Політвʼязень, громадянський журналіст Ремзі Бекіров, ув'язнений Росією на 19 років за звинуваченнями у причетності до ісламської політичної партії "Хізб ут-Тахрір", перебуває у виправній колонії №33 в Абакані за 5,5 тисяч кілометрів від дому.
Халіде Бекірова, дружина політвʼязня розповіла Суспільному Крим історію політбранця та як більше пʼяти років родина живе без чоловіка і батька.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
"Він перебуває у таких умовах, де 24 години відеонагляду, декілька відеокамер у камері, де він сидить. З 10-ї вечора до 6-ї ранку йому заборонено вставати зі спального місця. У нього забрали молитовний килимок — намазлик. Він був змушений молитися у ШІЗО на рушнику, через що йому двічі продовжували там перебування", — розповіла Халіде Бекірова.
Будинок Ремзі Бекірова у селі Строгонівка, біля Сімферополя, побудований на вулиці Азатлик, що перекладається, як свобода. Будівництво завершували вже після арешту Ремзі. Сам він допомагав родинам інших політв’язнів. Приміром, у 2016-му зібрав небайдужих, щоб добудувати оселю заарештованого Теймура Абдуллаєва.
"Дружина Теймура Абдуллаєва — Аліме з п'ятьма дітьми була у скрутному становищі, і Ремзі тоді зібрав, як кажуть, хашар: зібрав співвітчизників, небайдужих односельців, організував ремонт і добудову оселі Аліме. Ось завдяки такій допомозі сьогодні сім'я Абдуллаєвих живе вже у кількох кімнатах, багато в чому дякуючи Ремзі за допомогу, коли вона дуже її потребувала", — поділилася дружина політвʼязня.
Ремзі Бекіров після перших арештів співвітчизників став громадянським журналістом. Здійснював відеотрансляції незаконних обшуків і судів.
"Усі незалежні засоби масової інформації були вже закриті, і висвітлювати репресії, суди і обшуки вже було нікому, окрім як громадянським журналістам. Ось так поступово, хочеш-не хочеш, Ремзі й інші хлопці стали громадянськими журналістами", — розповіла Халіде.
Саме Ремзі Бекіров транслював найбільш резонансні політично мотивовані процеси в окупованому Криму: “справу 26-го лютого”, “справу Веджіє Кашка” проти ветеранів національного руху кримських татар, затримання архієпископа Климента. Халіде розповідає, як у родині відчували, що скоро окупанти прийдуть і за Ремзі.
"Ми лягали спати буквально одягнені, бо розуміли, що будь-який ранок нас може зустріти обшуком. Дітей ми готували зустріти силовиків у нашому домі спокійно, щоб вони не стресували. Ми пояснювали їм, що це всього лише люди, які насправді жалюгідні і боягузливі", — поділилася Халіде Бекірова.
На момент арешту, у 2019-му Ремзі Бекіров був журналістом видання Ґрані.РУ. Численні міжнародні організації та Європарламент вимагали від Росії припинити переслідування медійника, та 10 березня 2022 року суд у Ростові-на-Дону присудив йому 19 років позбавлення волі. Окупанти звинуватили журналіста в причетності до ісламської організації “Хізб ут-Тахрір”, яка в Росії з 2003 року визнана терористичною.
"Я хотіла би процитувати Ремзі, він пише: "Ми політичні в'язні, а не злочинці, подобається це комусь чи ні. Політв'язень — це людина, яку переслідують за політичними мотивами, це може бути як одна людина, так і цілі групи, народи", — прочитала слова політбранця дружина.
Нині чоловік перебуває у колонії міста Абакан, Республіки Хакасія. Дружина з дітьми не бачили його більше пʼяти років. Спілкуються листами, раз на місяць.
"Перебуває майже за 5,5 тисяч кілометрів від нашого дому. Відтоді як він у цій колонії, не було жодного дзвінка. Йому забороняють дзвонити і посилаються на те, що в умовах ШІЗО і в суворих умовах утримання дзвінки заборонені. Дозволені тільки у вкрай виняткових випадках", — поділилася Халіде.
Нещодавно Халіде подала позов до суду, аби її чоловіка перевели до місця ув’язнення ближче до Криму, адже поїхати до нього на побачення у Хакасію родині б коштувало 320 тисяч рублів135 тис грн Їх у багатодітної сім’ї без годувальника немає.
Що відомо про Ремзі Бекірова
Ремзі Бекіров — громадянський журналіст, який вів онлайн-трансляції обшуків і судів у політично мотивованих справах проти жителів Криму. Він є ініціатором ідеї про колективну допомогу сім'ям кримських політв'язнів. Має трьох неповнолітніх дітей.
27 березня 2019 року у Криму пройшли масові обшуки. Слідчі дії проводилися в Кам'янці, Строганівці, Білому — селищах у передмісті Сімферополя, де живуть переважно кримські татари. Співробітники ФСБ РФ затримали тоді двадцять людей. Ще трьох затримали у Ростові-на-Дону за кілька днів, трьох оголосили у розшук. Пізніше у цій справі затримали ще двоє кримських татар.
25 кримськотатарських громадських активістів звинуватили в причетності до ісламської політичної партії "Хізб ут-Тахрір". Більшість заарештованих є учасниками правозахисного об’єднання "Кримська солідарність". Шабана Умерова, Ремзі Бекірова, Різу Ізетова та Раїма Айвазова звинувачували за частиною 1 статті 205.5 КК РФ про організацію діяльності терористичної організації.
10 березня 2022 року Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону засудив правозахисника Ремзі Бекірова до 19 років позбавлення волі.
У липні 2024 року Бекірова вивезли з в'язниці №2 Єнісейська Красноярського краю РФ. До цього йому відмовляли в переведенні в колонію ближче до Криму, а саме у Ростовській області РФ. Оскаржити місце етапу нібито можна лише після того, як ув'язненого етапують.
Кримський політв'язень намагався домогтися, щоб йому зарахували термін етапування до тюремного терміну - так він міг би опинитися в колонії вже в березні 2024 року. Але 2-й Східний окружний військовий суд Чити, до якого Бекіров адресував позов, відповіді не надіслав, а рішення про перерахунок терміну не ухвалив. Тому кримський татарин провів у в'язниці довше встановленого терміну.
Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий „всесвітній халіфат“. Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook