Перейти до основного змісту

"Він рятував культурну спадщину кримськотатарського народу": спогади про художника Мамута Чурлу

Мамут Чурлу відроджував килимне ткацтво кримських татар. Facebook/Мамут Чурлу

19 лютого на кладовищі Абдал у Сімферополі поховають кримськотатарського художника Мамута Чурлу. Він помер у віці 78 років в окупованому Криму через місяць після ДТП.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про митця, який рятував кримськотатарську культуру спадщину, Суспільне Крим розповіли голова правління громадської організації "Алєм" Есма Аджієва та його учень, художник-кераміст Рустем Скибін.

Кримськотатарський художник Мамут Чурлу . Facebook/Зарема Барієва

Відроджував кримськотатарське килимне ткацтво, популяризував давній орнамент "Орьнек"

Мамут Чурлу — майстер декоративно-прикладного мистецтва, дизайнер та заслужений художник України. Він відроджував килимне ткацтво кримських татар і відновив методику фарбування шерстяних ниток натуральними барвниками. Своє життя присвятив розвитку кримськотатарської культури, зокрема вивченню кримськотатарського орнаменту "Орьнек", розповідає експертка Українського культурного фонду, голова правління ГО «АЛЄМ» Есма Аджієва.

"Це була людина неймовірного таланту, тонкого відчуття кольору, форми й композиції. Справжній майстер, який не лише творив, а й надихав, об’єднував довкола себе майстрів, відроджуючи та зберігаючи кримськотатарське мистецтво. Саме він зміг дослідити глибоку систему знаків "Орьнек", і ми разом донесли її значення до світу,"— каже Есма Аджієва.

За її словами, саме завдяки Мамуту Чурлу, творчому об’єднанню "Чатир-Даг", команді "Алєм" та майстрам із Криму кримськотатарський орнамент "Орьнек" уперше внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, а згодом він став частиною нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

"У нас ще було багато планів на майбутнє... Але його справа не зупиниться. Вона житиме в наших серцях, у кожному майстрі, який творить, продовжуючи його шлях. Ми будемо берегти та примножувати цю спадщину, розповідати світові про красу кримськотатарської культури, передавати її наступним поколінням,"— каже голова правління ГО "Алєм".

Завдяки праці Мамута Чурлу вдалося зберегти кримськотатарську культурну спадщину, розповідає учень художника, кераміст Рустем Скибін.

"Після депортації дуже багато було втрачено, і цей матеріал був розповсюджений по всьому світу, схований, і він його шукав. Він їздив, збирав, спілкувався, досліджував. І те, що він зібрав, — це спадщина нашого народу, наших митців, майстрів, які, спираючись на цей матеріал, завдяки Мамуту Чурлу мають можливість продовжувати займатися і розвиватися. Його дуже бентежило те, що відбулося з нашим народом і що ми багато втратили. Його метою було зберегти, продовжити і передати", — каже Рустем Скибін.

За його словами, зі смертю Мамута Чурлу пішла ціла епоха, його творчість змінила кримськотатарський народ та його культуру. Художник був наполегливим учителем, вмів надихнути.

"Він міг надихнути й зібрати людей. За цей час було проведено, не можу навіть сказати скільки, майстер-класів, симпозіумів, семінарів. Щороку по декілька виставок, до 5-6 лише за межами Криму, не кажучи вже про Крим. Це сотні учнів, які зараз працюють і продовжують. Родини цих майстрів змогли налагодити роботу і отримувати прибуток для своїх родин, цим живучи," — говорить Рустем Скибін.

Що відомо про Мамута Чурлу

Мамут Юсуфович Чурлу народився 1 березня 1946 року в Узбекистані в родині депортованих кримських татар. У 1970 році закінчив Новосибірську державну консерваторію за спеціальністю "музикознавець". Пізніше, у 1980 році, здобув освіту в Ферганському училищі мистецтв за спеціальністю "художнє оформлення". У період з 1976 по 1980 рік навчався у монументалістів Василя Крилова та Юрія Абоїмова.

Згодом Мамут Чурлу став учителем для багатьох мистецтвознавців.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції