Перейти до основного змісту

У 2024 році окупанти незаконно засудили щонайменше 66 осіб — КримSOS

За 2024 рік окупаційні суди Криму та суди РФ першої інстанції винесли незаконні вироки щонайменше щодо 66 осіб, апеляційні суди переглянули справи 25 осіб, а касаційні — 33 осіб. Справи супроводжувалися численними порушеннями права на справедливий суд.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Такі данні зафіксувала правозахисна організація КримSOS.

Там додають, що судові процеси проходили із порушеними нормами міжнародного права: справи розглядали незаконно створені суди, обвинувачених позбавляли можливості на захист, а судді діяли під тиском окупаційних силових структур. Окрім того, докази часто були сфабриковані, а свідчення здобувалися через психологічний і фізичний тиск.

"Найпоширенішими обвинуваченнями були державна зрада, замах на представників окупаційної адміністрації, шпигунство, підпал та підрив різних об’єктів. У більшості випадків апеляційні та касаційні суди залишали вироки без змін. Крім того, справи щодо багатьох мешканців окупованих територій України розглядалися судами, розташованими на території Росії, всупереч нормам міжнародного гуманітарного права", — йдеться у повідомленні.

Найчастіше вироки виносили Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону, "Верховний суд Республіки Крим" та "Севастопольський міський суд".

Апеляційні суди призначили п’ятьом особам позбавлення волі, хоча раніше суд першої інстанції присудив їм м’якше покарання. Лише у чотирьох випадках обвинувальні вироки були скасовані це стосувалося представників релігійної громади Свідків Єгови. Касаційні суди залишили вироки без змін, крім випадку з Джемілем Гафаровим, який помер у СІЗО.

Нагадаємо, за даними КримSOS, у 2024 році щонайменше 56 осіб стали жертвами незаконних кримінальних переслідувань. Переслідували кримчан за діяльність, яка не є злочином за українським законодавством. Зокрема, це стосувалося членів релігійної організації Хізб ут-Тахрір, яку РФ вважає терористичною. Також окупаційна ФСБ порушила справи проти мешканців Криму за "публічні заклики до екстремізму", а херсонську активістку Ірину Горобцову звинуватили у "шпигунстві", а Людмилу Колеснікову у "державній зраді" після її приїзду з Ірландії на похорон матері.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції