Перейти до основного змісту

"Міна уповільненої дії": як Росія "створювала" так званий День Республіки Крим

20 січня 1991 року в Криму відбувся референдум про відновлення автономії півострова. Це рішення, яке нині відзначають російські окупанти як "День Республіки Крим", стало першим кроком до колонізації регіону Москвою. Історики та представники кримськотатарського народу наголошують: ідея автономії була інструментом впливу, створеним для утримання Криму в орбіті Кремля.

Що насправді відбулося цього дня, як це вплинуло на відносини Криму з Україною та якою ціною півострів виборює свою свободу сьогодні – розповідаємо в матеріалі.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

"Ця дата і самі події вже тоді були сплановані московською владою. Це було умисне рішення для того, щоб зберігати контроль над Україною, російський вплив на Крим і протидіяти поверненню та представництву інтересів кримськотатарського народу. Крім того, це дозволяло зберігати присутність Чорноморського флоту в Чорному морі біля Кримського півострова", — сказала тимчасово виконуюча обов'язки постійного представника президента України в АР Крим Ольга Куришко.

Зі свого боку історик Сергій Громенко каже, що Радянський Союз в той час вже, по суті, розпадався: країни-учасниці проводили власні політичні процеси для проголошення незалежності. Російські комуністи через відновлення кримської автономії намагалися зберегти свій вплив на півострові.

Йшлося про "відновлення", бо кримська автономія існувала раніше — з 1921 до 1945 року. Радянська влада ліквідувала її після депортації кримських татар у 1944 році, а Крим став областю. Щоб повернути автономний статус, й провели референдум 20 січня 1991 року.

На референдум винесли питання: "Ви за відновлення Кримської автономної радянської соціалістичної республіки як суб’єкта Союзу РСР і учасника союзного договору?" Варіанти відповіді – "так" або "ні". 93% учасників підтримали ідею автономії.

"20 січня 1991 року ще не існує незалежної України, є лише УРСР, яка прагне незалежності. І 20 січня — це день компромісу, коли центральна влада Української РСР погоджується на те, щоб у Криму пройшов референдум, щоби Кримська автономія, скасована в 1945 році, була відновлена. Взамін комуністична верхівка Криму обіцяє не перешкоджати руху України до незалежності", — розповідає історик.

Кримські татари, які почали повертатися на рідну землю після понад 45-річного заслання, тоді підтримували ідею автономії, але національної, кримськотатарської, — розповідає лідер корінного народу України Мустафа Джемілєв. На його думку, 20 січня йшлося про створення російської автономії, тому він та інші кримські татари бойкотували референдум.

"Мета була така — зберегти Крим у складі Росії, якщо буде розпуск Радянського Союзу. Пізніше я розмовляв зі спікером Леонідом Кравчуком, який потім став президентом. Я сказав: "Ви заклали міну уповільненої дії для цілісності України." А він відповів, що іншого виходу не було через сильний тиск з боку Кремля. І якби це не зробили, ситуація була б як у Придністров’ї", — згадує Мустафа Джемілєв.

За результатами референдуму, 93% кримчан підтримали відновлення Кримської автономної радянської соціалістичної республіки. Проте вже українська Автономна Республіка Крим стала результатом іншого процесу.

"Це продукт переговорів і компромісу між уже незалежною Україною та владою Криму. Цей процес тривав із 1992 по 1998 рік. Відзначати 20 січня як День АРК зараз — це приблизно те саме, що святкувати День створення УРСР як День створення України", — говорить історик Сергій Громенко.

20 січня офіційно стало Днем Автономної Республіки Крим у 1993 році за рішенням Верховної Ради Криму.

"Це рішення закріплено на рівні органів влади автономії. Були спроби затвердити його на загальноукраїнському рівні, але цього не досягнуто. Саме тому це рішення зараз не може бути скасоване, оскільки органи державної влади Автономної Республіки Крим фактично припинили свою діяльність", — додає Ольга Куришко.

У Представництві радять не відзначати цей день, а згадувати інші важливі дати для України. Наприклад, 20 січня — День оборонців Донецького аеропорту. Стосовно Криму, то 26 лютого є Днем спротиву російській окупації. Цього дня у 2014 році тисячі кримських татар, українців та представників інших національностей вийшли на мітинг у Сімферополі, щоб заявити про цілісність України та протистояти окупації.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції