Перейти до основного змісту

Діалог про Крим мовою мистецтва: у Києві відкрили виставку "Qırım"

Мовою мистецтва про Крим розповідають художники ― учасники виставки "Qırım", яку відкрили 20 лютого в Octo-tower у Києві. Експозиція триватиме до 20 березня.

Серед учасників ― Юлія Кучеренко, Езра Пастор, Юлія Морева, Ольга Русинчук, Азіза Ескендер, Анна Придатко та Арсеній Чугуй, повідомляє кореспондентка Суспільного Крим.

Художники — учасники виставки представили 60 робіт. Валерія Церна

Загалом представили 60 робіт. Виставка "Qırım" ― це можливість поглянути на Крим очима художників, які досліджують його культуру, історію та сучасні виклики. Вона об’єднала різні мистецькі погляди та стане нагодою для діалогу про те, чим є Крим для України, кажуть організатори.

"Перш за все, наш пріоритет був поговорити про культурний ландшафт Криму, тобто про його мову, про історичні назви Криму. Наприклад, Акмесджит ― це Сімферополь. І показати, що кримськотатарська культура ― це не якийсь чебурек і курорти, а люди, які позбавлені, на жаль, свого дому, своєї рідної землі вже 11 років", ― розповідає організаторка Єлизавета Лазарова.

Український художник караїмського походження Езра Пастор представив колекцію картин "Кримські гори досі стоять". Це три картини, стилізовані під сторінки книги з історії Криму.

"Там є числа під кожним малюнком: 83, 44, 14. Вони стилізовані під номер сторінки, але, як ви вже могли здогадатися, це важливі і страшні для Криму дати. Тому що перше ― це 1783 рік, це дата першої анексії Російською імперією Кримського півострова. Друге ― це 1944, всім нам відома депортація кримських татар. І третє ― це 2014", ― розповідає художник.

Художниця Анна Придатко представила серію робіт "Моє море Чорне". Каже, для неї повернення до моря ― це як повернення до себе.

"Оскільки коли ти народжуєшся в Криму, то це середовище і візуальний ландшафт просто вдаряють тебе потужною силою своєї любові. І куди б ти далі не йшов, завжди шукаєш щось схоже. Якусь схожу фактуру каміння, щоб пригадати Крим. Якесь відчуття солі на пальцях, запах ялівця. Я думаю, що море і Чорне море достатньо потужні й сильні для того, щоб перекристалізовувати і людину, і себе особисто, і для того, щоб розчиняти. І я сподіваюся, що рано чи пізно воно розчинить і цей російський покруч", ― говорить Анна Придатко.

Художниця Юлія Кучеренко не народилася в Криму, але каже, що все життя мріяла там жити.

"Тому я уявляю себе таким провідником, який через дуже прості, доступні, знайомі усім краєвиди може говорити і звертати увагу українців поступово до громадянських проблем і болю кримських татар",— розповідає художниця.

Відкрила виставку концертом кримськотатарська виконавиця Азіза Ескендер.

Відкрила виставку співачка Азіза Ескендер. Валерія Церна

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції