиною. Тут маємо справу з розвитком наративу щодо нестачі в українців власних прагнень до незалежності – Москва завжди шукає зацікавлену сторону в Берліні, Відні або деінде.

Насамперед треба зауважити, що згідно із рішенням Нюрнберзького трибуналу УПА та ОУН злочинними організаціями визнані не були. Щоби знайти підтримку в питанні відродження української державності, ОУН дійсно співпрацювала з Німеччиною. Але метою цієї співпраці була боротьба зі злочинними радянським режимом. Проте й та співпраця, ніколи не була інституціональною, а проголошення Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941 року закінчилося арештом близько 300 членів ОУН, зокрема Степана Бандери та Ярослава Стецька. 15 членів організації було розстріляно нацистами.

Побєдобєесіє

Військовий парад на Красній площі, присвячений перемозі в ДСВ, 2014 рік.

Та справді наріжним каменем машини російської пропаганди є намагання привласнити собі лаври переможців у Другій світовій війні. Побєдобєсіє – це ніщо інше, як сучасна версія російського антизахідного реваншизму, що покликаний ретранслювати знов і знов ідеологему великої перемоги над злом, що її досягнув саме російський народ.

Проте спроби Росії привласнити собі "лаври переможців" не відповідають історичним фактам, адже Україна, як і всі інші країни-учасниці війни, заплатила жахливу ціну за перемогу. Україна – чи не найбільшу! Якщо говорити про участь українців у лавах Червоної армії, то мова йде про сім мільйонів вояків – майже чверть від загальної чисельності Збройних сил СРСР. А якщо говорити про втрати, то це вже половина від понад восьми мільйонів загиблих.

Але не забуті в Україні й причини цієї війни, адже шлях їй відкрив саме пакт Молотова – Ріббентропа, що його підписали СРСР та Німеччина 23 серпня 1939 року.

Україною правлять нацисти і тут відбувається геноцид російськомовного населення

Президент України Володимир Зеленський під час розмови із президентом США Джо Байденом, 2022 рік.

Почнемо з того, що нацистська ідеологія в Україні заборонена законом. Проте це не найголовніше. Щоби довести нестачу логіки у твердженнях російських пропагандистів, достатньо подивитися на результати правих партій на виборах. Наприклад, об’єднання партій "Національний корпус", "Свобода" та "Правий сектор" разом отримали лише 2,15% на виборах до Верховної ради у 2019 році.

У тому ж 2019 році українські націоналістичні партії висунули єдиного кандидата на пост президента України, який набрав 1,6% голосів. Перемогу ж із результатом у 74% голосів отримав кандидат із єврейським корінням – Володимир Зеленський.

Під час президентства його попередника, Петра Порошенка, посаду прем'єр-міністра декілька років обіймав Володимир Гройсман, який також є вихідцем із єврейської родини.

Російська пропаганда та її наративи й надалі просуватимуться як у самій Росії, так і за її межами, адже їхньою метою є спотворення образу України не тільки в очах росіян, а й усього світу. Проте на заваді цьому стають дедалі більше обмежень, як-от впроваджені на початку березня 2022 року в ЄС обмежувальні заходи щодо діяльності найбільших російських пропагандистських ЗМІ: RT/Russia Today та Sputnik.

Авторська колонка передбачає висловлення думок автора й може не збігатися з політикою Суспільне Культура.

Читайте також