Університет у Канаді започаткував програму для науковців, які досліджуватимуть корінні народи, зокрема, кримськотатарський. Першою стипендіаткою стала кримська татарка Нара Наріманова. Вона виїхала з окупованого півострова до Києва ще у 2014 році, а цьогоріч вступила до Альбертського університету на факультет національних досліджень.
Своїми планами про те, як розповідатиме світові про історію Криму та його корінні народи — Нара Наріманова поділилася із Суспільне.Крим.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
"Я робитиму дослідження з політики кримськотатарського народу, мови, культури, і взагалі сучасного бачення кримських татар в реаліях українського суспільства", — ділиться Нара Наріманова.
Вона цьогоріч стала першою стипендіаткою кримськотатарських студій Альбертського університету в Канаді.
"Ця ініціатива — це найперша в світі, таких докторантур ніде нема, саме з дослідження кримськотатарського корінного народу, це університет Альберти", — каже стипендіатка Альбертського університету.
Альбертський університет у ТОП-п’ятірці вишів Канади. До вступу туди Нара два роки навчалася у Массачусетському університеті в США.
"Мене цікавила тема корінних народів США, але я не по саме цій тематиці поїхала на навчання, а саме по політичному адмініструванню, політичне керування та адміністрація. Я поїхала завдяки програмі фул брайд, яка дає можливість лідерам України, тобто, які люди, які зробили якісь зміни в Україні, чому вони заслужили на цю стипендію, я поїхала в Massachusetts", — розповідає жінка.
Мрія вивчати тему корінних народів не зникла, каже Нара. Після 2-х років навчання в магістратурі в США, їй випав шанс продовжити навчання на докторантурі.
"Моя подруга, дуже близька, мені скинула цю програму, сказала, Нара, зараз є набір на цю програму, вона каже, в тебе є всі шанси отримати, пройти через цю програму і значить поїхати на навчання. Я так подумала, окей, я подамся, буде круто. Я отримала цю стипендію, я отримала, я пройшла набір, в мене повністю факультет корінних народів", — поділилася Нара Наріманова.
У Канаді жінка вивчатиме, як досліджувати культуру, мову та історію кримськотатарського народу, який є одним із трьох корінних в Україні. Сама Нара народилась в Узбекистані в сімʼї депортованих кримських татар. Після повернення її родини на Батьківщину в Крим, у школі кримськотатарської не вчила. Та для майбутнього фаху обрала рідну мову — вступила в Кримський інженерно-педагогічний університет на факультет кримськотатарської та англійської філології.
У Криму Нара рік викладала кримськотатарську в школі, потім була перекладачкою та журналісткою у кримськотатарському виданні. А у квітні 14-го, через російську окупацію Криму, виїхала з півострова. У Альбертському університеті Нара поки єдина стипендіатка кримськотатарських студій.
"Ми будемо працювати більше в цьому напрямку і казати в Канаді, що розвиток кримськотатарських студії насправді дуже значний та важливий, то ми можемо звичайно дати можливість і іншим людям, які цікавляться кримськотатарською тематикою поступати на навчання в університет Альберти", — запевняє Нара.
В Україні Нара нині вперше за три роки. Незабаром повернеться в Канаду. Жінка мріє по завершенню докторантури стати викладачкою Альбертського університету на відділенні корінних народів. А після деокупації — приїхати до рідного Криму.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook