Перейти до основного змісту

Два полони й 200 врятованих: шлях волонтерки Гайде Різаєвої у боротьбі за свободу

Гайде Різаєва, кримськотатарська волонтерка, яка не була вдома понад 10 років, пройшла шлях від активної учасниці Революції Гідності до переговорниці з обміну полоненими.

Вона двічі потрапляла в полон бойовиків, займалася порятунком людей з окупованих територій та мріє про вільний Крим, де змогла б знову підняти кримськотатарський і український прапори. Своєю історією Гайде Різаєва поділилася із Суспільне Крим.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Народжена у депортації, в Узбекистані, Різаєва у 1995 році переїхала з родиною назад до Криму. Після Революції Гідності на півострів більше не повернулася.

"Я усвідомлювала, що це – російський слід, і все, що відбувається на Майдані, не просто так. Це зроблено для дестабілізації країни. І я не могла залишитися осторонь, щоб не дати шанс перемогти справедливості", – згадує Гайде.

Вона працювала в Господарському суді Сімферополя, але з 2014 року присвятила себе волонтерству. Різаєва вперше потрапила у полон в липні 2014 року на Луганщині.

"Поїхали відвозити гуманітарну допомогу бійцям "Айдару". Вони розташовувалися в селі Половинкине Старобільского району Луганської області. Переплутали блокпости, останній блокпост український нас не попередив, що наступний – вже блокпост сепаратистів. Так ми потрапили до полону ЛНР. Коли я сказала: "Слава Україні", вони перепитали. А потім я побачила шеврон 'Новоросія'", – ділиться Гайде.
Гайде Різаєва. Суспільне Крим

Її повернули в грудні. Гайде почала займатися пошуком та обміном полонених. А вже у лютому 2015-го знову потрапила до полону бойовиків так званої ЛНР.

"Мені мали віддати двох полонених, я приїхала на блокпост, приїхали з їхнього міністерства держбезпеки, сказали – "ваші з луганськими домовленості для нас жодного значення не мають. Ми росіяни, у нас повністю весь штат росіян". І мене вдруге взяли у полон. Там немає закону, ти там не покличеш до себе адвоката, тобі не передадуть їжу, речі, не дадуть телефон. Це пекло. Якщо пекло існує на землі, то це полон, російський, безумовно", – описує вона.
Гайде Різаєва. Із власного архіву Гайде Різаєвої

Вдруге в полоні вона провела 5,5 місяців. Згодом працювала радницею Леоніда Кравчука в Мінській тристоронній контактній групі.

"У моїх повноваженнях було вести переговори щодо конкретних людей. Ми швидше змогли обміняти багатьох", – розповідає Різаєва.

Після початку повномасштабного вторгнення Гайде допомагала евакуйовувати людей з окупованих Бучі, Ворзеля та Ясногородки. Їй вдалося вивезти понад 200 людей завдяки сміливому плану, що надихнув авторів фільму "Буча".

Гайде Різаєва на презентації фільму "Буча". ГУР МО України
"Я чудово знала, що росіяни не вбиватимуть на блок-постах громадян тих країн, які до них дружні – громадян Казахстану. Мені в голову прийшла ідея – подзвонити Костянтину Гудаускасу, який мав казахський паспорт. Так і народилася блискуча успішна операція з порятунку людей з Бучі, Ворзеля, Ясногородки", – згадує волонтерка.

Гайде вважає, що про її життя можна було б зняти серіал. Нині мріє про звільнення Криму, щоб нарешті побачити рідних та відвідати могилу батька.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня

Вибір редакції