Перейти до основного змісту
Виставка YILLAR VE YOLLAR у Києві. Суспільне Крим

У Кримському домі в Києві 25 лютого відкрилась виставка старовинних світлин Криму YILLAR VE YOLLAR. Переважна більшість фото датована періодом між 1900 та 1925 роками. Її мета — відновити історичну пам’ять, демонструючи справжній Крим початку ХХ століття та формуючи правдивий його образ на противагу спотвореному російською пропагандою.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного Крим.

На виставці, яку організувала громадська правозахисна організація "КримSOS", представлені понад 100 фото, зокрема, портрети, жанрові сцени, пейзажі, вулиці міст та сіл півострова.

Колекціонерка фотографій, авторка виставки Тєнзілє Топалова розповіла Суспільному Крим, що хоче, аби гості заходу відчули, ніби часовий бар’єр зник, щоб разом пройтись знайомими дорогами, уявили життя тих людей — що їх робило щасливими, а що турбувало.

"Ми за допомогою "КримSOS" спробували створити атмосферу, яка допомогла б вам сьогодні поринути у той час, відчути його, так само як відчуваю його я. Я сподіваюся, що нам вдасться зігріти хоч трошки частинку Криму, яка знаходиться завжди у вашому серці", — зауважила вона.

Відповідна фотовиставка — це спроба показати культуру та побут кримських татар, які століттями формували ідентичність півострова.

За словами голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, кримські татари та їхня земля — цілісність, яку Росія намагається знищити понад 200 років.

"Кримські татари і Крим — це приклад найтрагічнішого, що може бути в людській історії. Століттями після того, як Російська імперія завоювала Крим, знищила Кримське ханство, державництво кримських татар, всі її дії протягом понад двох століть спрямовані на те, щоб стерти кримських татар. І в прямому і переносному розумінні. Нас виселяли, нас витісняли десятиліттями, потім виселили і півстоліттями не були на своїй землі. Вони нашу територію деформували під свій спосіб життя, під свої потреби, під своє господарювання. Оці картини допомагають тим, хто хоче сьогодні зрозуміти кримських татар, спробувати це зробити через той Крим, який оці картини висвітлюють", — повідомив він у коментарі Суспільному Крим.

Чубаров додав, що коли Україна звільнить Крим від окупації, то кримські татари, українці повернуть справжнє обличчя півострова: від архітектури до назв гір і річок.

"Крим тим і має бути для всіх дуже цінним саме поверненням його власного обличчя, а не тим контуром, яким завісили зараз його росіяни", — наголосив він.

Про важливість збереження пам’яті через такі проєкти висловився заступник представника президента в АРК Денис Чистіков.

"Бажаю, щоб завтра (26 лютого — День спротиву окупації Криму — ред.) кожен відмітив, і не тільки завтра, а й про той день, і підтримали наших мешканців окупованого Криму згадками в соціальних мережах. Оскільки будь-якими заходами, які пов'язані з Кримом, демонструють підтримку, вони (мешканці півострова — ред.) все бачать і це також їх дуже надихає", — пояснив він Суспільному Крим.

Крім того, під час заходу гості долучилися до акції "Листи до вільного Криму" та написали листа кримським політв’язням.

Гості виставки YILLAR VE YOLLAR у Києві приєднались до акції "Листи до вільного Криму". Суспільне Крим

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції