Нова проза українських авторів. Коли і кого послухати на Книжковому Арсеналі

Мистецький арсенал

З 23 по 27 червня в Києві відбудеться десятий, ювілейний "Книжковий Арсенал". Нові книжки презентують такі українські письменники як Тарас Прохасько, Тамара Горіха Зерня, Артем Чапай та Ірен Роздобудько. Публікуємо розклад та деталі.

Тарас Прохасько "Бо є так"

Як йдеться на сайті видавництва Meridian Czernowitz, ця груба книжка короткої прози збудована за взірцем клепсидри – водяного годинника. Десять років досвіду пізнання розпорошені у кількох десятках нотаток, кількох тисячах речень. Читаючи їх, можна всіляко поводитися із часом. Пропустити через себе на повну силу впродовж кількох днів; випускати мало не по краплі впродовж кількох років… Або віднайти якусь власну ненормальну гру з ритмом закручування і відкручування годинникового краника.

Що все це означає, можна буде почути безпосередньо з вуст автора.

Місце та час презентації: 24 червня, четвер, 19:00, Вулична сцена.

Артем Чапай "Вивітрювання"

chytomo.com

Що робити в разі кінця світу? Плакати, сміятися – чи як завжди? Про це поговорять на презентації постапокаліптичного роману Артема Чапая.

Наскільки справді зміняться люди в екстремальних умовах? Хтось інтригуватиме та сваритиметься, братиме й даватиме хабарі, буде борсатися заради привілеїв, ширити ненависть або теорії змови – а хтось, навпаки, піклуватиметься про слабких і допомагатиме чужим, прагнутиме справедливості й виявлятиме милосердя, буде любити, навіть жартувати попри все. Чи, може, та сама людина робитиме як одне, так і інше?

Місце та час презентації: 26 червня, субота, 16:30, Сфера.

Тамара Горіха Зерня "Принцип втручання"

Друга книга авторки роману "Доця", який став Книгою року за версією ВВС у 2019 році, – це детектив. І одночасно не-детектив. Це драма і комедія, смішна до сліз і зворушлива до ненависті історія. Героїня книги – жінка з дірою у грудях. На тому місці, де мало б бути серце, у неї діра та ще є таємниці. Єдиною опорою і розрадою Станіслави стала робота. Чистий холодний розум, логіка і математика – ось її безпечна гавань. І з цього світу формул і рівнянь її висмикує прохання, яке неможливо відхилити

Місце та час презентації: 24 червня, четвер, 18:00, Сфера.

Ірен Роздобудько "Фаріде"

Той, хто врятував одне людське життя, — врятував цілий світ. Про це не знає дівчинка, що живе в маленькому кримському Селищі. Проте під час Другої світової війни вона рятує єврейських дітей від неминучої смерті. А на цілу епоху пізніше її, вже стару жінку, розшукали 80 врятованих нею дорослих людей. Це — факт. Все інше — апокриф, вигадка автора. Узагальнена і суб’єктивна. Як узагальненими і дещо фантасмагоричними є і Селище, і всі його мешканці, переплетені між собою, мов виноградні лози.

Місце та час презентації: 24 червня, четвер, 18:00, Папір.

Юрій Андрухович "Радіо Ніч"

Найгостросюжетніший, а водночас найліричніший твір Юрія Андруховича. Простір, у якому авантюрний роман зустрічається з фентезі, а Девід Бові – з мандрівними музикантами Середньовіччя.

Як і в "реальній дійсності", ще одна революція зазнала поразки. Можливо, тому, що втратила свого загадкового лідера. Йосип Ротський (не плутати ні з Йосіфом Бродським, ні з Йозефом Ротом), музичний герой барикад, змушений хоч кудись утікати, приміряючи на себе долю багатьох інших Йосипів.

Його переслідують, і режимні спецслужби – це лише пів біди. Є ще недоречна любов, з якою не звладати, і банківська таємниця, з якою не впоратися. В’язничний досвід і мимовільно успішний теракт. А також розум і забуття, сміх і темрява, холод і пекло, іронія і щем.

Місце та час презентації: 26 червня, субота, 16:30, Вулична сцена.

Юрій Винничук "Вілла Деккера"

Як і властиво Юрію Винничуку, твір віртуозно балансує на межі ретродетективу й політичного трилера — так само як герої книжки балансують у невизначеному межичасі буквально за кілька днів до початку Другої світової. Вир драматичних подій та яскравий гумор, глибоке знання таємного життя передвоєнного Львова, соковита мова, кримінальні та любовні інтриги — усе це в новому романі визнаного майстра.

Місце та час презентації: 25 червня, п'ятниця, 19:30, Кафе Європа.

Олексій Нікітін "От лица огня"

Історія київської українсько-єврейської сім'ї. Ілля Гольдінов — боксер, динамівець, чемпіон України у важкій вазі. У перші місяці війни він командує взводом партизанського полку, пізніше воює в складі піхотної дивізії Червоної армії, потрапляє в полон, знаходить можливість звільнитися.

У лютому 1942 року із завданням НКВС УРСР вирушає до Києва. Його дружина з дочкою і сім'єю Іллі евакуюються на Урал, але вже в листопаді 1943 року повертається до міста, щоб з'ясувати долю чоловіка.

У романі використовуються матеріали різних архівів, в тому числі документи Першого управління НКВС УРСР з архіву СБУ, розсекречені після 2011 року.

Місце та час презентації: 25 червня, п'ятниця, 15:00, Епілог.

Що відомо

  • "Книжковий Арсенал" проводиться Мистецьким арсеналом з 2011 року. Це одна з головних культурних подій року. Місія Арсенал — створювати такі взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями, коли поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги посилює спроможність людини та суспільства.
  • Цього року фестиваль прийняв на 30 відсотків людей менше ніж у 2019 році. Це пов'язано з карантинними обмеженнями: квитки продавали лише онлайн та на певні часові слоти. Проте велику частину подій можна було дивитися онлайн у безплатній трансляції.
  • У межах фестивалю відбулося понад 300 подій — презентацій, дискусій, концертів, перформансів, лекцій та 16 виставок. Завершився захід гучним концертом гурту "Жадан і Собаки".

Читайте також

На "Книжковому Арсеналі" покажуть фільм "Ульяненко: без цензури"

Як зробити сучасну українську літературу видимою у світі

Що купити на "Книжковому Арсеналі": десятка головних новинок фестивалю